"Sefer Levent" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sefer Levent" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sefer Levent

Otomobilden önce kalbine yatırım

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, elektrikli otomobil ve bataryası başta olmak üzere rüzgar türbinin uçak motorlarına kullanılan nikel için Meta Nikel şirketi ile ilk etapta 600 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirtti. Yüngül, 2023’e kadar Türkiye’nin tüm nikel ihtiyacını karşılayacaklarını belirtti.

Otomobilden önce kalbine yatırım

BİR CEO 10 yıl önce günlerdir masasında duran bir dosyayı tekrar eline alır. Dosyada devasa bir alanda yer alan nikel madeni vardır. Daha önce olmaz gözüyle baktığı yatırımı değerlendirmek üzere Londra’ya gönderir. Oradan aldığı olumlu raporu patronun önüne koyar. Patronun cevabı nettir: “Sen tamam diyorsan yap bu işi.” Sonrasında ne mi olur? O gün yapılan fizibilitede tonu 33 bin dolar olan nikel yatırım sonrasında 11 bin dolarlara kadar düşer. “Tam bir fiyasko” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak öyle olmaz. Sonraki gelişmeler CEO’nun nikel öngörüsünün ne kadar haklı olduğunu gösterir. Grubun sabırla süren yatırımları sırasında yaşanan teknolojik gelişmeler, elektrikli araçların kalbinde yer alan nikelin yıldızının parlayacağının işaretidir.

Bahsettiğim CEO Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül. Patronu da Ahmet Nazif Zorlu…

Türkiye’nin otomobilini yapacak 5 babayiğitten biri olan Zorlu Grubu’na ait Meta Nikel, yüksek katma değerli ürün üretmek için kolları sıvadı. Zorlu Holding CEO’su Yüngül, davetlisi olarak gittiğimiz Gördes’te, Meta Nikel’in teknolojisi ve proses yönetimi ile dünyadaki ilk 10 tesis içinde yer aldığını ve Kuzey Yarım Küre’de tek olduğuna dikkat çekti. Yüngül, “İlk faz için 600 milyon dolar yatırım yaptık. 2015-2023 yıllarını kapsayan ikinci faz ile toplam yatırım 860 milyon dolara ulaşacak. Yatırımların sonunda şirketimizin 10 bin ton nikel metal kapasitesi 20
bin tona çıkacak. Yarattığımız ekosistem ile yaklaşık 5 bin kişiye istihdam olanağı doğacak. Nikelin katma değeri yüksek formalarının ihracat ile cari açığın daraltılmasına katkı sağlayacağız. Meta’nın şu an yıllık 120 milyon dolar ihracat yapıyor” dedi.

HER ALANDA NİKEL

Yüngül, nikelin hayatın bir çok alanında kullanıldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Elektrikli otomobil ve bataryasında,
rüzgar türbinlerinde, uçak motorlarında, kimyada kısaca her alanda nikel var. Geleceğin araçları elektrikli otomobiller. Bu araçların kalbi batarya. Bataryanın kalbi de nikel. Elektikli araç bataryalarında nikelin kullanım oranı yüzde 23. Elektrikli araç sayısı 10 yılda 10 kat artacak. Nikel tüketiminin de 2025’e kadar 5 kat artması bekleniyor. Yine 3D printerlarda metal dönemi hızlanacak. Bunda da nikel önemli bir yere sahip. Yani printerın kartuşu nikel olacak.”

Dünya genelinde yıllık bazda nikel pazarının cirosu (lojistik, finansal işlemler, çelik ve alaşım üretim miktarları, kesme, şekil verme, paketleme, dağıtım gibi ilgili maliyet kalemleri eklemeleri hariç) yaklaşık 20 milyar dolar civarında.

Otomobilden önce kalbine yatırım

100 TON TOPRAK 2 TON NİKEL

Zorlu Maden Grubu Başkanı Orhan Yılmaz, Gördes’teki rezervde nikelin oranının yüzde 2’ye yakın olduğunu belirterek, “Yani 100 ton topraktan 2 ton nikel elde ediyoruz. Ülke olarak yeterli bilgi birikimimiz olmadığı için uzun yıllar ithal edilen nikel ve kobalt, Mete Nikel yatırımı ile artık ithal edilmek zorunda kalmayacak. Demir başta olmak üzere çıkardığımız cevherin içerisindeki tüm elementleri değerlendirerek tesisimizin ekonomik değerini yükselteceğiz” dedi.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI