"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Yılın Basın Fotoğrafları 30 yaşında

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin bu yıl 30’uncusunu düzenlediği ‘Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın başvuruları başladı.

Foto muhabirleri tüm dünyada tarihin tanıkları olarak anılır. Bunun sebebi yalnızca fotoğraf çekerken tanık oldukları tarihi anlar değildir. Gazetede yayınlanan bir kare fotoğrafın kanıt olmasındandır aslında. Dilediğiniz kadar yazarak ya da sözle anlatmaya çalışın, bir kare fotoğrafın ortaya koyduğu gerçeklik kadar inandırıcı olamazsınız. Oysa bu tarihe tanık karelerin pek çoğunun ömrü gazete sayfalarının hayatı ile yani bir günle ya da internet portalında kaldığı bir kaç saatle sınırlı.
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın 2015 yılı başvuruları geçtiğimiz günlerde başladı. Bu yıl 30. kez düzenlenen bu yarışmanın belki de en büyük önemi gazetelerde bir gün ömür biçilen pek çoğu fotoğraflara yeni hayatlar vermesi.
İlki 1985 yılında düzenlenen yarışma aralıksız olarak sürdürülüyor. Basın fotoğraflarının değerlendirildiği Türkiye’deki bu tek yarışmada ödül alan kareler, yıl içinde sergilerle ülkeyi dolaştığı gibi yarışmaya katılan fotoğraflardan oluşan bir seçki de 1988 yılından bu yana her yıl bir katalogda toplanıp yayınlanıyor. Yarışmada ödül alan kareler bir ülkenin, bir ülkede basın fotoğrafçılarının çektiği fotoğrafların hafızasını oluşturuyor.

HAFIZALARA KAZINAN KARELER

Van Depremi’nde yaşanan acıyı Yunus’un son bakışlarında anlatan Reuters foto muhabiri Ümit Bektaş’ın karesi bu yarışma sayesinde tarih sayfalarına taşındı. Türkiye’nin en büyük ekonomik krizlerinden biri Habertürk foto muhabiri Arif Akdoğan’ın Başbakanlık önünde çektiği fotoğrafta yakaladığı atılan yazar-kasayla hafızalara kazındı. Milliyet foto muhabiri Bünyamin Aygün’ün daha Suriye’de olaylar bu kadar büyümeden çektiği fotoğraf bu yarışmadan aldığı ödülle birlikte savaşın masum olmayan yüzü ile tüm dünya medyasına taşındı. Geçtiğimiz yıl ödül alan Reuters foto muhabiri Osman Örsal’ın çektiği kırmızılı kadın yıllar sonrada bu yarışmanın kataloğunda yıllar sonra bile bir ülkenin yaşadığı en sancılı olayların simgesi olarak gösterilecek. Bunlar gibi pek çok kare Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması sayesinde 30 yıldır, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin sergileri, basılı eserleri ve organizasyonlarıyla bir kaç günlük ömürlerinden sıyrılıp geleceğe taşınıyor.

YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI

1984 yılında kurulan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, 1985 yılından bu yana Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nı düzenliyor. Bugün Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın tüm patent ve isim haklarının da sahibi olan derneğin 30 yıldır aralıksız olarak sürdürdüğü organizasyona her yıl yüzlerce gazeteci, binlerce fotoğrafla katılıyor. Geçtiğimiz yıl 19 fotoğraf ile 4 fotoğraf serisinin ödül aldığı yarışmaya 4 bin 5 yüzün üzerinde kare katıldı. 1988 yılından bu yana aralıksız olarak yayınlanan Yılın Basın Fotoğrafları Kataloğu’nda ise her yıl seçilen 300 kare fotoğraf basılıyor. Fotoğraf alanında medyanın en önemli organizasyonu olan bu yarışma için başvurular 30 Ocak’ta son buluyor. Yarışmanın başvuruları ise internet üzerinden derneğin web sitesi www.tfmd.org.tr üzerinden yapılabiliyor.

3 NİSAN’DA AÇIKLANACAK

Siyaset, medya, spor ve sanat dünyasından önemli isimlerin katıldığı ödül törenleriyle de ilgi çeken yarışmanın sonuçları da bu yıl özel bir organizasyonda açıklanacak. Jüri, Antalya Ticaret Odası ile birlikte 1-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Antalya Fotoğraf Günleri’nde toplanacak ve sonuçlar 3 Nisan’da açıklanacak. Fotoğraf günlerinde ise dünyadan ve Türkiye’den 50 önemli ismin sergisi kentin pek çok noktasında aynı anda açılacak. Paneller, söyleşiler, konferanslar ve fotoğraf değerlendirmeleriyle de bir hafta sürecek etkinlikte Türkiye’deki pek çok fotoğraf meraklısı Antalya’da buluşacak. Türkiye’deki pek çok gazetenin fotoğraf editöründen, yabancı ajansların Türkiye temsilcilerine kadar ülkede basın fotoğrafı adına söz sahibi isimlerin yanı sıra 2 yıldır önemli dünyaca ünlü isimler, bu yarışmanın jürisinde bulunuyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI