"Selçuk Şirin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selçuk Şirin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selçuk Şirin

Faturası en ağır seçime giderken son durum

Seçimin doğrudan maliyeti 2 dolaylı faturası 50 milyarı aşıyor. Ancak asıl fatura beşeri.

Tarihimizin en büyük iki terör saldırısı son iki ayda yaşandı. 7 Haziran’dan bu yana neredeyse 600 yurttaş hayatını kaybetti. Değer miydi?


Bugün seçim olsa sonuç: Koalisyon!


Seçime iki hafta kala son duruma bakınca bütün bu faturaya ragmen sonucun değişmeyeceğini görüyoruz. Geçen hafta beş araştırma şirketi basın yoluyla verilerini paylaştı. Bu şirketler içinde AK Parti’ye iş yapan PollMark ve AK Parti’yi 40’ın altında gösteren ilk şirket olan Gezici de var. Sonuçlar özetle 1 Kasım seçimlerinden farklı bir sonuç çıkmayacağını gösteriyor. Koalisyon hala en büyük olasılık.


AK Parti ve CHP oyları artıyor!


Anketlerde AK Parti oyları 40-44 puan arası değişiyor. CHP ise oylarını tüm anketlerde yükselten tek parti. HDP ise oylarını büyük oranda korunuyor. MHP tüm anketlerde oy kaybeden tek parti. AK Parti’nin Barış Süreci’ni buzdolabına koymasıyla başlayan yeni milliyetçi söylem MHP’den az da olsa oy almaya yaramış görünüyor. Aynı şekilde MHP’nin 7 Haziran sonrası tutumuna kızmış kıyı bölgelerdeki Milliyetçilerin CHP’ye yönelmesi de sözkonusu. Anketlerdeki bir diğer önemli nokta da 7 Haziran seçimlerinde yaklaşık 5 olan ‘’Diğer’’ oylarındaki ciddi erime.


Vekil dağılımı değişmiyor!


Bu seçimde önemli olan partilerin aldığı oy değil, meclisteki milletvekili dağılımı. 7 Haziran seçimleri öncesi de bu köşeden yaptığım analizlerde olduğu gibi yine Dr. Çağdaş Şirin’in simulasyon programıyla her bir anket şirketinin sonucuna göre olası meclis tablosunu aşağıda. AKP hiç bir ankette tek parti iktidarı için gereken 276 sayısını yakalayamıyor. Biri hariç tüm anketlerde CHP vekil sayısını artırıyor. HDP baraj sorunu yaşamadığı gibi vekil sayısını koruyor.

Faturası en ağır seçime giderken son durumSeçimin en önemli sorusu!


Daha önce de yazmıştım. Geçen seçimin belirleyici sorusu ‘’HDP barajı aşacak mı?’’ sorusu idi. Bu seçimin en ilginç sorusu da ‘’Mecliste 3. partinin kim olacak?’’ sorusu. Eğer bu 5 araştırma şirketi verilerini baz alırsak bu sorunun çok net bir yanıtı var. Önümüzdeki mecliste en büyük 3. grup HDP olacak.


Seçmenler de durumun farkında!


Metropoll’ün yaptığı Ekim ayı araştırmasında seçmene sorulan bir soru aslında yukarıdaki tabloyu açıklıyor. AK Parti seçmenleri dışındaki tüm siyasi parti tabanları artık tek başına bir iktidar beklemiyor. Geçen seçimin aksine AK Parti tabanının da yaklaşık yüzde 20’lik bir kısmı artık tek başına bir iktidardan umudu kesmiş gözüküyor.

Faturası en ağır seçime giderken son durum


Anketere dair iki şerh!


Geçen seçimde neredeyse hiç bir kamuoyu araştırma şirketi HDP oyunu 13 üstü göstermedi. Hatta bazı şirketler son güne kadar barajı bir olasılık olarak sonuçlarında yansıttılar. Bu seçimde HDP’de baraj sorunu gösteren yok ancak çatışma ortamı HDP oylarını olduğunun altında gösteriyor olabilir. Aynı şekilde MHP oyları için de bir şerh koymak isterim. Önümüzdeki seçimde tahmini en zor parti MHP olacaktır. Ben daha evvel ifade ettiğim gerekçelerle MHP’de ciddi bir düşme beklemiyorum.


Değmez!


Türkiye 7 Haziran’dan sonra uzlaşma yerine mali ve beşeri faturası çok ağır olan erken seçimi tercih ettik. Sonuç ortada. Bu yazıyı yazarken Ankara Katliamı’nda ölenlerin sayısının 105’e çıktığı haberi geldi. Dün 4 bugün de 2 askerimizin şehit olduğu haberleri de…

Bu ağır faturayı ne için ödüyoruz?


NOT: Geçen hafta bu köşeden yazdığım Ankara’da katledilenlerin hikayelerini anlatma çağrısına pek çok olumlu tepki geldi. BİANET ve Platform 24 kayda değer adımlar attı. Ayrıntılı bilgi http://platform24.org/guncel/1119/-101015ankara--baris-portreleri

X