Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Haftanın müzikleri

***
TONY BENNETT & LADY GAGA
CHEEK TO CHEEK
Interscope / Columbia

Amerikan cazının usta isimlerinden Tony Bennett, 2006’da yayımladığı ‘Duets: An American Classic’ ile kariyerinin en çok satan albümüne imza atmıştı. Ardından da hep o yoldan ilerledi. 2011’de ‘Duets II’ albümü geldi, 2012’de ‘Viva Duets’. Pop dünyasının ‘Bay Düet’i Pitbull ise, caz dünyasında bu unvan Bennett’a ait. 88 yaşındaki usta isim, yeni albümünde ise sadece Lady Gaga ile paslaşıyor. İkili ilk kez ‘Duets II’da bir araya gelmiş, ‘The Lady Is a Tramp’ şarkısını beraber seslendirmiş ve sonucun güzelliği hepimizi şaşırtmıştı. ‘Cheek to Cheek’ ise 11 caz klasiğinden oluşuyor. Cole Porter, Irving Berlin, Duke Ellington ve Billy Strayhorn gibi büyük caz üstatlarının şarkılarını yeniden yorumlamış ikili. Fakat tek şarkıda yakalanan o uyum, bu sefer albüm boyunca yer yer sekteye uğruyor. Bazı şarkılar ‘tek sesten’ duyulsa daha iyi olurmuş gibime geliyor. Lady Gaga’nın ‘komple sanatçı’ olma hırsı ve Bennett’ın yeni kuşaklara ulaşma isteği, bu sefer vasat bir sonuç veriyor.

Haftanın müzikleri

****
ACCEPT
BLIND RAGE
Nuclear Blast

1970’li yıllardan beri heavy metal’in en büyük temsilcilerinden biri olan Alman grup, ikinci baharını yaşıyor. ‘89’da dağılan, ‘92-97 arası yeniden aktif olan, 2005’te tek yıl turlayan grup, 2009’da yine geri dönmüştü. Bu sefer orijinal vokalistleri Udo kadroda yer almak istemeyince, mikrofonu Mark Tornillo’ya emanet ettiler ve o zamandan beri de tabanca gibiler! (Gerçi geçen hafta gitaristlerden Herman Frank ve davulcuları Stefan Kaufmann ayrıldı ama olsun.) ‘Blind Rage’, 2010’da çıkan muhteşem geri dönüş albümü ‘Blood of the Nations’ kadar iyi değil ama bir önceki albüm ‘Stalingrad’a (2012) nazaran daha vurucu bence. Bir kere gitarist Wolf Hoffmann gelmiş geçmiş en iyi heavy metal gitaristlerinden biri. Sadece bu türde müzik üretmek için yaratılmış gibi. Bu albümde de yine müthiş rifler ve sürükleyici melodilerle uçuran bestelere imza atmış. 2014’ün metal adına iyi işlerindendi bu albüm. Klasik heavy metal... Ne daha fazlası ne de azı. Türü sevenin ıskalaması hata olur.

Haftanın müzikleri

***
MURAT DALKILIÇ
DAHA DERİNE
DMC

Pop müzik -her ne kadar dinleyicisinin ezici çoğunluğunu genç kızlar oluştursa da- 2000’li yıllarda erkek yıldız üretmekte zorlanıyor. Justin’ler (Timberlake ve Bieber) ile Blue ve One Direction grubundakiler (ve birkaç geçici rüzgâr yaratanlar) dışında global mânâda çılgınlık yaratabilen erkek pop yıldızı 2000’lerde pek çıkmadı. Kadınlar ise saymakla bitmiyor. Bu durum ülkemizde de etkisini gösteriyor. Fakat arada Dalkılıç gibi mücadeleyi bırakmayanlar da var. Kendisi 2014’te yerli müzik piyasasının gündemindeki popçulardan biriydi. 2009’da aslında alaturka popa alternatif olarak çıkmıştı ama 2012’deki ‘Bir Güzellik Yap’ albümü ile patlama yaptı ve alaturka popun merkezine oturdu. ‘Daha Derine’, ‘Bir Güzellik Yap’ın kulvarından devam ediyor. ‘Derine’, ‘Bu Nasıl Aşk’, ‘Haydut’, ‘Sms’, ‘Leyla’ ve ‘Saltanat’ şarkılarını beğendim. Yani Dalkılıç vitesi yükseltince kendini dinletiyor, sıkmıyor. Fakat vitesi düşürüp romantiğe girince vasata bağlıyor. Durum bu, meraklısına...

Haftanın müzikleri

X