"Patrick Özdemiroğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Patrick Özdemiroğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Patrick Özdemiroğlu

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Tamam meseleyi biraz abartmış olabilirim. Ama Whatsapp’ın artık bilgisayarlarımıza da girmesi öyle hafife alınacak bir gelişme de değil!

Mobil ürünler bir zamanlar bilgisayarımıza uzak kaldığımızda kullanıcı deneyiminin aksamaması için geliştirilirdi. Ama mobil cihazlarla olan ilişkilerimiz o kadar Safiye Soyman ve Faik Bey oldu ki, web ürünler artık akıllı telefonlarımızı elimize alamadığımız boşlukları doldurmaya yaramakta.
Evet, Whatsapp bu hafta itibarıyla bilgisayarlarda da kullanılmaya başlandı. Ben bu satırları kaleme alırken eminim ürünün sadece Chrome’da çalıştığını, iPhone kullanıcılarının bu özellikten mahrum kaldığını, telefonun internete bağlı olma şartını, uygulamanın son sürümünü yüklemeniz gerektiğini, buna rağmen menüde web özelliği gözükmezse ‘modern büyü’ dediğimiz cihazı kapayıp açma yoluna gidebileceğinizi çoktan keşfettiniz.
Ancak 700 milyon aktif kullanıcının günde 30 milyar mesaj attığı bir platformun daha geniş cephede hizmet verecek olmasının travmatik toplumsal sonuçlar yaratacağını da hesaba katmalıyız.
İşte insanoğlunu bekleyen sosyolojik realiteler:
- Son gelişmenin Facebook’un Whatsapp’ı satın almasının ardından gerçekleştiğinden yola çıkan ABD’li savcılar, modern toplum üzerine oynanan bu çirkin tezgâha “dur” demek için Mark Zuckberberg’i ‘22 Ocak verimliliğe darbe operasyonu’ kapsamında gözaltına alacak.
- Şirketler iş telefonu olarak sadece iPhone verecek veya iş ilanları askerliğini yapmış ve 24 ay taahhütlü iPhone almış olan adaylara seslenecek.
- Sevgilisinin mesajına yanıt vermemek için “Canım ofiste sürekli telefon elimde takılamıyorum” bahanesini kullanan gençler 14 Şubat’ı 15 Şubat’a bağlayan geceyi yalnız geçirecek.
- Şeytan, bilgisayarını kilitlemeden yerinden kalkan iş arkadaşı/sevgili nedeniyle dürtme hadisesinde fazla mesai yapacak.
- “Çok yoğunmuş, hep çalışıyormuş” havası vermek için toplantılara dizüstü bilgisayarlarla katılan beyaz yakalılar algı yönetimi için alternatif yollar arayacak.
- Bilgisayar klavyesi kullanabildiğimiz için trip ve kaprisler artık 10 parmakla ifade edilecek.

Haftanın uygulaması: Paraleller

Şimşekleri üzerinize çekmeksizin paralel bir yapının içine girmek istemez misiniz? ‘Parallels Access’ adlı uygulama ile mobil cihazlardan PC ya da Mac’leri kontrol etmek, dosya transferi yapmak mümkün olmakta. Uygulama hem Android hem de iOS gezegenlerinde ücretsiz indirilebiliyor.

X