"Patrick Özdemiroğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Patrick Özdemiroğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Patrick Özdemiroğlu

Korkunç bir yıldı bunun bir parçası olduğun için teşekkürler!

2014’ün harika bir yıl olmasının önündeki en büyük engel, 2014’ün harika geçtiğini bağırmak zorunda hisseden Facebook arkadaşlarımız

Korkunç bir yıldı bunun bir parçası olduğun için teşekkürler

2014 yılını acısıyla ve acısıyla geride bırakıyoruz. İnsan hayatının ucuz bile olmadığı bir ülkede nefes almak, en derin uykuyu bir personel servisinde çekmek, hayatını kiminle paylaşacağına ‘karşı cins fotoları’nı sağa atarak karar vermek, ofiste ‘House of Cards’ dizisinin setindeymiş gibi hissetmek, kalbin kaldıramadığı gerçekleri karaciğere yüklemek gibi küçük detayları saymazsak 2014’ün harika geçtiğini söyleyebiliriz.
Bu yılın harika olmasının önündeki bir başka engelse, 2014’ün harika geçtiğini bağırmak zorunda hisseden Facebook arkadaşlarımız... Yolda gördüğünde selam vermeyecek, profil fotosundaki kadar güzel/yakışıklı olmadığımız için bizi tanımayacak ama doğum günümüzü kutlamayı asla ihmal etmeyen ‘arkadaşlarımız’ geçtiğimiz hafta unutmak için çaba gösterdiğimiz çocuk ve tatil fotolarını yeniden ısıtmak için ayaklarına gelen fırsatı tepemedi. Evet, Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının ‘Haydi herkes 2014 süper geçti albümü yapsın’ projesinden bahsediyorum (Üzgünüm Mark, insanlık tarihinin en başından bu yana hiçbir yıl harika geçmedi.)
Ancak gerçek albüm, ‘sadece ben göreyim’ diye ayarlanılan veya silinen Facebook fotolarında gizli. Yılın gerçek özeti; bloklanan hesaplarda, “O görsün” diye yapılan kamuya açık paylaşımlarda, Instagram filtresi görememiş iPhone albümlerinde, selfie çubuklarının bile kifayetsiz kaldığı yalnız gecelerde saklı. Kabul edelim, dijital klonlarımız bizi hızlıca ele geçiriyor. Ve onlar bizlerden daha mutlu insanlar...

Haftanın uygulaması: Drunk Mode


Karaciğerden bahsetmişken akşamdan kalma sabahların sosyolojik etkilerini de es geçmemeliyiz. Gece çekilen fotolar, atılan utanç verici mesajlar, eski sevgiliyi arama çabaları sabah çekilen baş ağrısının ilaçla geçmemesine neden olabiliyor.
Beta versiyonu piyasaya çıkan Drunk Mode adlı uygulama ağızla içilmeyen geceler için ilaç görevi görmekte. 12 saate kadar ayarlanan ve zor bir aritmetik problem ile kilidi açılabilen uygulamanın üç ana özelliği var.
-Daha önce belirlenmiş kişileri rehberden gizleme: Eski sevgiliyi veya patronu aramamak için tek yol.
-Diğer alkollü arkadaşların yerini GPS ile belirleme: Biliyorsunuz, gece dışarı çıkmanın vazgeçilmez öğesi kaybolmaktır. Herkes diğerinin kaybolduğunu iddia edecektir.
-Gece hangi mekânlara gidildiğini gösterme: Flu olan anıların daha çabuk geri gelmesi için hayati bir veri.

X