"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Fotoğraf baharı

Başkent Ankara, baharın renkli günlerini, renkli fotoğraf etkinlikleri ile yaşıyor.

Hacettepe Üniversitesi 50. yaşını fotoğraf yarışması ile kutlarken serginin açılışını da usta foto muhabiri Coşkun Aral’ın konuk olduğu bir söyleşi ile yaptı. AFSAD’sa 40. yılında Çağdaş Sanatlar’da açtığı bir dizi sergi ve yapılan sunum, gösteri ve atölye çalışmaları ile bir dizi etkinliğe imza attı. TFSF ise çağımızın sorunlarından “Göçmenlik” konusunu sergi ve katalogla fotoğraflara taşıdı. TFSF’nin ev sahipliğindeki sergi 5 Haziran’a kadar açık kalacak.

HACETTEPE 50. YILI  FOTOĞRAFLA KUTLADI

Fotoğraf baharı

Hacettepe Üniversitesi, 50.yılını fotoğrafla kutluyor. “Hacettepe’yi yaşayanların gözünden fotoğraf karelerine sığdırıp 50 yıl sonrasına şahit bırakmak” amacı ile üniversite sosyal medya hesapları üzerinden fotoğraf yarışması düzeledi. “50.yıla iz bırakmak ister misiniz?” çağrısıyla başlatılan “Sizin Gözünüzden Hacettepe- Deklanşöre Bas!” adını taşıyan etkinlik çerçevesinde, gelen fotoğraflar arasından seçilen 50 fotoğraf, önceki gün Beytepe Kongre Merkezi’nde sergilenmeye başladı. Fotoğraflar, 50. yıl için hazırlanan özel bir albümde de toplandı. Birinciliği Perihan Tekeli, ikinciliği Merve Özkılınç, üçüncülüğü Selin Aksu’nun aldığı yarışmada Feride Çatal da mansiyon kazandı.

COŞKUN ARAL SEÇTİ

Fotoğrafların değerlendirmesini ise “Hacettepe Konferansları”nın Mayıs ayı konuğu usta isim Coşkun Aral yaptı. Coşkun Aral, öğrencilerin, akademisyenlerin, Hacettepe çalışanların ve yolu Hacettepe’den geçerken deklanşöre basmayı ihmal etmeyen yüzlerce katılımcıların karelerinden 50’sini seçti. Ve bu fotoğraflardan 4’ü ödüllendirildi. Seçilen 50 fotoğraf ve ödül alan kareler dün Hacettepe’de düzenlenen törenle Coşkun Aral ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen tarafından açıklandı. Ayrıca Çoşkun Aral, “Meraklı insanın ayak izleri” konulu muhteşem bir sunum yaptı. Fotoğraflarla tecrübelerini ve belgesellere dönüştürdüğü insanlık tarihinin ilk izlerinden yola çıkarak insana ait gözlemlerini paylaştı. Aral’ın seçtiği 50 fotoğraf, 50. yıla özel hazırlanacak albümde yer alacak ve resmi sosyal medya hesaplarında değerlendirilecek.

AFSAD  40 YAŞINDA

Fotoğraf baharı

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) 40. yaşını Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlediği bir dizi etkinlikle kutluyor. Dün başlayan etkinlikler ve 27 Mayıs’a kadar sürecek etkinlikler süresince AFSAD bünyesinde faaliyet gösteren “Belgesel”, “Doğa Fotoğrafında Wabi-Sabi”, “Doğada Manzara”, “Fotoğraf Sanatında Kişisel Dışavurum”, “Fotoğrafın F’leri”, “Sokak Fotoğrafçılığı”, “Temadan Portfolyoya Çağdaş” ve “Yakın Plan” fotoğraf atölyelerinin çalışmalarını fotoğraf severlerin beğenisine sunuyor. Başkentte fotoğrafın yaygınlaşması için çaba gösteren ve amatör fotoğrafçıların bu alandaki gelişimini destekleyen projelere imza atan dernek, atölyelerinin sergi ve sunumlarının yanı sıra kısa film gösterimleriyle de fotoğraf severlere dopdolu bir hafta yaşatacak.

TFSF’DEN “GÖÇ-MEN-LİK” SERGİSİ

Fotoğraf baharı

Ankara’da, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Sanat Galerisi geçtiğimiz günlerde açılan sergi ile çağımızın sorunlarından “Göçmenlik” konusunu fotoğraflarla aktarıyor. Sergide yer alan fotoğraflar, Türkiye’deki fotoğraf sanatı derneklerinin İzmir’den Siverek’e, İskenderun’dan İstanbul’a Türkiye’nin dört bir yanından 16 fotoğraf sanatı derneğinin 2 yıllık çalışmasının eseri. TFSF, “Göç-men-lik” adlı sergide yer alan fotoğrafları kapsamlı bir fotoğraf kataloğu ile de kalıcı eser olarak sunuyor. Sergi, 74 fotoğrafçıdan Suriye’den ülkemize göçen, bir kısmı başka diyarlara gitmeye çalışan, bir kısmı da başını sokacak bir yer bulup burada kalan yüzlerce göçmenle yapılan görüşmeleri, çekilen fotoğrafları, tutulan kayıtları içeriyor. Sergi 5 Haziran’a kadar açık kalacak.

X