"Rıza Özel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rıza Özel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rıza Özel

Diplomat gözüyle

Kuveyt’in Ankara Büyükelçiliği diplomatlarından Saad Al Farhan tam bir fotoğraf tutkunu. Öyle ki, fotoğraf alanında kısa sürede başkentte kendisini sevdirmeyi başardı.

Diplomat gözüyle

Al Farhan, Cepa AVM’de açılan ve 44 fotoğrafın yer aldığı “İnsani Diplomasi” sergisi ile bu alandaki çabalarını ve başarısını da Ankaralı sanatseverlere sunmuş oldu. Bu sergi öncesinde sık sık bir araya gelip konuştuğumuz Al Farhan, fotoğraflarını farklı kesimlerden çok sayıda insanın görmesini istediğini, bu yüzden bir galeri yerine bir AVM’yi sergileme noktası için seçtiğini söyledi.
Saad Al Farhan, fotoğrafa olan tutkusu ile Ankara’daki bu alanda faaliyet gösteren bütün sivil toplum örgütleri ve grupların yakından tanıdığı bir isim. Kuveyt’in Ankara Büyükelçiliği’ndeki görevine başlamasının üzerinden bir yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, Al Farhan’la benim tanışmam da onun bu ilgisi sayesinde oldu. Başkanı olduğum Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin çalışmalarını da yakından takip eden AL Farhan’la dostluğumuz ise onun derneğimize yaptığı ziyaretlerle doğdu. Sık sık fotoğraf sohbeti yaptığım Saad Al Farhan’la son sergisini, fotoğrafa olan aşkını ve bir fotoğrafçı olarak Türkiye’yi konuştuk. İşte, Al Farhan’ın anlattıkları:

Diplomat gözüyle

6 YILLIK ÇALIŞMANIN SONUCU

“Hem ülkem için hem de yaşadığım ülke olan Türkiye için faydalı bir katkım olması adına bu sergiyi düzenledim ve adına ‘İnsani Diplomasi’ dedim. Bu sergi ile amacım dünyaya mesaj göndermekti. İnsani diplomasinin sanat yoluyla dünyaya, insanlara ve hükümetlere iletilmesini istedim. Halkların çektiği acıları, bulundukları bölgelerdeki yaşam koşullarını ve onlara destek olmak isteyen Kuveyt’in üstlendiği rolü fotoğraflarla bu sergiye taşımak istedim. Sergi 6 yıllık süre içerisinde çekilen karelerden oluşuyor. Dünyanın birçok ülkesinde Kuveyt’in yardım elini uzattığı insanların hikayelerini anlattım.

Diplomat gözüyle

KARIŞ KARIŞ TÜRKİYE HEDEFİ

Eski bir fotomuhabiriyim. 9 yılllık fotomuhabirliği dönemimde 30’a yakın ülkede çekim yaptım. Bugünse 1,5 yıldır diplomat olarak Türkiye’deyim. Türkiye’yi ve Ankara’yı seviyorum. Geldiğim günden bu yana fotoğraf dernekleri ile iletişimde oldum. Kuveyt sıcak bir ülkeden gelince burada, Ankara’da benim için havası muhteşem. Fırsat buldukça Türkiye’nin farklı noktalarına fotoğraf seyahatleri yapmaya çalışıyorum. Açıkçası istediğimi bu anlamda başarmış değilim. Büyükelçimiz çok aktif ve çalışkan birisi. Ona ayak uydurmaya çalışıyoruz. Elbette Ankara’ya yeni gelmiş olmamın da etkisi var. Ankara’nın yakın çevresini fotoğrafladım. Amasra çok keyifli geldi. Şimdi hedefim her hafta Türkiye’nin farklı bir noktasını fotoğraflamak. Kim bilir, belki görev süremin bitiminde buraya bir sergi veya bir yayınla veda ederim.

Diplomat gözüyle

SAAD AL FARHAN KİMDİR?

Kuveyt Devleti Ankara Büyükelçiliği’nin Ankara’daki diplomatları arasında yer alan Saad Al Farhan fotoğrafılığa 12 yıl önce bir hobi olarak başlamış. Kuveyt bilimsel kulübü üyesi de olan Farhan, ülkesindeki Chaleng profesyonel fotoğrafçılık grubunun kurucusu, gönüllü çalışma merkezi sergi ve aktiviteler komitesi üyesi, insan yaşamı ve turistik fotoğrafçılık aktivisti. Bir dönem Kuveyt El Enba Gazetesi’nde spor muhabirliği ve foto muhabirliği de yapan Kuveytli diplomat, 20’den fazla karma ve kişisel sergide yer aldı. Farhan, Amerikan Fotoğrafçılık federasyonu üyesi ve bu federasyonun ve uluslararası FİAB organizasyonun düzenlediği bir çok yarışmada uluslararası ödüller aldı. Bunun yanı sıra Kuveyt Fotoğrafçılık Bilimsel Kulübü, Chaleng Uluslararası profesyonel kurslar, Sabah Al Ahmed sit alanına ait kuş izleme grubu, Kuveyt çalışma atölyesi Fotoğrafçılık atölyesi grubu üyesi. Farhan’ın fotoğrafçılık alanında bugüne kadar çeşitli yarışmalardan aldığı toplam 123 yerel ve uluslararası ödülü var. Kuveyt Bilimsel Kulübü için fotoğrafçılık esasları rehberi yayınını hazırladı. Kuveytli fotoğraf tutkunu diplomat, Chalenge grubu için Turizm fotoğrafçılık rehberi, Profesyonel kursları için sokak yaşamı fotoğrafçılık rehberi, Kuveyt Devleti için -Kuwait in Frame- ve Veitnam’dan yüzler adlı yayınları var.

X