"Oya Armutçu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Oya Armutçu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Oya Armutçu

Isınma hukuku

Binalarda enerji kullanımı ve yakıt tasarrufu mevzuatına göre merkezi sistemle ısınan binalarda daire içi ısıların 15 derecenin altına düşürülmemesi gerekiyor. Yöneticinizin aksi bir uygulaması Kat Mülkiyeti Kanunu’na aykırılık oluşturuyor. Kat malikleri kurulunca alınan, bağımsız bölümlerde ısının 15 derecenin altında tutulmasına ilişkin bir karar varsa ve siz üşüyorsanız bu kararın iptali için sulh hukuk mahkemesine başvurabilirsiniz. Merkezi ısıtma siteminden çıkıp bağımsız bölümünüzü ferdi olarak ısıtmanız ise yasal olarak mümkün değil.

KIŞ geldi, apartmanlardaki ısınma ve izolasyon tartışmasını da beraberinde getirdi.

 

Üç bloklu bir sitede, bir bina mantolama isteyip diğerleri istemezse ne yapılacak? Yöneticiniz kaloriferleri kapatıyorsa ve siz üşüyorsanız ne yapabilirsiniz?

 

Önce okurum A.G.’nin mantolama ile ilgili sorusu:

 

“Her biri 36 daireden oluşan üç binalı bir sitede oturmaktayım. 36 dairelik binamıza, diğer iki binadan bağımsız, kendi başımıza mantolama (izolasyon) yaptırabilir miyiz? Hukuki bir engel var mı?”

Okurum A.G.’nin sorusunu Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan kaynaklı davaların temyiz incelemesini yapan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin emekli üyesi Avukat Mahmut Kamacı’ya yönelttim. Kamacı’nın mantolama konusuyla ilgili o yanıtı bakın şöyle:

“Birden çok blok varsa, sadece bir bloku ilgilendiren onarım, tamirat ve mantolama gibi ilave işler o bloktaki kat maliklerinin arsa payı ve sayı olarak çoğunluk sağlamak suretiyle alacakları karara istinaden yaptırılabilir. Mantolama işi de bu kapsamdadır. Ancak bunun giderlerine sadece o bloktaki kat malikleri katlanır. Birden çok binanı bulunduğu site tek bir yönetim tarafından yönetiliyor olsa bile yukarıdaki gibi bir blokla ilgili alınacak kararlara diğer bloklarda kat maliklerinin katılması gerekmez. Yalnızca bir binayı ilgilendiren iş için kat malikleri kurulu o binadaki kat maliklerinden teşekkül eder.”

 

YÖNETİCİ KALORİFERİ KAPATIRSA

 

İkinci soru Isparta’dan. M.K.’nın sorusu da şöyle: “Kredi ile yeni ev aldım. Merkezi doğalgazlı bir bina, 6 katlı ve 24 daireli. Yönetici, ‘doğalgaz parası çok gelecek’ diye kaloriferleri akşam 23.00 ile sabah 06.00 arasında tamamen kapatıyor. Ben ‘gece düşük ısıda yanmaya devam etsin’ diye ısrar ettim. ‘Biz yıllardır böyle yakıyoruz. Biz memnunuz, istediğin yere şikâyet et’ diyor. Ben de Isparta’daki doğalgaz şirketine gittim. ‘Merkezi sistemden ayrılmak istiyorum’ dedim. Onlar bunun mümkün olmadığını söyledi. Isparta’da geceler çok soğuk ve ben üşüyorum. Ne yapabilirim?”

 

HÂKİMİN MÜDAHALESİNİ İSTEYİN

 

M.K.’nın ısınmak için hukuken ne yapabileceğinin yanıtı da Kamacı’dan: “Merkezi ısıtma sisteminden çıkarak bağımsız bölümünüzü ferdi olarak ısıtmanız yasal olarak mümkün değildir. Binalarda enerji kullanımı ve yakıt tasarrufu ile ilgili mevzuata göre merkezi sistemle ısınan binalarda bağımsız bölüm içi ısılarının 15 santigrat dereceden aşağıya düşürülmemesi esastır. Kat malikleri kurulu tarafından ısının bu derecenin altında tutulmasına ilişkin bir karar varsa bu kararın iptali için dava açılması gerekir. Karar yoksa yönetimin bu uygulamasına karşı hâkimin müdahalesi istenebilir. Sulh hukuk mahkemesine başvurularak hâkimin karar vermesi talep edilmelidir. Buna aykırı uygulama Kat Mülkiyeti Kanunu’na aykırılık teşkil eder.”

 

X