"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Gerekirse garsonluk yaparım

Paranın satın alabileceklerine veda etti. İşinden ayrıldı, evini kiraya verdi, arabasını satışa çıkardı, eşyalarını dağıttı. Yalnızca çocuklara yardım ulaştıracağı yeni bir hayat seçti. Motosikletiyle köy köy, şehir şehir dolaşarak bugüne kadar 597 çocuğa ulaşan İlker Kül, “Zorda kalırsam da bulunduğum bölgede garsonluk bile yapacağım” diyor.

Gerekirse garsonluk yaparım

Herkesin hayalidir; iyi bir iş, güzel bir ev, bir araba, lüks eşyalar, daha çok para... Peki tüm bunlara sahip olsaydınız, hepsinden bir anda vazgeçebilir miydiniz? Fotoğraf tutkunu ve motorsiklet sevdalısı İlker Kül, bir yıl önce başlattığı “1000 motorcu 1000 çocuk” projesi ile bin motorcunun fotoğrafını çekerek bin çocuğa yardım ulaştırmayı hedefledi. Bugüne kadar 597 çocuğa ulaşan İlker Kül, geçtiğimiz ay radikal bir karar vererek işinden ayrıldı, evini kiraya verdi, arabasını satışa çıkardı, eşyalarını dağıttı ve kendisine yeni bir yol çizdi; tüm lükslerden uzak bir şekilde bundan böyle yalnızca ihtiyacı olan çocuklara yardım ulaştırarak yaşayacak.

İL İL, KÖY KÖY GEZİYOR

İlker Kül, bir yılda Şırnak, Van, Ağrı, Kars, Urfa, Kahramanmaraş, Kütahya, Malatya, Afyon, Muğla, Batman, Samsun ve Bitlis’te bulunan köy okullarında toplam 597 çocuğa ulaştı. Geçtiğimiz hafta Bitlis’te iki köy okulundan 52 çocuğun her biri için hazırladığı kıyafetten oyuncağa, diş fırçasından diş macununa, kırtasiye malzemesinden çikolatasına paketlediği yardımları götürdü. Bu yardımları ise “1000 motorcu 1000 çocuk” projesi ile arkadaşlarının fotoğraflarını çekerek kazandığı paralarla topladı. Bir yılda dağıttığı yardımların maddi tutarını açıklamak istemese de 100 bin liraya yakın olduğunu söyledi.

Gerekirse garsonluk yaparım

ŞİRKETİNDEN İSTİFA ETTİ

Ve 44 yaşındaki İlker Kül, bu yardımları ulaştırırken hayatı için radikal bir karar verdi; bambaşka bir hayat yaşayacaktı. İlk olarak, geçtiğimiz ay 18 yıldır görev yaptığı şirkette yöneticiyken istifa edip ayrıldı. Kül, projeyi ve yaşadıklarını anlattı:
“Oldukça iyi geliri olan bir işim vardı. Paranın alabileceği her şeye sahiptim, İstanbul’da deniz kenarında havuzlu bir ev, güzel bir araba, lüks eşyalar, giyim kuşam her ne ise... Hepsine de veda ettim. Artık maneviyat üzerine kurulu bir hayat yaşamak istiyorum. Paranın değil. Sevginin alabileceği şeylere ulaşmak, kapıları para değil sevgi ile açmak istiyorum.

ARABAMI SATIŞA ÇIKARDIM

Bir yanda doğasever kimliğim varken daha fazla tüketime kurulu bir düzen içerisinde yaşamak istemedim. 13 yaşında bir kızım var. Onun giderlerini karşılamak için evimi kiraya verdim. Arabamı satışa çıkardım. Eşyalarımı dağıttım. Böyle bir karar için en büyük cesareti, kampanyalarla yardım götürdüğüm çocukların yaşattığı duygular verdi. Eşyalarımı dağıtırken iyi bir markadaki aynı ayakkabının 5 farklı modeline sahip olduğumu görünce çok utandım. Ve o an verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu anladım. İki tane alsaydım daha fazla çocuğa ayakkabı giydirebilirim” diye konuştu.

ARTIK HEDEFİM BİN DEĞİL, BİNLER

“Bin çocuk için çıktım yola ama artık hedefim bin değil, binler olacak” diyen Kül, ömrünün geri kalanını fotoğraf çekip elde ettiği gelirle çocuklara yardım götüreceğini söylüyor. Kül, “Artık ne bir işim ne de daimi yaşayacağım bir evim olacak. Motosikletimle ben sürekli köy köy, şehir şehir dolaşıp çocukların mutluluğu için yollarda olacağım. Yer gelecek projeme destek veren Türkiye’nin dört bir yanında tanıştığım güzel yürekli insanların evlerine misafir olacağım, yeri gelecek çadırımı bulduğum boş yere kuracağım. Geçimimi fotoğraf çekimlerinden sağlayacak ama zorda kalırsam da bulunduğum bölgede garsonluk bile yapacağım” sözleriyle de kendine kurduğu yeni hayatı anlatıyor.
İşinden ayrıldıktan sonra motoru ile Ankara’ya, Çanakkale’ye ve Balıkesir’e gittiğini aktaran İlker Kül, “Gittiğim yerleri Instagram ve Facebook’taki sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum. Her gittiğim yerde en az 10 gün bulunuyorum. Önceden motorcuları fotoğraflıyordum. Şimdi pek çok farklı kişi fotoğraflarını çektiriyor” diyor.

Gerekirse garsonluk yaparım

KENDİ KENDİME SPONSOR OLDUM

Fotoğrafçı ve motosikletçi kimliği ile ilk olarak 6 yıl önce okullardaki çocuklara yardım götürmeye başladığını söyleyen ve önceki kampanyasında 1,5 yılda 130’un üzerinde okula ve binlerce çocuğa yardım ulaştırdığını ifade eden Kül, şöyle devam ediyor:
“Bir köy okulunda isteğini sorduğum çocuğun bana verdiği cevaptı o ilk kampanyanın sloganı, ‘Ben soğuğa alışığım siz sadece silgi gönderin yeter’ O kampanyaya Türkiye’nin her yerinden 120 bin kişi destek verdi. ‘Daha fazla ne yapabilirim?’ diye düşünürken kendi kendime sponsor olmaya karar verdim. Benden çevremdeki arkadaşlarım sürekli motosikletleriyle fotoğraflarını çekmemi istiyorlardı. Ben de bunun üzerine ‘1000 motorcu 1000 çocuk’ projemi başlattım. İnsanların çok sevdikleri motosikletleriyle çok cüzi bir fiyata fotoğraflarını çekip bu gelirle de bir çocuğu baştan aşağı giydirip, kırtasiye ve oyuncak yardımı yapacaktım. Proje herkes tarafından çok sevilince bunu Türkiye geneline yaydım ve uzun turlara başladım. Bir yandan şehir şehir gezip fotoğraf çekiyor diğer yandan her ay birkaç okula yardım ziyareti yapıyordum. Bu bir başlangıçtı. Şimdi ise artık yalnızca, bu şekilde yaşayacağım.”

GEÇTİĞİMİZ HAFTA BİTLİS’TEYDİ

Bir yıl önce başlattığı “1000 motorcu 1000 çocuk” projesi ile bin motorcunun fotoğrafını çekerek bin çocuğa yardım ulaştırmayı hedefleyen Fotoğraf tutkunu ve motorsiklet sevdalısı İlker Kül, köy okullarında toplam 597 çocuğa ulaştı. Geçtiğimiz haftada Bitlis’te iki köy okulundan 52 çocuğa topladığı yarımları eleriyle teslim etti.

YARDIM İÇİN FOTOĞRAF ÇEKİYOR

İlker Kül, motoru ile şehir şehir geziyor. Gittiği yerleri instagram ve facebook’ta sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyor ve kendise ulaşanların fotoğraflarını çekiyor. Bu gelirle de ihtiyacı olan çocukları baştan aşağı giydirip, kırtasiye ve oyuncak yardımı yapıyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI