"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Cumhurbaşkanı adaylarının bağış toplama karnesi

CUMHURBAŞKANI seçiminde adayların yürüttükleri kampanyaların finansmanında bağışlar nasıl bir seyir izledi?

Cumhurbaşkanı adaylarının bağış toplama karnesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kampanyasına ilişkin rakamları dün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten aldım. Çelik’in verdiği bilgiye göre, Erdoğan’ın seçim kampanyasına toplam 1 milyon 614 bin 368 kişi bağışta bulunmuş ve toplamda 59 milyon 67 bin 405 lira katkı sağlanmış.
CHP ve MHP’nin çatı adayı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kampanyasına ilişkin rakamları sözcülüğünü yapan gazeteci Mete Belovacıklı’dan sağladım. Buna göre, İhsanoğlu’nun kampanyasına 21 bin 257 kişi katkı yapmış ve 8 milyon 500 bin lira bağış toplanmış.
HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’la ilgili verileri ise internette “selahattindemirtas.net” adresindeki web sitesinden aldım. Demirtaş’ın kampanyasına 7 bin 119 kişi katılmış ve yapılan bağışlar 1 milyon 95 bin liraya ulaşmış.

* * *

Bu rakamlar, bağış kategorisinde Erdoğan’ın rakiplerine çok büyük bir üstünlük sağladığını gösteriyor. En yalın bir anlatımla, İhsanoğlu’na yapılan bağışlar Erdoğan’a giden bağışların ancak yüzde 14.3’üne tekabül ediyor. Demirtaş’a yapılan bağışlar ise yüzde 1.8’i ancak ediyor.
Erdoğan’a yapılan bağışların yüksek olmasında iktidarda bulunmanın kendisine önemli bir avantaj sağladığı kuşkusuzdur. Örneğin, iktidarla ilişkisini iyi tutmak isteyen iş çevrelerinden anlamlı katkıların geldiği varsayılabilir.
Ancak bu faktör tek başına Erdoğan’a yapılan bağışların yüksek olmasını izah etmez. Kabul edelim ki, AK Parti’nin duygudaşlık ruhu üzerinden büyük bir bağış seferberliği gerçekleştirdiği aşikârdır.
Erdoğan, bu kampanya için bizzat devreye girmiş, 3 Ağustos’ta Kocaeli mitinginde destekçilerine şu çağrıda bulunmuştur:
“İnşallah Rabbim bizleri mahcup etmesin. Peki, bankalara gidip, desteklerinizi yatırdınız mı? 1 lira da olsa, 5 lira da olsa, 10 lira da olsa, mesele ‘Ben bu olayın içinde varım’, bunu demek, bunu göstermek. Para filan, miktar önemli değil. ‘Ama ben de varım’... Bu çok önemli. Kardeşlerim, rehavet yok.”
Peki CHP cephesinde böyle bir seferberlik gözlediniz mi?

* * *

Meseleye parti üye sayıları üzerinden yaklaşalım. Hürriyet’in CHP muhabiri Okan Konuralp’in CHP Genel Merkezi’nden aldığı rakama göre, bu partinin kayıtlı üye sayısı dün itibarıyla 1 milyon 61 bin 981’dir. AK Parti’nin üye sayısı ise Çelik’in dün verdiği bilgiye göre, 9 milyon 258 bin 419’dur.
CHP’nin her üyesi partinin resmi adayı İhsanoğlu’nun kampanyasına 10 lira bağışta bulunsaydı, 10 milyon 610 bin lira toplanırdı ki, bu da gerçekleşen 8.5 milyon liralık bağıştan daha fazla olurdu. Üstelik bu hesaplamada çatı adayının diğer destekçisi MHP’yi hesap dışı tutuyorum.
AK Parti’nin kampanyasına 1.6 milyon kişi katılmıştır. İhsanoğlu’nun kampanyasına ise 21 bin 257 kişi bağışta bulunmuştur ki, bunun içinde belli sayıda MHP’linin de olduğu hesaba dahil edilmelidir. Destekçilerin üye sayısına oranı hesaplandığında CHP açısından oran yüzde 2’yi ancak bulmaktadır. Bu oran AK Parti’de ise yüzde 17.4’e çıkmaktadır.

* * *

Bu durumda CHP’lilerin kendi partilerinin resmi adayına bağış yoluyla destek vermek için sergiledikleri tutumun son derece cılız kaldığını söyleyebiliriz. Bu tablo hazindir.
Buradaki destekten kaçınma durumunun aday İhsanoğlu’nun CHP tabanının belli bir bölümünde onay görmemesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ama sorunu bunun ötesine geçerek değerlendirmek gerekiyor.
Sorunun temelinde, CHP tabanının önemli bir kesiminin Erdoğan’ın Türkiye için nasıl bir tasavvuru olduğu, Cumhurbaşkanı seçildiğinde nasıl bir rejim yerleştireceği, toplumu hangi yönde dönüştürmek istediği, Türkiye’yi nereye götürmeyi hedeflediği gibi sorular karşısında genel bir kayıtsızlık içinde olması yatıyor.
Bu kayıtsızlık olduğu sürece CHP’nin AK Parti’yi aşmasından vazgeçtik, dengeleyebilmesi, ona bir karşı ağırlık oluşturabilmesi bile sözkonusu değildir.

X