"Sefer Levent" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sefer Levent" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sefer Levent

Tek kanal doğru karar

Eski Türk-ABD İş Konseyi Başkanı Mustafa Koç, “Bazı sorunlar yaşıyorduk.

Tek kanal doğru karar

TUSKON, TÜSİAD, MÜSİAD vardı. Herkes aynı muhataba gidiyordu. Amerikalılar ‘Geçen hafta Türkiye’den heyet geldi. Siz kimi temsil ediyorsunuz’ diyordu. Tüm temasların tek kanaldan yürümesi doğru” dedi.

ASLINDA soru bizden gelecekti ama o erken davrandı. Yüzünde gülümsemeyle ‘DEİK meselesinde ne düşünüyorsunuz’ diye kurnazca sordu. Ardından cevabı da kendisi verdi:
“İnşallah hayırlı olur. Öncelikle dış ilişkilerde veya dışarıda yapılan operasyonların koordinesi çok önemli. Ortada bir kavram kargaşası yaşanıyor. 3-4 ayrı kurum ayrı kanallardan gidiyor. Amerika’nın da kafası karışıyordu 90’lı senelerden beri. Eğer onu önleyecek bir sistem ise, bence enteresan olabilir. İnşallah da öyle olur. Bunu zaman gösterecek.”
Soruyu soran da cevabı veren de Mustafa Koç’tu.
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve Holding’in Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ile Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın davetlisi olarak gittiğimiz Madrid’te, FIBA 2014 Basketbol Dünya Kupası final maçı öncesinde sohbet de ettik.


O DA GÖREV ALMIŞTI


Bildiğiniz gibi DEİK bir gece de Ekonomi Bakanlığı’na bağlandı. Eski DEİK kapandı. Yeni bir yönetmelikle yeni DEİK’in kuruluşu bekleniyor. Mustafa Koç’a bir dönem DEİK’te aktif görev aldığını ve Türk ABD İş Konseyi Başkanlığı yaptığı hatırlatarak sordum: “Bakanlık ile bir koordinasyonsuzluğunuz var mıydı.”
Uzun zamandır DEİK’ten uzak olduğunu hatırlatan Koç, “O zaman bakanlıktan bağımsızdı. Ama tüm temaslar ve konuşulanlarla ilgili bakanlığa bilgi verilirdi. DEİK içerisindeki iş konseyleri kendi başlarına bağımsız çalışırlardı. Çok da iyi çalışırdı. Şimdiki yapıyı bilmiyorum. Özellikle ABD tarafında benim zamanımda da problemler bazı küçük sorunlar yaşıyorduk. Türk – Amerikan İş Konseyi vardı, TUSKON, TÜSİAD, MÜSİAD vardı. Herkes aynı birimlere, aynı STK’lara aynı muhataplara gidiyordu. Amerikalılar da haklı olarak “Bize geçen hafta Türkiye’den falanca heyet geldi. Siz kimi temsil ediyorsunuz” diye soruyordu” yanıtını verdi.


ELE ALINABİLİRDİ


Mustafa Koç DEİK’in Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasının doğru bir karar olup olmadığını sormamız üzerineyse, “Tüm bu temasların tek kanaldan yürütülmesi bence doğru bir şey. Ama doğru yapılırsa... İnşallah öyle olur. Değişimi daha gelişmiş platformda ele almak daha iyi olabilirdi tabii. Ama işin iç yüzünü bilmediğimden çok fazla bir şey söylemek de istemiyorum” diye konuştu.


Bu büyüme yeterli değil

YÜZDE 2.1’lik büyümenin kesinlikle Türkiye için yeterli bir büyüme olmadığına dikkat çeken Koç, Bunu söylemek için NATO’da roket mühendisi olmaya gerek yok! Ama şu da var; daha kötü de olabilirdi. 17-25 Aralık, geride bıraktığımız iki tane seçim. Şimdi 2015’de bir de genel seçim geliyor. Etrafımızdaki jeopolitik riskler vs… Tüm bunlara baktığımızda yine de iyi-kötü gemi yüzüyor. Bence şu an için iyi bir noktadayız” diye konuştu.


Her toplantıda iş güvenliği konuşuruz


Mustafa Koç son dönemdeki iş kazalarıyla ilgili de, “Kazaları önlemek için mümkün olduğu kadar her yerden model alıyoruz. Madenlerde de özellikle tarafsız şirketlerden destek alıyoruz. Soma faciasından sonra Alman ve Avusturyalı şirketlerden rapor aldık. Gökdelenler dikmiyoruz belki ama biz de ciddi fabrika inşaatı yapıyoruz. Her yönetim kurulu toplantısında bize iş güvenliği bahsinde yapılanlar aktarılır” dedi.

‘Ali Babacan’la aynı fikirdeyim’

Mustafa V. Koç, ikinci çeyrekteki büyüme rakamlarını da değerlendirdi: “Genç nüfusu beslemek için yüzde 5, 5.5 büyümemiz lazım. Ama bunu biraz aşınca cari açık canavarı ortaya çıkıyor. Sanayimizde bununla katma değer yaratacak ürünleri üretemiyor. Sorunun devlet boyutunda özel sektörle birlikte ele alınması lazım. Ali Babacan ‘Türkiye artık konutla değil, sanayiyle büyümeli’ dedi. Babacan yüzde 100 haklı bu konuda.”

X