Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Komşuyu bozan kriz bizi bozmaz

DÜŞÜNCEDEN niye suç çıkardıklarını şimdi daha iyi anlıyorum.
Şu komşumuz Yunanistan.
“Ekonomik kriz içinde” diyeceğim, başka ülkelere haksızlık olacak.
Resmen batıyorlar. Hatta batmışlar. Alacaklılara karşı son çare Çipras’ı bulup oy vererek başbakan yaptılar.
O da yıkım ekipleri geldiğinde, yavrusunu alıp dama çıkan “Onu da keserim kendimi de keserim” diye bağıran gecekonducu gibi çırpınıyor.
Benim bir akrabam; tavuğun tavuk, bin liranın da bin lira olduğu zamanlarda “Borç bini aştı mı her gün tavuk yiyeceksin” derdi. Yani nasıl olsa ödeyemezsin, rezil olmadan önce hayatın tadını çıkarmaya bak muhasebesi.
Yunanistan da öyle yaptı. Borçlandıkça yedi, yedikçe borçlandı, akıbet bu oldu.

YİNE DE BİZİ İKİYE KATLADI

Gördüğümüz şekil bu. Onlar acından ölüyor, battıkları yerden çıkamıyor. Biz dünyanın en büyük yirmi ekonomisinden biriyiz diye şişiniyoruz. Asgari ücret batık Yunanistan’da 684 Euro, refah ülkesi Türkiye’de 336 Euro.
Onlar ağlıyor, biz Nevşehirli fıkrasındaki gibi övünüyoruz. Nevşehirli bir kardeşimiz ilk kez İstanbul’a gelmiş. Haydarpaşa’da trenden inip Kadıköy’e yürümüş.
Kalabalığı seyredip, binalara hayran hayran bakarken yanından geçen birine “Hemşerim burası neresi?” diye sormuş. “Kadıköy” cevabına şaşırıp “Köy mü?” diye birkaç kez sorduktan sonra bombayı patlatmış:
“Hay ben bizim oraya şehir, buraya da köy diyenin!!”


* * *


Bizim ahalide krizle baş etme refleksi var. Dünya nereye giderse gitsin, bizim insanımız başını önüne eğip, kendi yoluna gider. Krizden de mrizden de kıl kadar etkilenmez.
Çünkü her daim kendi gündemi, o gündemin yarattığı umutları vardır.
Dirisi 90 bin dolar eden gergedan böceği gibi.

BUL BÖCEĞİ DÖN KÖŞEYİ

Gergedan böceği dedikleri gül kokusundan hazzetmez B.. böceğinin biraz irisi. Kafasının üzerindeki boynuzdan dolayı gergedan olarak tesmiye edilmiş.
Aynen akrabası gibi her türü gübre yığınının içinde yaşar, bazen talaş yığınlarını da kendine yuva yapar, memleketimizde bolca bulunan
bir haşerat türü.
Sebep olup da “vatandaşı azdıran” Allah’ından bulsun, biri “Avrupa’nın adamı döne döne gergedan böceği arıyor” lafını çıkarmış. Ne yapacaklarsa?
Öbürü de “Tanesine 90 bin dolar veriyorlar” diye yalanın tepesine tüy dikmiş. O saatten sonra sen bizim ahaliyi tutabilirsen tut. Herkes bir el feneri kapmış, köşeyi bucağı didikliyor.
Gergedan böceğini bulan, bir kutuya yerleştirdiği gibi tarım veya hayvancılıkla ilgili hangi resmi daireyi bulurlarsa oraya koşuyorlar. Böceği burunlarına dayıyorlar.
“Ne yapayım bu böceği?” dersen kavga çıkıyor. Belayı savmak niyetine böceği teslim alıyorlar, sahibi arkasını dönünce doğaya geri salıyorlar.

REKOR HAKKÂRİ İLİMİZDE

Özellikle de Yüksekova’nın çalışkan ahalisi gergedan böceği toplama işinde birinciliği kapmış.
Hakkâri’nin Ticaret Odası Başkanı aşka gelip “İlimizde üretim patlaması yaşanıyor, böcek endüstrisi ile 675 milyon dolarlık bir değer yarattık” dese, bütün Avrupa ekonomistleri “mucizeyi görmek için” oraya üşüşür.
Ahali kafasına göre bir ekonomik umut yaratmış. Gücün yetiyorsa gel de elinden al. “Para etmez” desen inanmayacak. “Hükümet böceklerimizi aldı, kendi sattı, paranın da üzerine kondu” deyip, memleket büyüklerimiz hakkında gıybet yapacak.
Dokunmak cesaret ister ki tersine örneği bile var.
Aile Bakanlığı, evde bakılan hasta, ileri yaşlı ve engelliler için para ödüyor ya! Müfettişler bakmışlar ki on binden fazla kişi sahtecilikle bu maaşları alıyor.
Olayın üzerine gidildiğinde Ampul Partisi’nin taşra teşkilatları “Oy kaybediyoruz” diye feryadı basmış, işlemler durdurulmuş.
Şimdi gel, gergedan böceği konusunda gerçekçi ol. Hele ki “avuç açma ekonomisinin” iş yapacağı bir erken seçim ihtimâli varken.

Meraklısına not: Sırtında, ince kırmızı bir çizgi bulunan gergedan böceği daha fazla para ediyormuş.

X