Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Şalgam yemeğe girmiş, kuzu eti oldum sanmış

İKİ tür insanımız vardır ki mevcudiyetleri bütün Avrupa’ya yeter.

Birinci sıradakiler “kamyoncu” milletidir. Bizdeki kamyon sayısı Avrupa’nın toplam kamyon sayısından fazla olduğu için, bu kategorideki saltanatımız yıkılmaz.
İkinci sıradakiler ise “önemli insanlar” olarak tarif edilir. Türkiye’nin “önemli insan rezervleri” iyi pazarlanabilirse, sadece Avrupa’nın değil dünyanın da ihtiyacını karşılar.


* * *


Elimizin altındaki bu “önemli insan rezervi” tükenecek gibi değil. Önemli insanlar, “Hüda-i Nabit” olarak, yani “Allah’ın otu gibi” kendiliğinden yetişiyor.
Önemli bir insan herhangi bir yerde dikilmeye dursun, orada dokuz baş birden veriyor. Kuruluş hazırlıkları devam etmekte olan Boyacı Ferit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre önemli insanların çoğalma hızı, tavşanların üreme hızından çok daha fazla.

NERELERDE GÖRÜLÜR

Aynı konu üzerinde çalışan “Hamamcı Teyze Üniversitesi’ne” bağlı Sosyal Bilimler ve Önemli İnsanlar Kürsüsü’nün” dikkate değer çalışmaları var.
Bunlardan biri de “ülkemizde dönüm başına” kaç önemli insanın düştüğü üzerine.
Araştırmalar, yoğunluğun Marmara Bölgesi’nin iki büyükşehrinde, ülkenin motoru olan İstanbul ve Bursa’da olduğuna işaret ediyor.
Ankara, kendisini “önemli insan yoğunluğunda” birinci sırada görüyorsa da bazı akademik çevreler buna itiraz ediyor.
Ankara’nın bir memur şehri olduğunun altını çizip, “Kamunun temin ettiği
makam aracı ile önemli insan olunmaz” diyorlar. Bu sonuca varılmasında, Ankara’da hizmet veren bürokratlarımızdan önemli bir kısmının takım elbise alırken taksite girmesinin de payı var.
Taksitli alışveriş “önemli insan formatını” bozuyor.
Biz de bu görüşe katılıp, önemli insan yoğunluğunda birinci sırayı İstanbul’a veriyoruz.


* * *


“İmparator Fatih Terim, Allah Kerim” üniversitesine bağlı Su Ürünleri ve Önemli İnsanlar Fakültesi’nin çalışmalarına göre İstanbul’daki yoğunluk, dönüm başına 176 önemli insanın düştüğü şeklinde.
Bu bağlamda İstanbul’un iki milyondan fazla önemli insana ev sahipliği yaptığı hesaplanıyor. Tabii durum semtlere ve alışveriş merkezlerinin pozisyonlarına göre değişiyor.
Misal İstinye Park’ta her bin metrekareye 386 önemli insan düşerken, Cevahir’in tamamında bu sayı ikide kalıyor (bunlardan biri de Cevahir’in sahibi).

ZORLU BAŞA GÜREŞİYOR

Önemli insanlar da tıpkı balarıları gibi senede bir iki kez, seçtikleri yerlerde oğul verirler. Son birkaç yıl İstinye Park namındaki bedesten önemli insanların oğul verme yeriydi.
Bir yıldır bu denge bozuldu, çünkü Zorlu AVM diye bir düzenek çıktı. Görkem olarak Uzun Boylu Sevgi İnsanı’nın Ak Saray’ından bir cırtım geri kalmadığı için de İstanbul’un önemli insanlarını çekmeyi başardı.
Bunu herhangi bir fakültenin sosyal çalışması olmadan anlayabiliyoruz.
Çünkü haftanın beş günü Zorlu’nun önünde trafik izdihamı var. Yolu tıkayan araçların yüzde doksanı “lüks” kategorisine giren cinsten, yine her on araçtan dokuzu makam şoförlü.
Önemli insanlar, Zorlu’nun otoparkına girip, ahaliyle aynı hizada saf tutmak yerine, caddede bekliyorlar. Valeler ve güvenlikçiler, bunlardan hangisinin daha önemli olduğunu bilemediklerinden yolu tıkamalarına karışmıyorlar.
Trafik polislerinin de aynı psikoz içinde olduğunu, buraya hiç uğramadıklarından anlıyoruz.


* * *


Önemli insanların, içeride alışveriş yapıp yemek yerken, araçlarını niye caddede beklettiklerine dair fikrimiz yok. Çünkü bu konuda bir araştırma yapılmadı.
Benim kişisel gözlemim Zorlu’daki otopark düzeneği üzerine. Her katta, toplam yer sayısının üçte birini “engelliler” için ayırmışlar.
Zorlu yönetimine göre İstanbul’un semtleri arasında mayın döşeli ve ahalimizden her üç kişiden birinin tek bacağı eksik. Otopark bu mantıkla düzenlendiği için de yer sıkıntısı çıkıyor.
Önemli insanların araçlarını bu yüzden mi otoparkta bekletmediklerini araştırıyorum. Gelişmelerden “önemsiz insanlar dünyasını” haberdar edeceğim.

X