"Refika Birgül" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Refika Birgül" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Refika Birgül

Baskı altında tatlı başkadır!

Kış bize bir soğuk bir sıcak yaparken iştahımız da artıyor.

Pazara çıkma fırsatı bulabiliyor musunuz bilmiyorum ancak ayvalar ve bal kabakları “Biz kışın ‘cool’ uyuz, hadi gel bizi al” diye bakıyor

İçimden gelen ses, fırında, ocakta piştiğinde yeterince kırmızılığı çıkmayan ayvanın, düdüklünün baskısı altında hoş bir sürpriz yapacağını söylüyordu. Pişirdim ve düdüklüyü açınca sanki en güzel gıda boyasıyla rengi değişmiş gibi görünen ve nefis kokan ayvalar beni bekliyordu. Bunu instagram’da paylaştım ve bir anda, “Nasıl oldu, hani tarif?” hatta “Yahu madem koydunuz insan altına tarif koyar?” diye tatlı azar da işittiğim mesaj bombardımanına tutuldum. Cevabım şuydu; “Ya bi izin verin, biz bir kez yaptığımız bir şeyi hemen tarife dönüştürmüyoruz, neler tesadüfi, neler başarıya koşturuyor anlamamız lazım.” O günden bu güne denenen 10-12 tarif sonrası ayva tatlısının ‘the tarif’ini size verebilirim.

Parça ayva tatlısı

Üç adet orta boy ayvanın kabuklarını soyun. Üçer santimlik küpler olacak şekilde doğrayın ve çekirdeklerini çıkarın. Düdüklü tencereye altı çorba kaşığı suyu koyun. Kabukların ve çekirdeklerin bir kısmını tencereye serpin. Üzerine iri küpler halinde doğradığınız ayvaları yerleştirin. Dört karanfili, altı top yenibaharı, ayva çekirdeklerini ve 300 gram şekerin yarısını (tepeleme bir büyük su bardağı) dökün. Üzerine kabukların ve şekerin kalanını koyun. Düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Önce kısık ateşte beş dakika, şekerler eriyene kadar pişirin. Ardından yüksek ateşe alın. Tencereden buhar çıkışı kesilip, yeşil disk göründükten sonra 13 dakika pişirin. Tencere kendi basıncıyla soğusun diye bırakın. Yaklaşık üç dakikada kilidi açılacaktır. Ayvalar suyunda bekledikçe, özellikle ertesi gün, rengi daha mükemmel olacak. Kabukları almamaya özen göstererek ayvaları ve şerbetini başka bir kaba boşaltın.
Servis ederken rengini gösterecek bir tabağa koyduktan sonra üzerine biraz lüle kaymak, bir-iki dal da nane koyduk mu tadından yenmez.

Kolay balkabağı tatlısı

Hani yıllar evvel tiramisu hayatımıza girdiğinde sanki hep varmış gibi kabul edildi ve bir anda Anadolu evlerinde bile pişen bir tatlı haline geldi ya.. İşte bu kabak tatlısı da ona aday olabilir. Yapması çok kolay, tadı da balkabağını sevmem diyenlerin bile dibini sıyırdıkları bir tarif oldu.

800 gram balkabağını dörder santimlik küpler halinde doğrayın. Eğer kabağın yeşil kısımları varsa onları muhakkak ayırın. Tadını da rengini de müthiş değiştiriyor. Ardından düdüklü tencereye ekleyin. Üzerine 250 gram şeker ve bir çorba kaşığı su ilave edip, bir tarçın çubuğu ve dört karanfili koyun. Düdüklünün kapağını kapatın. Önce şekerin iyice erimesi ve balkabaklarının suyunu çıkarması için en düşük ateşte beş dakika, daha sonra yüksek ateşte pişirin. Kilidi kapanınca 12 dakika daha pişirin. (Baştakı kısık ateş kabağın suyunu almamız açısından çok önemli. Aksi takdirde düdüklünün işleme prensibi için gerekli suyu elde edemeyiz.)
Tencerenin içindeki tarçın ve karanfilleri çıkarın, tatlıyı el blendırıyla püre haline getirin. Şerbeti fazlaysa bir kısmını ayırabilirsiniz.
10 adet bardağın dibine iki paket eti burçağı ufak kırıntılar haline getirip, eşit şekilde paylaştırın, üzerine püreyi, en üste de çırpılmış kremayı ekleyin, nane yapraklarıyla süsleyin. İster minik kaplara ister kavanozlara yapabilirsiniz. Burçak bisküvi cevizin yokluğunu hiç aratmıyor, kabakla inanılmaz bir ahengi oluyor. Nane ve kremanın ağızda yarattığı ferahlıkla hem hesaplı hem çok güzel görünen hem de çok lezzetli bir tarife dönüşüyor.

X