"Sefer Levent" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sefer Levent" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sefer Levent

Özbek’in formülü tutar mı?

GALATASARAY Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek ile ilk kez bir araya geldik. Hürriyet’te spor ekonomisini başarıyla takip eden Ceyhun Kuburlu ile birlikte iki saate yakın konuştuk. Perspektifimiz ekonomi olunca biraz rakamlara boğulsak da ben öncelikle Özbek ile ilgili gözlemlerimi aktarmak isterim.

Dışarıdan bakıldığında diğer kulüp başkanlarına göre daha gösterişsiz bir imaj çizen, sessizliği ile dikkat çeken Dursun Özbek beni şaşırttı desem yanlış olmaz. Karşımda ne yaptığını bilen, iş dünyasındaki tecrübelerini, mali disiplin anlayışını Galatasaray’a da taşımaya çalışan tecrübeli bir iş insanı buldum. 

Bence Dursun Özbek Galatasaray tarihinin en zor dönemlerinden birinde kimsenin o gömleği giymekten itina ettiği bir dönemde başkan oldu. Borcun tavana vurduğu, UEFA’dan kırmızı kartın çıktığı, kulübün Çinlilere satılmasının bile teklif edildiği bu dönemde Dursun Özbek Florya, Riva gibi yıllar içinde efsaneye dönüşen projeleri hayata geçirmeyi göze aldı. Başkan Özbek’in stratejisinin başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek. Ben şimdi bu stratejiyi biraz daha anlaşılır bir dille anlatmaya çalışacağım.

Galatasaray’ın elinde iki önemli varlık var. Florya ve Riva. Galatasaray her iki arazi için de önce Emlak Konut GYO ile anlaşma imzaladı. Amaç bu iki araziyi satmak yerine hasılat paylaşımı ile daha fazla gelir elde etmek. Galatasaray Florya tesislerini terk edip Kemerburgaz’da 120 dönümlük bir araziye taşınacak. Buraya 5-6 saha inşa edilecek. Her gün değişik bir sahada antrenman yapılabileceği için çimlerinin bozulması ve futbolcuların sakatlanması engellenecek. Florya ve Riva için anlaşma imzaladığında Emlak Konut’tan hemen 380 milyon liralık temlik alındığını belirtelim. Bu temlik borç kapatma için kullanılmış bile ve Galatasaray Sportif A.Ş. ve Galatasaray Kulübü’nün banka ve finans kuruluşlarına olan 265 milyon dolarlık borcu ilk aşamada 92 milyon dolar azalarak 173 milyon dolara inmiş. Sıra geçen hafta ihalesi yapılan Riva projesine gelmiş.

ÖZBEK’TEN SÜREN’E SİTEM

Bu noktada Özbek’in Galatasaray’ın efsane başkanı Faruk Süren’e olan sitemini de belirtmem gerekiyor. Süren’in Galatasaray’ın haziran ayında yaptığı divan kurulu konuşmasının Riva ihalesinin hemen öncesine denk geldiğini belirten Özbek,Başkan özetle Riva projesinin başarısız olacağını öne sürdü. Ben ihaleden önce böyle bir konuşma yerine o projenin değerini yükseltecek açıklamalar ve destek beklerdim” dedi.

Neyse, biz rakamlara dönelim... Ne demiştik bugün banka ve finans kuruluşlarına borç 173 milyon dolardı. Riva’da satış değeri 3.1 milyar TL olan bir proje gerçekleşecek. Galatasaray’ın buradan kasasına en az girecek para 942 milyon TL olacak. Kulüp bunun için de Emlak Konut’tan 542 milyon TL’lik bir temlik daha alacak. Başkan bunun karşılığının da 110 milyon dolar olmasını bekliyor. Bankaya bir kereliğine ödenecek komisyon karşılığında temliğin hemen nakte çevrilmesiyle Galatasaray önümüzdeki günlerde 110 milyon dolar daha borç kapatacak. Böylece banka ve finans kuruluşlarına kalan borç 63 milyon dolara inecek. Özbek Riva projesinin satışı geçmesiyle birlikte oradaki konut ve ticari birimlerin fiyatlarının artmasını bekliyor. Emlak Konut’un benzer satışlarından bize gösterdiği örnekler gerçekten de fiyatların 2 kata yakın yükseliş yaşadığını ortaya koyuyor. Bu durumda ihaleyi kazanan firma Riva’daki ev ve dükkanları daha pahalıya satmayı başarırsa bundan hem kendileri, hem Emlak Konut hem de Galatasaray kârlı çıkacak. Böylece kalacak 63 milyon dolarlık borcun kapatılması da hayal olmayacak.

GELİR-GİDER DENK GELECEK

Bu arada Galatasaray borcunu kapattıkça bankalara rehinli diğer varlıklarının da serbest kalacağını bu varlıklara yönelik projelerin de değerlendirilebileceğini hatırlatmak gerekiyor.

Başkan Özbek Galatasaray’ın kur farkı ve faiz giderinin 240 milyon liraya ulaştığına dikkat çekiyor. Borç eridikçe bu giderin azalacağı bir gerçek. GS faiz ve kur farkı ödemezse gelirlerinin de giderlerinin de 140 milyon Euro olduğunu ve denk geldiğine dikkat çeken Özbek’in hayalinde açık vermeyen bir kulüp var. Özbek bunun paralelinde sportif başarının da daha istikrarlı bir biçimde geleceğini düşünüyor. ‘Borçla efsane başkan olmam, benden sonrakilere borç bırakmam’ diyen Dursun Özbek başarılı olacak mı? Dedim ya, zaman gösterecek.

Ekonomi gazetecisi kimliğimi bir tarafa bırakıp Galatasaray’a gönül vermiş bir taraftar olarak bir dilekle bitireyim. Sporcusuyla, taraftarıyla, yöneticileriyle, eski başkanlarıyla topyekün birlik olmayı beceren, borçsuz, başarılı, bol kupalı bir Galatasaray... Hadi inşallah...

X