"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

Aman dikkat statünüz erimesin!

Fiyaskoyla sonuçlanan binbir deneme ve yatırımdan sonra Beyaz Türkler kafe açmanın ciddi bir iş olduğunu, küçük de olsa bir mekân işletmenin zorluklarını anlamış görünüyor.

Aynı şey futbolcuların eşlerine açtıkları butikler, işadamlarının emekli reklamcılara yaptığı sabuncu ve çiçekçiler furyası için de geçerli oldu. Bakınız Hakan Şükür’ün eşi Beyza Şükür için açtığı butik, hatırlayınız Abdürrahim&Şükran Albayrak’ın çikolatacısı, üzülünüz Asena Erkin’in Nişantaşı mağazası projesi...
Ama müteşebbis ruh hız kesmek bilmiyor. Beyaz yakalıların yeni tutkusu dondurmacılık. Eğer butik bir dondurmacın varsa, konu komşuya denetip iki de özel reçete yakaladıysan kim tutar seni! Bir topu şu kadardan, çarp günde bilmem kaç kişiyle ayda eder şu kadar para...
Olaya ilk olarak bundan iki yıl önce İndhra&Adnan Taşpınar çifti girmişti. El Beso Dondurmacısı bugün artık yaşamıyor ama alameti farikası olan mavi dondurmayı zaman zaman sevdikleri ahbaplarına, müdavim müşterilerine ikram ediyorlar.
Taşpınarların El Beso’su hazin sonuçlandı ama yine Çeşme Alaçatı’da açılan bir başka beyaz yakalı denemesi Dondurmino aynı kaderi paylaşmayacak gibi görünüyor. Gelato’larından bir yiyen bir de yemeyen pişman.

Ver 5-6 top

Bunlardan en sonuncusu ve en sükselisi Bodrum Yalıkavak’ta açılan Pioppo. Pioppo biri CEO, diğeri sanayici iki işadamının önce eşleri için düşündükleri fakat işin içine girdikçe asıl işlerini unutacak kadar kendilerini kaptırdıkları yeni butik dondurmacı.Yeni açılmalarına rağmen Palmarina’da herkes onların dondurmalarından söz ediyor. Abramoviç teknesine 15 kilo aldırmış mesela. İki yıl boyunca yaptıkları denemelerle sitedeki komşularının toplu halde kilo almasına neden olarak ortaya çıkardıkları reçetelerden portakallı ve bitter çikolatalı olanın ünü Bülent Ersoy’un bile kulağına gitmiş: “Portakallı-bitterlin meşhurmuş, ver bakalım oradan beş-altı top diye geçen hafta karşılarına dikilmiş. Henüz Londra’nın skandal butik dondurmacısı Icecreamist kadar cesur değiller; absentli, viagralı ya da anne sütlü (evet gerçek insan sütünden) dondurmaları yok ama her gün çıkardıkları 26 çeşit kapılarının önünde 15 metre kuyruk olmasına yetiyor da artıyor bile.
Şu sıralar ev ziyaretine gelen misafirlerinizin “Kendimiz yaptık” diye bir kâse dondurma getirmesi ya da ahbaplarınızın ‘küçük, şirin bir dükkân’ arıyor olması, fena halde Beyaz Türk olduğunuza delalet. Siz yine de furyaya katılmadan önce hesabınızı kitabınızı iyi yapın...

X