"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

Şiddete çare

Nasıl ama? Futbolda olaysız derbi hepimizi şaşırttı.

Demek ki olabiliyormuş.

Yöneticiler, çenelerini biraz tutunca, futbolcular tribünleri tahrik etmekten biraz vazgeçince, hele hakemler, biraz kararlılık gösterince, hiçbir provokasyon para etmiyor... Ve gördüğünüz gibi en korkulan derbi bile, pekala sportmence geçiyor.

***

Kulüpler, terbiyesizlik yapan futbolcusuna, federasyondan önce kendileri ceza verseler,

bu iş zaten rayına oturacaktır. Taraftarlar, terbiyesizlik yapan futbolcusuna yaşa bravo diye alkış tutmasalar, şımarıklık zaten azalacaktır.

***

Son derbi, ümidimizi arttırmıştır. Hele federasyon, şiddetin kökünü kazımaya kesin kararlı olduğunu açıklayınca,

ufukta bir ışık gözükmüştür.

Bunu kaçırmayalım.

Öyle bir ortak tavır koyalım ki, önce yerli futbolcu bir kendine gelsin, sonra yabancı futbolcu buraya serkeşlik yapmaya değil, sadece futbol oynamaya geldiğini bilsin, amigoluğa falan yeltenmesin, daha sonra da kulüp yönetimleri ve medya mensupları, iç barışa yüreklerini koysun, gerekiyorsa ortak paneller seminerler düzenlesin.

***

İnanın ki biz bu işin üstesinden geliriz. İstiyorsak geliriz.

Ama istemiyorsak, külhanbey yöneticiyi hâlâ medya kanallarında şeref misafiri edin, tribünlere cephane yığılmasına hâlâ göz yumun, kendini kulübün üstünde gören militan futbolcuya isterseniz üstün hizmet madalyası verin.

Ama o zaman da sezona verdiğiniz Süleyman?Seba’nın ismini hemen geri çekin.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI