"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Fotoğrafı kalbine yerleştiren ‘kameraman’

Geçtiğimiz hafta 6 gazeteci Ağrı Dağı’nın zirvesine tırmandı.

Aralarında foto muhabirleri, muhabirler, kameramanlar vardı. Bu renkli seyahatten gazete sayfalarına yansıyan fotoğraflarından bir bölümünün altındaysa CNN Türk kameramanı Ertan Ezen’in imzası vardı. Ezen, “Kamera bir uzvum gibiyse fotoğraf makinesi kalbim gibi” sözleriyle hem mesleğine hem de fotoğrafa olan sevdasını anlattıyor.
Yaşanan bir olayı fotoğraflamak ya da bir görüntüyü yakalamak istiyorsanız orada fiilen olmak, yaşananın en yakınında durmak zorundasınız. Böyle olunca foto muhabirleri ve kameramanlar pekçok olayın en sıcak noktasında omuz omuza görev yapıyor. Foto muhabirleri tek bir karenin peşinde koşarken onlar saniyede 24 kare çeken kameraları ile yaşananları en can alıcı hali ile akan bir görüntü halinde televizyon ekranlarına taşımaya çabalıyor. Aralarında CNN Türk’ün usta vizörlerinden Ertan Ezen’in de bulunduğu bir çok kameraman meslektaşımızsa birer fotoğraf tutkunu. Fotoğrafa olan ilgisini anlatan usta kameraman Ezen’le, Ağrı tırmanışını, hayatının akışı içerisinde fotoğraf ve video arasındaki ilişkileri konuştuk:

BU KEZ ZİRVEYİ GÖRDÜK

“Geçtiğimiz haftalarda 6 gazeteci, Ağrı Dağı zirvesine tırmanmayı başardık. Ama aslında bu zorlu tırmanışı daha önce de bir kaç kez denemiştik. Geçen yıl yaptığımız tırmanış sırasında sert hava koşulları bizim zirveye çıkışımıza engel olmuştu. Sonuçta dağ size izin verirse zirveyi görürsünüz. Ve yukarıda hava koşulları çok çabuk değişiyor. Bu yılki tırmanışımızda zirveyi gördük. Bu yolculuğu hem filme çektik hem de fotoğrafladık. Eğer yapabilirsek bunları bir belgesel haline getirmek istiyoruz.

FOTOĞRAFIN YERİ AYRI

Bir video kaydında, sesi, ışığı farklı açılardan yansıyan görüntüleriyle bence hayatın neredeyse aynısını iki boyutlu bir dünyaya taşıyorsunuz. Akan görüntü daha inandırıcı geliyor bana ama bu görüntüler, televizyonlarda çok çabuk tüketiliyor. Fotoğrafsa her zaman daha kalıcı. Fotoğraf; ışıkla, ritmle tek bir karede tüm duyularınızı etkiliyor. Bu anlamda da fotoğrafı daha etkileyici buluyorum, insanda yarattığı duyguyu daha çok seviyorum. Bu yüzden de fotoğraf çekmeyi ve başkalarının çektiği fotoğraflara bakmayı çok seviyorum.”

KAMERA İŞ FOTOĞRAF KEYİF

1989 yılında üniversitede turizm ve otelcilik okumaya başladığım yılın yazında İngiltere’de öğrenciler için oluşturulmuş bir organizasyonla; bir çiftlikte çalıştım. Burada kazandıklarımla aldığım ilk fotoğraf makinesi ile çektiğim ilk kareler çokta güzel değildi. Ama beni zehirlemeye yetmişti. Döndükten sonra fotoğrafla ilgili bir alanda eğitimimi sürdürmek istedim ve turizm okumayı bırakıp şimdiki adı iletişim fakültesi olan basın yayın yüksek okuluna girdim. Mahalle arkadaşlarım burada okurken bana daha iyi bir makine aldı. Okulda öğrendiklerimle fotoğraf benim için keyifli hale geldi. Daha çok gezdim, daha çok okudum, daha çok insanla tanıştım, daha çok fotoğraf çektim. Okuldayken hayatımı fotoğraftan kazanabileceğimi hayal ederdim.

Fakat sonra fotoğrafçı olarak katıldığım bir okul projesinde kendimi görüntüyle ve kamerayla içli dışlı buldum. Ve okul yıllarında kamera asistanı olarak işe başladım. 1996 yılında kameraman olarak başladığım mesleği şimdi lider bir haber kanalında sürdürmek benim için büyük bir mutluluk. Kamerayla işimin fotoğraf makinesiyle keyfimin güzel olmasına uğraşıyorum.

ERTAN EZEN KİMDİR?
1971 yılında İzmir’de doğdu, ilk orta lise öğrenimini İzmir Karşıyaka’da tamamladı. 1989 da Gazi Üniversitesi’nde Turizm ve otelcilik alanında yüksek öğretim görmaya başladı. Sonrasında bu okulu yarıda keserek 1991 yılında başladığı Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde eğitimini sürdürdü. Henüz öğrenciyken EGE TV’de muhabir olarak çalışmaya başlayan Ezen, CTV’de kamera asistanı olarak mesleğe adım attı. 1996 yılından bu yana profesyonel olarak kameramanlık yapan Ezen, mezun olduğu 1998 yılından bu yana CNN Türk Televizyonu’nun Ankara bürosunda haber kameramanı olarak çalışıyor. Usta kameraman Ezen’in, Asya Ezgi isminde bir kızı var.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI