"Reşat Kutucular" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Reşat Kutucular" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Reşat Kutucular

Biraz da iyi şeyler

O gün Cumhuriyet Meydanında Cumhuriyet Bayramı provası vardı. Her yer doluydu,  Swissotel’in otoparkına girmek durumunda kaldım. Park edenler bilir sıkıntılı bir otoparktır. 

Hazır oraya girmişken arabayı da yıkatayım dedim. Akşam 6 gibi alırım deyip oradaki genç arkadaşa anahtarı bıraktım.

 

Akşam gittiğimde aynı genç anahtarı verip nereye park ettiğini tarif etti.  Sonra da “abi koltuğun altında 20 TL buldum, oraya bıraktım” dedi.

 

Gayet normal, basit bir cümle bu belki…  Ama memleket bu halde olunca insanı gülümsetip ümitlendiriyor.  Kısa süreliğine de olsa.    

 

****  

 

Ahmet Büke’nin son öykü kitabı İnsan Kendine de İyi Gelir ikinci baskısını yapmış.  Bir öykü kitabı için iyi haber.  Bu memleket Ahmet Büke’ler okundukça iyileşecek diyen bizler için çok sevindirci bir haber.

 

Darısı son derleme kitabı 100 Tuhaf Kitap’ın başına.

 

Farkında olan az ama Ahmet Büke İzmir için önemli bir değer.

 

****

 

Sevgili Nihat Demirkol’un Radyo Ege’de her hafta özenle hazırlayıp sunduğu “Bir Nefes Alaturka” programı yeni sezonu açtı. 

 

Lise yıllarında merak salmıştım alaturka müziğe. Sonra başka müziklere savruldum.  Şimdilerde Pazar sabahları 11’de Nihat Bey sayesinde eskileri hatırlamak bana iyi geliyor.  Tavsiye ederim.     

 

Bu arada Ege TV’de de İki Dirhem Bir Çekirdek’in dördüncü sezonu gecikmeli olarak 7 Kasım’da başlıyor.  Umarım 1 Kasım sonuçları ferahlatıcı bir sonuç doğurur da biz de iyimser bir tonda başlarız.      

 

****

 

Geçenlerde Fox Tv’den İsmail Küçükkaya sabahki programında Ertuğrul Özkök’le yaptıkları bir konuşmadan söz ediyordu. 

 

Anladığım kadarıyla sevgili Özkök “galiba sonunda hepimiz İzmir’e yerleşeceğiz İsmail” demiş. İsmail Bey de itiraz etmemiş.

 

Dizilerde falan da İzmir “gidilen” bir kent olarak çok popüler…  Yeni bir yaşam için, değişiklik için, kafa dinlemek için kahramanlar İzmir’e kaçıyor.

 

Doğru, rahatlatıcı hatta kucaklayıcı bir atmosferi var İzmir’in.  Memleket havasından biraz farklı… 

 

Terapi niyetine sokaklarında dolaşabilirsiniz mesela.  Hele vakit akşamüzeriyse öyle bir gün batımına denk gelirsiniz ki iyi ki buradayım dersiniz.

 

Biraz da iyi şeyler

 

****

 

8 Kasımdaki Karşıyaka-Göztepe derbisini misafir takım olan Göztepe taraftarı da izleyebilecek. Bilet fiyatı da 20 TL olacak.

 

Yıllar sonra bir derbide rakip takım taraftarı stada gelecek ve nihayet saatler 2015’e alınmış olacak!  Marka değerinden falan bahsedip markayı zedelemekten uzak durmayanlara da örnek olur inşallah…

 

TFF veya yayıncı kurum olarak TRT son anda bir taş koyup bu normalleşme çabasına engel olmaz diye umuyorum… 

 

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI