"Sefer Levent" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sefer Levent" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sefer Levent

Kırık kalpler durağında inecek var

Hisarcıklıoğlu’nun istifasının anlamı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tam da yeni yönetim toplanacağı ilk toplantı öncesinde sürpriz bir şekilde yeni DEİK’ten istifa etti. Ben bu istifadan çok özellikle Hisarcıklıoğlu’nun mektubundaki ifadelerin anlamını analiz etmeye çalışayım. Bir kere bu mektupta Davutoğlu’nun kurduğu 62’nci hükümete iş dünyasından ilk ciddi tepki var. Hisarcıklıoğlu’nun istifası kişisel değil. Yönetim kurulu kararıyla ve oy birliğiyle alınmış tepkisel bir duruş. Mektubun içeriğinde DEİK’in bugüne kadar yaptıkları net bir şekilde vurgulandıktan sonra özellikle dış ilişkilerde özel sektörün birbiriyle temasına vurgu yapılıyor ve DEİK’in bundan sonra kamu çatısı altında olmasına bu istifa ile tepki gösteriliyor. Ve satır arasında destek vurgusuyla özel sektörün kamusal DEİK’e tezat yine işin içinde olacağı da ifade ediliyor.
Hisarcıklıoğlu, istişarelerle aldığı istifa kararıyla aslında uzun süredir üstü kapalı bir biçimde seslendirilen “hükümet ne yaparsa yapsın iş dünyası boyun eğiyor” görüşüne de sürpriz bir biçimde yanıt vermiş oldu. Torba yasayla TOBB’un 1986 yılında kurduğu DEİK’e bir gecede Ekonomi Bakanlığı’nın el koymasının özel sektörü çok üzdüğünü 13 Eylül 2014 tarihli yazımda “Kalpler kırıldı” vurgusuyla belirtmiştim. Rifat Hisarcıklıoğlu dünkü istifasıyla, özel sektörün kalbinin kırıldığını net bir şekilde vurgulanmış oldu. Ve Hisarcıklıoğlu “Durun, kırık kalpler durağından inecek var” dedi.

X