"Reşat Kutucular" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Reşat Kutucular" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Reşat Kutucular

Seyahat takvimine yazılmış bir fuarımız var


Perşembe akşamı İstanbul’da bir grup gazeteciyle yemekteyiz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanında dünyaca ünlü modacımız Atıl Kutoğlu oturuyor. Başkan Kocaoğlu, dokuzuncusu düzenlenecek olan IF Wedding Fashion İzmir - Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’yla ilgili bilgi veriyor.
Kutoğlu araya girerek söz istiyor ve şöyle diyor.
“İzmir’deki fuarı biliyordum, ama dünyada takip edildiğini New York’ta bir moda merkezinde sözü geçince fark ettim. Büyük bir grup için kreasyon hazırlıyordum. Onlarla buluşma takvimlerimizi belirliyorduk. ‘Türkiye’ye, İzmir’deki fuara geleceğiz, orada buluşalım’ dediler. Beş yıl kadar önceydi, sonrasında fuarı daha yakından takip etmeye başladım. Ve anladım ki; sadece Amerikalıların değil, Avrupalıların da seyahat takviminde İzmir’deki fuar yazılıymış. Bu yılki galayı ben yapacağım ve bundan da gurur duyuyorum...”
Atıl Kutoğlu ismi ve markası çoktan Türkiye’nin sınırlarını aştı.
New Yok’ta moda haftasında tek Türk Kutoğlu’ydu.
Kutoğlu’nun kreasyonları Avrupa’nın birçok moda merkezinde en fazla tercih edilenler arasında…
O yüzden bu sözler daha da bir anlam kazanıyor.


***


Aziz Kocaoğlu özetle şunları söyledi.
“Merhum başkanımız Ahmet Piriştina Kültürpark içine 23 bin metrekarelik bir fuar alanı kazandırdı. Bu alanda sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en iddialı fuarlarını yaptık. Mermer, gelinlik, turizm fuarları lokomotifimiz oldu. Şimdi 30’dan fazla yaptığımız fuar sayısını hem artıracağımız, hem de kapasitesini beş katına çıkaracağımız yeni bir alana taşınıyoruz. Biliyor ve görüyoruz ki; İzmir fuarcılıkta önümüzdeki günlerde büyük atılımlar yapacak. O yüzden gelinlik gibi marka olmuş fuarlarımızı daha da ön plana çıkaracağız...”


***


Size birkaç bilgi vereyim.
Gelinlik, damatlık ve abiye giyimde İzmir’in açık ara bir liderliği var. İzmir Türkiye’nin gelinliğinin yüzde 80’ini üretiyor. Damatlıkta ise oran yüzde 60-70 civarında...
Rakamlar bu kadar çarpıcı...
Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukaddes Özden çarpıcı bir örnek verdi.
“Gelinlik firmaları genellikle ara sokaklarda ya da iş merkezlerinin üst katlarında yer alırdı. Şimdi Alsancak’ın en güzel yerlerinde gelinlik ve moda firmalarımız var. Gelinlik ve abiyede çoktan marka olmuş İzmir’i daha da parlatacağız...”
Nitekim Atıl Kutoğlu bir başka örnekle hem Kocaoğlu’nun, hem de Mukaddes Özden’in yorumlarını güçlendirdi.
“Çok ilgi gören kreasyonlarımdaki çoğu aksesuvarı İzmir’de yaptırıyorum. Paris, New York, Milano değil; İzmir... İzmir’in bu güçlü yönünü benim kadar Parisliler de, New Yorklular da, Milanolular da biliyor...”


***


İnsan bunları duyunca hoşuna gidiyor.
Fuar 4 – 7 Şubat arasında...
Ve bir sonraki yıl yeni fuar alanında çok daha görkemlisi yapılacak.
Fuara 70 farklı ülkeden yüzlerce katılımcının gelmesi bekleniyor.
Dediğim gibi dünyanın en önemli moda merkezlerinden gelen temsilciler ve firmalar da var.
Galanın teması İpek Yolu...
Atıl Kutoğlu, “Sizi geçmişle bugün arasında gidip getireceğim. Türk motifleri ağırlıklı bir kreasyon hazırladım” diyor.
Ben de gala gecesinde olacağım tabii...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI