"Sefer Levent" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sefer Levent" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sefer Levent

Enerji kredileri yapılanacak mı?

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın önceki gün bankacılarla yaptığı toplantıda konuşulanlar arasında enerji kredilerinin yeniden yapılandırılması ve yenilenebilir enerji yatırımlarında 10 yıllık devlet alım garantisinin uzatılması dikkati çekiyor.

SON dönemde yapılan yatırımlar sayesinde enerjideki arz sorunu hızla Türkiye’nin gündeminden çıktı.

 

Fakat özellikle yerli yatırımların birbiri ardına hayata geçmesiyle enerjiye bağlı başka sorunlar belirmeye başladı.

 

Arzın tüketimin üstüne çıkmasıyla hızla gerileyen fiyatlar özellikle enerji sektörüne yatırım yapan şirketleri ve onlara finansman sağlayan bankaları zorlamaya başladı.

 

İşte tam da bu aşamada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak İstanbul Beylerbeyi Sarayı’nda kritik bir toplantı yapıp önceki gün banka genel müdürleriyle öğle yemeğinde buluştu.

 

 Basına kapalı gerçekleşen bu yemekte önce Berat Albayrak’ın gerçekleştirdiği konuşmayı aktarayım.

 

Anadolu Ajansı’na yansıyan sözleriyle, Albayrak toplantıya katılanlara teşekkür etti ve “Enerji sektörü, geldiğimiz günden beri Türkiye’nin gündeminde.Türkiye’nin ekonomi ajandasını işgal eden sektörlerden biri.Enerjinin finans sektörü ile ilgili dününü, bugününü ve yarınını, sektörün yaşadığı sorunları, fırsatları ve gelecek hedeflerini sizlerle konuşmak istedik. Biz bugün sizleri dinlemeye geldik” dedi.

 

 O toplantıda konuşulanlara gelince.

 

Öğrendiğime göre, öncelikle Bakan Albayrak toplantıda enerji sektörünün dışa bağımlılıktan kurtulması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Bu aşamada son dönemde hükümetin ve Albayrak’ın özellikle yerli kömür üretimini destekleyeceklerine ilişkin beyanlarını hatırlatmamızda fayda var.

 

Albayrak 2016 Yılı Bütçe Sunumu’nda, yeraltı kömür üretim miktarının artırılması için projeler yürütüldüğünü belirtmişti.

 

Buna göre, yerli kömür aramalarına hız verilmesi planlanırken, Afşin- Elbistan gibi büyük linyit havzaları ile daha düşük kapasiteli diğer rezervlerin değerlendirilmesi için özel bir finansman yöntemi geliştirilmesi ve uygulanması da gündemde. Albayrak ve bankacılar, çevreye duyarlı bir şekilde yerli kömür üretimi ve finansmanı konusunda görüş alışverişinde de bulundu. 

 

50 MİLYAR DOLAR VAR

 

Bunun dışında bankacıların da özellikle iki konuyu gündeme getirdiği konusunda bilgi edindim.

 

Bunlardan ilki mevcut enerji kredilerinin yeniden yapılandırılması.

 

Bankacılık sektörü, özel sektöre hali hazırda yaklaşık 50 milyar dolarlık kredi kullandırdı.

 

Bu krediler kullanılırken hem bankalar hem de özel sektörün yaptığı fiyat çalışmaları ise deyim yerindeyse çuvalladı.

 

Hem enerji fiyatlarındaki global düşüş hem de kapasite fazlalığı nedeniyle bazı alanlarda fiyat fizibilite raporlarına göre yüzde 50 geriledi.

 

Bu özel sektörün kullandığı krediyi ödemesini güçleştirirken bankaların tahsilatlarını da tehlikeye düşürdü.

 

Önceki günkü toplantıda bankacıların Bakan Albayrak’a tıpkı turizmde olduğu gibi, enerji kredilerini de yeniden yapılandırabileceklerini belirtiğini öğrendim.

 

Ancak bankacılar bunu yapabilmeleri için BDDK’nın da yine turizm kredilerinde olduğu gibi kendilerine daha az karşılık ayırma konusunda kolaylık sağlaması gerektiğinin altını çizmişler. 

 

ALIM GARANTİSİ UZASIN

 

Bankacıların Bakan Albayrak ile yaptıkları toplantıda gündeme getirdikleri ikinci önemli konu ise yenilenebilir enerji yatırımlarındaki 10 yıllık devlet alım garantisi olmuş.

 

Bankacılar 10 yıllık garantinin artık yeterli gelmediğini bunun uzatılması durumunda kendilerinin de projelere daha rahat finansman sağlayabileceklerini belirtmiş. 

 

Bakan Albayrak ise önümüzdeki 2 yılda, daha çok yerli kaynağın kullanılmasına yönelik özellikle bürokrasinin hızlanması için çalışacaklarını dile getirmiş.

 

Bakan Albayrak rüzgar ve güneş santrallerinin daha çok yurtdışından temin edildiğini, bunun döviz kaybına neden olduğunu da vurgulamış. 

 

Sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu 2 saatlik toplantıdan her iki tarafın da mutlu ayrıldığı konuşuluyor. 

 

KİMLER KATILDI?

 

Enerji Bakanı Berat Albayrak ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil’in de aralarında bulunduğu TBB üyesi bankaların genel müdürleri katıldı.

X