"Pucca Günlük" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Pucca Günlük" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Pucca Günlük

Börek de yap, kariyer de!

Bu haftanın gündeminden kadın manzaraları: Deniz Akkaya, blogger Kübra ve börek yapmayı bilmeyip yuvası yıkılan eşler… Sorunun kaynağına inelim: Ülkemiz kadınları nasıl davranmaları gerektiğini biliyor mu?

Deniz Akkaya’nın sevgilisinden şiddet görmesi haberini okuyorum, sonra da altında yazan yorumları. “Bu da sürekli dayak yiyor canım!” Haberde koca puntolarla, adamın daha önce bu tip vukuatlarının çok olduğu yazarken, oradan çıkardığı sonuç, ‘kadının suçu.’ Adam döver, bu normal. Sorun kadının sürekli bu durum içinde olması.
Büyük ihtimalle neydi adamın adı, hah Murat Varol’un da diğer bütün erkekler gibi “Ben bir kadına asla el kaldırmam, o olaylar öyle değildi” falan gibi açıklamaları olmuştur. Daha bir tane zaten, “Kadın dövmeyi çok severim, çoluğumu çocuğumu da dövmeye bayılırım” diyeni görmedim. Hep, kadın suçlu, kadın kışkırttı, lütfen!

Aynı evde yaşamak derken?


Blogger Kübra’nın olayı da aynen öyle: Alanya’da eski sevgilisinden şiddet gören, taciz edilen ve polisin bir şey yapmadığı bir durum. Yine altta iğrenç yorumlar, “O da sevgilisiyle aynı evde yaşamasaymış.” Aaa tabii ya, aynı evde yaşıyorsa ölmesi bile lazım, az bile yapmış.
Üstüne de Aile Bakanımızın öyle bir şey yazıp yazmadığını kendisinin bile bilmediği, “Müslüman bir kadın börek yapmayı bilmiyorsa, o aile dağılmaya mahkûmdur” tweet’i de eklenince... ‘Yeni Türkiye Kadını’ndan beklenenleri ve bir gününün nasıl geçmesi gerektiğini yazmak lazım diye düşündüm:

1 Kadın dediğin, sabah ezanıyla kalkar, sıcak böreğini yapıp, eşini işe çocuklarını okula yolladıktan sonra bulaşıklarını makineye dizip, kendisi de işe gider. Bu ekonomik krizde ‘ev hanımı’ olma lüksüne sahip değildir. Ohh ne güzel, erkek çalışsın, kadın yatsın, var mı yok öyle üç kuruşa beş köfte!


2 Araba kullanmasın. Şoför dediğin erkek olmalı. Haklı olsun olmasın sürekli küfretmeli. Trafikte kavga çıkarsa diye bagajında döner bıçağından sopasına kadar hepsini taşımalı. Bunlar bir kadına yakışıyor mu lütfen! Ama dolmuşa, otobüse de binmesin. Şimdi dolmuş tenha bir yola girer, adamın aklına bin türlü şey gelir. Durup dururken şoförü katil etmenin âlemi yok. Valla işe nasıl gidecek bilemedim ama onu da kadın düşünsün.


3 İşyerinde giydiğine dikkat etmeli. Malumunuz erkeğin fıtratında ‘azmak’ var, kendini tutamıyor. Kadın öyle mi ama kendini saklaması, koruması gerekli.


4 Mümkünse, iyi bir kariyeri olmaması lazım. Kocasından bir tık daha az kazanması şart zaten. Bir de hakkında çıkacak olan, ‘O mevkiye artık nasıl geldiyse?’ dedikodularından uzak durmalı. O yüzden terfi aldığı zaman elinin tersiyle itmeli.


5 Ne kemikleri sayılacak kadar zayıf; ne de etli butlu olmalı. İnce bir bel, kocaman memeler, uzun bacakların üzerine yerleştirilmiş iki lop popoya sahip olmalı. Çünkü kadın erkek için yaratılmış, bu standartların dışına çıkamaz. Bakımını, sporunu asla ihmal etmemeli. Sonra Allah korusun, kocasının gözü dışarı kayar falan.


6 Kadın dediğin, işyerinde bile olsa çocuklarıyla ilgilenmek zorunda. Veli toplantılarına o katılmalı, okulda problem varsa o halletmeli. Erkeğin işi başından aşkın olur mu ya? Her şeyden önce bir ‘anne’ o. Tabii onun görevi. Çalıştığı yerde de sorun çıkacağı için bunların hepsini öğle yemeğinde halletmeli. Halledemiyorsa bu onun beceriksizliği, kimse kusura bakmasın.

7 Eve kocasından önce gelmeli. Bütün evi tertemiz yapmalı. Hemen üç çeşit yemeğini yapıp kocasına masayı hazırlamalı. Üzerine sinen yemek kokularından kurtulmalı, pırıl pırıl giyinip kocasının eve gelmesini beklemeli. Kocası eve girer girmez pijamasını giysin ama bütün gün çalıştı çabaladı, adamcağız yoruldu, ne yapsın!


8 Kadın dediğin, yemekten sonra çocuklarının ödevlerine yardım etmeli. Yalnız şuna dikkat etmeli, kocası televizyon karşısında tek kelime konuşmadan otururken çocukların ses çıkarmasını önlemeli. Adamın iki dakika bir televizyon keyfi var, onu da bozmayın, ayıptır ya. Önünden meyvesini de asla eksik etmemeli. Adamı vitaminsiz
bırakmamalı.


9 Çocukları erken uyutmalı. Ertesi gün giyeceklerini hazırlamalı, ütü yapmalı. Oldu da kocasıyla arasında bir tartışma çıktı diyelim. Hemen suçu kendi üstüne almalı. Kesinlikle alttan almalı. Ağzını açmamalı. Kocadır bu, istediğini söyler, burada olay kadına düşüyor. Kendini dövdürtmesin, susmasını bilsin.


10 Yatağa mutlaka seksi geceliklerle girmeli. Kocası istesin istemesin cilve yapmalı. Ama çok abartmamalı, anne olduğunu asla unutmamalı. Adamın canı isterse devam etmeli, istemezse zorlamamalı. Olay bittikten sonra hemen uyumalı, adamın uykusunu kaçırmamalı.

X