"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Tarihe not düşen kareler

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından 30 yıldır aralıksız olarak sürdürülen “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasının ödülleri geçtiğimiz gün yapılan törenle sahiplerini buldu.

Tarihe not düşen kareler

Törenin ardından yarışmada ödül alan fotoğraflar sergilerle Türkiye’yi gezmeye başlıyor. Bu sergi her yıl yaklaşık 40 farklı noktada vatandaşlarla buluşuyor. Sergi turunun startı ise bu kez başkent Ankara’da Next Level AVM’de veriliyor. Geçtiğimiz yıla damgasını vuran karelerden 8 kategoride ödül alan 26 fotoğraf ve 3 serinin yer aldığı sergi 8 Ekim’den itibaren Next Level’da 15 gün boyunca gezilebilecek.

1985’DEN BU YANA

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği 1985 yılında, yani kuruluşundan bir yıl sonra, bugün Türk medyasındaki en önemli organizasyonlarından biri sayılan Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nı düzenlemeye başladı. İlk yarışmaya yalnızca 14 kare fotoğraf katılmıştı. Fotoğraf seçimlerini, Ankara’da foto muhabirleri ve gazete temsilcilerinin oluşturduğu bir jüri yapmıştı. Bu yıl yarışmaya katılan fotoğraf sayısı ise 3 bin 716. Bu organizasyon sergilerin yanı sıra her yıl yayınlanan kataloglarla da tarihe basılı birer tarihi belge bırakıyor. 1988 yılından beri aralıksız olarak yayınını sürdüren Yılın Basın Fotoğrafı katalogları bugün, pek çok meslek örgütünün, pek çok önemli kütüphanenin, pek çok üniversitenin kaynak yayınları arasında yer alıyor.

TOPLUMSAL HAFIZA

Türk basın tarihinin ve yakın tarihin önemli dönüm noktalarından satır başı fotoğraflar, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışma’sı sayesinde, 30 yıldır toplumsal hafızayı canlı tutuyor. Günümüzde haber, çok hızlı tüketilen bir ürün aslında. Ve bu üründe tarih sayfalarına not düşen fotoğraflar, internette bir kaç saat, gazete sayfalarında bir gün, dergi sayfalarında ise ancak bir kaç gün yaşayabiliyor. İşte bu gibi yarışmalar, gazetede bir gün yaşayan bu fotoğraf karelerine yeni hayatlar veriyor. Bu yıl ödül alan fotoğraflar Next Level’dan başlayan sergilerle, önümüzdeki günlerde yayınlanacak kataloglarla yaşamaya devam edecek. Türkiye’nin görsel tarihi, foto muhabirlerinin tarafsız gözlerle baktıkları vizörlerine yansıyanlarla yazılmaya devam edecek.

FOTOĞRAFLARI DÜNYA MARKASI İSİMLER SEÇTİ

Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın jüri toplantısı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa yapılan Türkiye’nin en büyük fotoğraf organizasyonu “PhotoAntalya” içerisinde gerçekleşti. Jüride, Türkiye’den Usta foto muhabiri Coşkun Aral ve Reuters Türkiye Temsilcisi Murad Sezer’e dünya basın fotoğrafına yön veren 13 yabancı isim eşlik etti. Tüm dünyanın yakından tanıdığı National Geographic Fotoğrafçısı Reza, fotoğraf camiasının pop starı VII ajansın kurucusu Christopher Morris, dünya basın fotoğrafçılığınının en önemli ödülü sayılan World Press Photo’da 11 kez ödül alan bir kadın foto muhabiri Jodi Bieber, İnternational Newyork Times’ın Avrupa Fotoğraf Editörü Gaia Tripoli, Geo Dergisi Fotoğraf Editörü Ruth Eichorn, Hollanda Haber Ajansı’nın Türk asıllı Fotoğraf Editörü Pelin Tatli, dünyanın en önemli editörleri arasında sayılan Rusian Reporter’in editörü Andrei Polikanov bu jüride yer alan yıldız isimler jürideki dev isimler arasından bir kaçı oldu.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI