"Patrick Özdemiroğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Patrick Özdemiroğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Patrick Özdemiroğlu

Sayamayacağı kadar parası var ama...

İşte böyle böyle zengin olunuyor!

Sayamayacağı kadar parası var ama...

Google kurucusunun eski eşi Anne Wojcicki yaklaşık 30 milyar dolarlık servetiyle Silikon Vadisi’nin en zengin kadınları arasında. Ama emin olun bu servette bir azalma beklenmiyor

Hayatım boyunca kazandığımdan hep bir gömlek (ama pahalı bir gömlek) fazlasını harcamayı başardım. Harcama davranışı arifesinde yaşadığım geçici bilinç kayıplarının bir istikrar abidesi olmamdaki payı büyük. Kabul etmeli, herkes parayla ilgili karşılıklı önemsemeye dayalı bir ilişki kuramamakta. Bazıları, satın alamayacaklarının hâlâ çokça yer alabildiği bir dünyada yaşamanın gönül rahatlığıyla mutlu mesut yuvarlanıp gidebilir, kimi içinse durum çok farklıdır. Evet; doğru tahmin ettiniz, bu yazıda zenginin parası klavyeyi yoracak.
Google’ın kurucusu Sergey Brin geçen yıl boşanmış ve eski eşi Anne Wojcicki’yi dünyanın en mutlu kişilerinden biri haline getirmişti. Dile kolay, 30 milyar dolardan bahsediyoruz. (Kendime not: Boşanmak evlenmekten pahalı. Evlenene değil boşanana çeyrek takmalı) Ancak Wojcicki sanki banka hesabında sıfırlar cirit atmıyormuşçasına cimri bir hayat yaşıyor.
İşte Wojcicki’nin tasarruf kuralları:
Bir şey ücretsizse sınırlarını zorla. Wojcicki ofiste bedava dağıtılan havuç suyundan 1 yıl boyunca her gün 1 litre içti. Ta ki derisi turunculaşmaya başlayana kadar...
Bir restoranda asla içecek ve tatlı siparişi verme. Çünkü Wojcicki’ye göre hesabı onlar şişiriyor.
Otomobilini yasak yerlere park et. Ceza yeme olasılığı ve maliyeti kaybettiğin zaman kadar değerli değil.

X