"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Uzak durmanız gereken 14 moda diyet

Metabolizma ile ilgilenen uzmanlar için her yeni diyet önerisi, sağlık için yeni bir risktir.

O yeni diyet öncekilerden ne kadar farklı, önerileri ne kadar ayartıcı, baştan çıkarıcı, ne kadar uçuksa, vaatleri ne kadar çoksa RİSKİNİZ o kadar YÜKSEKTİR. Çevremizdeki diyet gazileri veya diyet bağımlılarının artmasının nedeni de genelde işte bu uçuk-kaçık, ne idüğü belirsiz zayıflama formülleridir. ABD’nin ünlü internet gazetesi Huffingtonpost’ta yayınlanan K. Aleisha Fetters imzalı yazıyı kliniğimiz diyetisyenlerinden Erinç Atay tam da bu konuya değindiğinden sizin için dilimize çevirdi.

1. ÇİĞ BESLENME DİYETİ
Bu diyette pişirilmiş veya işlenmiş gıdalar yasaklanıyor. Neden? Çünkü pişirmeyle besin öğelerinin yok olduğunu söylüyorlar. Pişirmenin besinlerin yararını azalttığı doğru olsa da, pişirilmiş sebzelerde de lif, vitamin ve mineraller bulunabiliyor. Ayrıca bazı durumlarda pişirme, bakterilerin yok olmasını sağlıyor, böylece yemeğin besin değeri artıyor.

2. ALKALİ DİYET
Alkali diyette daha çok taze meyve ve sebze, fındık ve tohumlar tüketmek gerekiyor. Ancak bu diyet; alkol, tatlı, kafein, yapay ve işlenmiş gıdalarla birlikte et, süt gibi sağlığımıza katkısı olabilecek besinleri de yasaklıyor.

3. KAN GRUBU DİYETİ
Peter D’Adamo tarafından geliştirilen Kan Grubu Diyeti, yediğiniz besinlerle kan türünüzün kimyasal reaksiyona girmesi fikrine dayanıyor. Örneğin 0 kan grubuna dahil olanların yağsız et, sebze ve meyve yiyebileceği, ancak buğday ve süt tüketemeyeceği belirtiliyor. “Kan grubunuz A ise vejetaryen olun, B ise tavuk, mısır, buğday, domates, fıstık, susam tüketmeyin” deniyor. Ancak kan tipinin ağırlık kaybıyla ilişkisi olduğuna dair bir çalışma yok. Ve kan grubuna göre diyet son derece kısıtlayıcı olabiliyor.

4. KURTADAM DİYETİ
Bu diyete dolunay takvimine göre olduğu için “dolunay diyeti” de deniyor. Hızlı versiyonunda dolunayın olduğu gün sadece su ve sıvı besinler almanız gerekiyor. Geliştirilmiş versiyonunda bu hızlı programla başlayıp dolunayın diğer evrelerinde de özel diyetler uyguluyorsunuz. Mount Sinai Adolesan Sağlığı Merkezi’nden araştırma, geliştirme ve uygulama müdürü Christopher N. Ochner, “Dolunay zamanı besin tüketmeyerek verdiğiniz kiloyu, diğer günlerde hızla geri alıyorsunuz!” diyor.

5. KURABİYE DİYETİ
Dr. Siegal’in kurabiye diyeti, Hollywood’un kurabiye diyeti ve kaliteli yaşam kurabiye diyetlerinin hepsi, size kilo verdirebileceğini vaat ediyor. Christopher N. Ochner, “Eğer diyete sadık kalırsanız, belki biraz kilo verirsiniz. Ancak tüm gün kendinizi yemekten mahrum bıraktığınız için akşamları yemeğe yüklenmemeniz şartıyla!” diyor.

6. BEŞ LOKMA DİYETİ
Bu diyette ne isterseniz yiyebiliyorsunuz, ancak sadece beş lokma! Obezite doktoru Alwin Lewis tarafından geliştirilen bu diyette kahvaltıyı atlıyorsunuz, öğle yemeğini 5 lokmada ve akşam yemeğinizi de beş lokmada bitiriyorsunuz. Ancak vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak besinlerden 5 lokma almak yeterli mi, orası tartışmalı. Ayrıca bu diyette yüksek kalorili besinlerden büyük lokmalar alsak bile günde 900-1000 kalori alınabiliyor...

DEVAM EDECEK...

X