"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Fotoğrafa yansıyan ‘bayrak’ sevgisi

Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Anadolu Fotoğraf Derneği ile birlikte üç yıldır, “Bayrak” konulu bir yarışma düzenliyor.

Sosyal medya üzerinden organize edilen yarışmanın ödüllerinde ise şehitlerin isimleri yaşatılıyor. Cem Aziz Çakmak, Fatih Safitürk, Murat Özenalp, Mustafa Küçük ve Ali Tatar adına özel ödüller veriliyor. Yarışmanın jürisinde ise Ozan Sağdıç, Hamit Yalçın, Tuna Akçay, Ömür Can Yerli gibi isimler yer aldı.

Fotoğrafa yansıyan ‘bayrak’ sevgisi

Yarışmada özel ödülleri “Her biri bu ülkenin değerleri olan vatan için hayatlarını kaybetmiş kahramanlardı” sözleriyle anlatan TESUD Genel Başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, tarihte ilk bayrağı Oğuzlar’ın kullandığını ve Samara’ya diktiklerini söyledi. 

Erdoğan, “Bayrağımız rengi ile şekli ile tarihin derinliklerinden geliyor. Elbette bizler için de çok önemli. Milli birliğimizin beraberliğimizin simgesi ve bu bütünlüğe olan arzuyu fotoğraflara taşıdı bu organizasyon sayesinde bir çok kişi. Biz en güzel bayrağının Türk bayrağı olduğuna inanıyoruz. Bu yarışma sayesinde göklerde dalgalanan bayrağımızı fotoğraflarda da dalgalandırıyoruz. Güzel sonuçlarda alıyoruz. Çok pozitif tepkiler geliyor. Bu bir yarışma ama aynı zamanda bayrak sevgisini ona olan bağlılığın ve inancın yükseltilmesine katkı sağlıyor” diye konuştu.

Fotoğrafa yansıyan ‘bayrak’ sevgisi

İLGİ HER YIL ARTIYOR

Anadolu Fotoğraf Derneği Başkanı Hamit Yalçın ise Türk Bayrağı Fotoğraf Yarışması’nın üçüncüsünü yapmaktan mutluluk duyduklarını aktardı. Yalçın, yarışmayı Anadolu Fotoğraf Dergisi’nin facebook sayfası üzerinden gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu şekilde paylaşımlarla bayrak sevgisini sosyal medyaya da taşıyoruz. İlgi her yıl artarak devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından profesyonel ve amatör olarak fotoğrafla ilgilenen yüzlerce kişinin sosyal medya sayfalarında bayrak fotoğrafları günlerce yer alıyor. Bin beş yüzün üzerinde fotoğraf yarışmaya gönderildi. Jüri çok titiz bir seçimle fotoğrafları ödüllendirdi. Millet olmamızın sembolü özgürlük ve bağımsızlığımızın simgesi şanlı bayrağımıza yaraşır bir şekilde yarışmayı gelecek yıllarda da sürdürmek istiyoruz.

Fotoğrafa yansıyan ‘bayrak’ sevgisi


İŞTE ÖDÜLLER

Ali Tatar Başarı Ödülü: Özkan Bilgin
Cem Aziz Çakmak Başarı Ödülü: Ömer Şahin
Fatih Safitürk Başarı Ödülü: Mehmet Özçelik
Murat Özenalp Başarı Ödülü: Özgür Konur
Mustafa Küçük Başarı Ödülü: Serdar Özger
İkincilik Ödülü: Pınar Kamiloğlu
Üçüncülük Ödülü: Çınar Yüksel
Manforotto Özel Ödülü: Muhammed Kalyoncu,
Murat Azaklı Özel Ödülü: Ömer Şahin.
Sergilemeler: Emre Tazegül, Elif Çakıcı, Mehmet Yener, Abdurrahman Çetin ve Anıl Zengin.

Fotoğrafa yansıyan ‘bayrak’ sevgisi

Fotoğrafa yansıyan ‘bayrak’ sevgisi

X