"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

İstanbul’un en Latin’i

Taksim’deki Azucar’ın DJ’i Kolombiyalı. Şefi Venezuelalı. Müzisyeni Kübalı. İşletmecisiyse Venezuela asıllı bir Katalonya güzeli. Hepsi rahat, samimi ve eğlenceli. Türk kasıntılığından eser yok.

İstanbul’un en Latin’i
Yohenys Mercedes Flores Gonzales... Venezuela asıllı ama Barselona’da hem okuyor hem de modellik yapıyordu. Üç yıl önce arkadaşlarının teşvikiyle Miss World’e katıldı, Katalonya’da ‘Lerida Güzeli’ seçildi.

O zaman 25 yaşındaydı. Şimdi 28. Aşkının peşine takıldı, artık İstanbul’da yaşıyor.

“İstanbul’da her tür mekân var” diyor: “Rock barlar, pop çalan yerler, türkü barlar... Ama tam anlamıyla gerçek bir Latin mekânı yoktu. Neden ben açmayayım diye düşündüm...”

Azucar (İspanyolcada ‘şeker’ demek) işte böyle doğdu. Ekibi de Latin Amerika kökenlilerden oluşturdu ki ambiyans tam olsun:  DJ Kolombiyalı. Şef Venezuela. Müzisyen Küba... Daha başka katılacaklar da var aralarına.

Dolayısıyla kulaktan kulağa çok kısa sürede İstanbul’daki bütün Latin kökenlilerin haberi olmuş Azucar’dan. Hafta içi bile ful çekiyor. Mesela müzik hereketleniyor; birden herkes ayağa kalkıyor, çember oluşturuyor. Önceden çalışmışlar gibi aynı anda, aynı hareketlerle Latin dansları yapmaya başlıyorlar. Sanki iki kat aşağısı İstanbul değil, Türk kasıntılığından eser yok. Hepsi rahat, samimi ve eğlenceli.
İstanbul’un en Latin’i
Fotoğraf: Murat ŞAKA

Sabahın dördüne kadar salsa

Azucar, pazar ve pazartesi hariç, 16.00’da açılıyor, eğlence hafta sonu 04.00’e kadar sürüyor. Çarşambaları salsa gecesi, perşembeleri Küba gecesi var. Hafta sonu da canlı Latin müziği var. Fiyatlar Beyoğlu ortalamasının altında. İki bira, bir nachos 50 lira mesela. Burrito’lar 25-32 lira. Pina collada, caipirinha, caipiroska gibi Latin kokteylleri 35 lira.

YENİLERDEN YENİ BEĞEN

Zorlu’da bir İspanyol restoranı:
La Vina, Rasim Özkanca’nın Madrid, Barselona gibi şehirlerde yaptığı dört yıllık bir araştırmanın sonucu. Mönüsünde İspanyol omleti ‘tortilla Espagnola’, etli patates dolması ‘bomba de la Barceloneta’ gibi lezzetler var. (0212) 353 66 55

Karaköy’de bir gece kulübü:
Yedi gece 23.00-04.00 arasında açık. Pazartesi ve perşembe Boygar, çarşamba Su Soley sahne alıyor. Cuma DJ Murat Tokuz, cumartesi DJ Tal Barahya ile DJ Tayfur Çetin kabinde, pazarları R&B gecesi
yapıyorlar. (0546) 466 66 73

Etiler’de bir bahçe:
Mayadrom’da açılan Loggia, şehir ortasında ‘gizli bahçe’ konseptinde şık ve samimi bir ortam. Ağırlıkla Akdeniz mutfağı yapıyorlar. Brunch, dev ekrandan maçlar, özel oyunlar, film gösterimleri gibi etkinlikler yapıyorlar. (0212) 358 26 26
İstanbul’un en Latin’i

Tam bir İstanbul-Yeşilçam klasiği
GECENİN İNSANLARI

Tasarımcı Hakan Yıldırım, son defilesinde bir sürpriz yaptı. Aslen moda editörü olan Hakan Bahar sahneye çıktı ve Sezen Aksu’nun ‘Dört Günlük Bir Şey’ parçasını söyledi. O kadar beğenildi ki Four Seasons Oteli Hakan Bahar’a teklif götürdü ve aralık sonuna kadar ‘İstanbul Gazinosu’ programı başlattı. Bir gün bir yerde şarkı söylersiniz, herkes şaşırıp kalır ve hayatınız değişir. Ne kadar İstanbullu, Yeşilçamvari bir hikâye, değil mi?

Dersaadet’te yaşıyorsun, pekİ bunları bİlİyor musun?

* Nişantaşı Üniversitesi’nin Maslak kampüsünde bugün ve yarın drone festivali yapılacağını...
09.00-19.00 arasındaki Lifecell Tech Drone League 2. Etap yarışını izlemenin ücretsiz olduğunu...
* Bugün 10.00-19.00 arasında Levent’teki Windham Hotel’de Gastromasa Konferansı yapılacağını...
Etkinliğe Alex Atala, Ana Ros, Angel Leon, Dani Garcia, Christian Le Squer gibi efsane şeflerin katılacağını...

CUMARTESİ ATEŞİ

Bu akşam sen neredesin

Sertab Konya Dedeman’da, Can Bonomo Beşiktaş İF Performance’ta, Mabel Matiz Kayseri Kadir Has GSM’de, Aşkın Nur Yengi İdealtepe Mori Performance’ta, Edis İzmir Red Park’ta, Demet Akalın Antalya Jolly Joker’de, Hayko Cepkin Beşiktaş Dorock XL’da....
İstanbul’un en Latin’i

130 TL

Bugün Zorlu PSM’de saat 14.00’te başlayacak Mix Festival’e giriş ücreti... Aurora, Emancipator, Her, Losless gibi sanatçı ve gruplar sahne alacak.

 

 

 

 

 

 

X