Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Noel Baba sorunsalı!

NE zaman yeni yıl gelse Müslümanlar ile diğer dindeki kavimler arasında niza çıkar.

Yılbaşı kutlaması ile Hz. İsa’nın doğum günü olan Noel kutlamasını birbirine karıştıran Müslümanlar itiraz ederler.

Bu yıl da itiraz teee dünyanın öbür ucundan, Endonezya’daki Java Adası’ndan geldi. Bu adada hüküm süren Brunei Sultanı yılbaşı kutlamalarını yasakladı. Kutlayanlara de beş yıl hapis ve 20 bin dolar para cezası verileceğini ilan etti.


* * *


Bakalım bu yıl bizim başımıza ne işler çıkacak? Vaktiyle Noel Baba ismini nüfusta resmen tashih etmeden “Nail Baba” diye değiştirip, zat-ı muhteremi millileştirdik. Lakin bir sonuç alamadık.
Şunu bir kez daha anlatayım da okuyanlar atalarıma hayır duası etsinler, karışık kafalara da ütü niyetine gelsin.

 

YENİ DOĞUM GÜNÜ

 

Hıristiyan ümmeti, 25 Aralık’ı peygamberlerinin doğum günü kabul eder. Bu böyle midir? Alakası yok. Lakin Hıristiyanlık yayılıp kurumsallaşırken, kilise ona yeni bir form vermiş. Yeni doğum günü de böyle yaratılmış.
Hz. İsa’nın doğum günü MS 336 yılında Roma’da kararlaştırıldı. Roma’nın daha önceki resmi dini Mithra’ydı ve “Güneş Dini” olarak adlandırılıyordu. İsmini de elbette Güneş Tanrıçası Mithra’dan alıyordu.
25 Aralık Tanrıça Mithra’nın doğum günüydü. Bu özel güne de “Sol Invietus” (Yenilmez Güneş) günü deniyordu.
Dönemin Roma İmparatoru Aurelianus’un aklına bu günü Hz. İsa’nın da doğum günü ilan etmek geldi. Böylece Mithra’nın doğum gününü kutlama refleksine sahip ahali bu yeni dini bayramı kutlamakta zorlanmayacaktı.
Lakin Roma ordusu içinde çok güçlü olan Mithra dini taraftarları varlıklarını üç yıl daha korudu.
Yılda bir kez ortaya çıkan ve işi 25 Aralık gecesi çocuklara hediye dağıtmak olan Noel Baba ise bir yan karakterdir.
Hıristiyanlığı süslemek için İskandinav mitolojisinden sebeplenen kilise yine aynı şeyi yaptı. Cüce Cin Julenissen’i efsanenin içinden bulup getirdi, çarmıha gerilmesinden 300 yıl sonra Hz. İsa’ya vaftiz ettirdi.
Hz. İsa da Hıristiyanlığa kazandırdığı Cüce Cin Julenissen’in yeni ismini de Aziz Nikolas (Santa Klaus) koydu.


* * *


Aziz Nikolas’ın nüfusunu İskandinavya’nın karlı dünyasından alıp Güney Anadolu’ya getiren de Antakya kilisesidir. Doğum yeri olarak da Demre ilan edilir. Yüzüklerin Efendisi romanlarına da ilham veren İskandinav cücelerinin boy kısalığı ile yeni dinin yüceliği birbirine uymadığından bir imaj ayarlaması da yapıldı.
Amerika’nın ünlü desen çizerlerinden Haddon Sundblom efendi, Demreli Noel Baba’nın imajını bugünkü hale soktu.

 

COLA KARAKTERİ

 

Coca-Cola’cılar 1931 yılında Noel Baba karakterinden sebeplenmek istemişler. Lakin yeni bir kılık aramışlar.
Anlaştıkları ressam Sundblom da onlara “şişman, beyaz sakallı, uçları beyaz kürklü kırmızı bir kıyafet giyen, siyah kemerli, siyah çizmeli, yumuşak kırmızı şapkalı”
bir Noel Baba yaratmış. Meşrubat kutusundaki kırmızı Noel Baba’ya çok yakışmış, kıyafeti öylece kalmış.
Noel Baba’nın çocuklara kızağı ile hediye getirmesi de İskandinav mitolojisindeki Tanrı Odin’in işlerindendir. Tanrı Odin, uçan atı Sleipnir’e biner, ıssız yerlere avlanmaya giderdi.
Çocuklar da bunu bilir, gecenin bir vakti Tanrı Odin geldiğinde aç kalmasın diye çizmelerinin içine havuç koyup şöminenin yanına asarlardı.
Artık, çocukların havucuna muhtaç kalan Odin nasıl bir tanrıysa bunu hiç gurur meselesi yapmazdı. O da çocukların kendisi için havuç koyduğu çizmeye, oyuncaklar ve şekerlemeler koyardı. Onlara böyle teşekkür ederdi.
Bu gelenek İskandinav göçmenler sayesinde Amerika’ya ulaşınca çizmenin yerini çorap aldı.
Tabii bu mitoloji, Tanrı Odin’in çocuklara oyuncak taşıyacak yerde kendisi için niye havuç taşımadığını açıklayamıyor. Açıklamaya da çalışmıyor. Tersini yapsa belki Tanrı Odin’in IQ seviyesini tartışmaya açmış olacaktı.


* * *


Neresinden bakarsanız bakın, 25 Aralık günü Hz. İsa ile hiç alakası olmayan bir doğum günüdür. İnananlar bunu dini bayram niyetine kutlarlar.
Noel Baba ise bu dini bayram boyunca mesai yapar. Kendisinin görevi 25 Aralık akşamı başlar, gün aydınlanınca sona erer. Yılbaşı ile maddi manevi bir bağlantısı yoktur.
Zaten olsaydı hakkında mali inceleme başlatılırdı.

X