"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Unutmaktan korkmayın

Zayıf bellek güçlendirilebiliyor. Genetik mirasınız pek de iyi olmasa bile hayat tarzınızdaki bazı seçimler belleğinizi olumlu ya da olumsuz etkiliyor.

Bellek kaybı, yaşlanan herkesin korkusu ama bir de işin ters yüzü var.
Eğer beynimiz unutma yeteneği ile de donatılmış olmasaydı halimiz nice olurdu? Sevdiğiniz birini kaybettiğiniz ilk birkaç günü düşünün. İşinizde yaşadığınız başarısızlıkların, sosyal hayatta karşılaştığınız travmaların ilk günlerini hatırlayın. Dayanabilir miydiniz uzun süre? Bu yüzden ben “insan hafızası bellek maluliyeti ile birliktedir” deyimine pek inanırım.
Peki, zayıf olan bir bellek güçlendirilebilir mi? Tabiî ki güçlendirilebilir. Bellek mirasınızı sadece genler belirlemiyor.
Genetik mirasınız pek de iyi olmasa bile hayat tarzınızdaki bazı seçimler belleğinizi olumlu ya da olumsuz etkiliyor.
Mesela beslenme alışkanlıklarınız, okumaya, öğrenmeye olan tutkunuz, merakınız, sağlık problemlerine verdiğiniz önem, fiziksel aktiflik düzeyiniz, sosyal ilişkilerinizin gücü, yoğunluğu, derinliği ve daha pek çok şey belleğinizin zayıf mı, güçlü mü kalacağının anahtarıdır.
Dikkat ederseniz, saydıklarımın hepsi kontrol edilebilir şeylerdir.
Bitmedi! Stres yönetiminiz, hayatınıza ne kadar eğlence, keyif, huzur eklediğiniz, uyku kaliteniz, sigara içip içmediğiniz, alkol kullanımınızın yoğunluğu da belleğinizin zayıf mı, güçlü mü olacağına karar veriyor.
Kısacası belleğinizin nasıl olacağına sadece genleriniz etki etmiyor. Eğer belleğinizde bir sorun hissediyorsanız, fazla geç kalmadan konuyu gündeminize alın, laçkalıktan kurtulup hayatınızı yeniden organize etmenin bir yolunu bulun.

Bellek destekleri

* Ginkgo Biloba Özleri
* Cognizin (Citikolin)
* Fosfatidil Serin
* DHA zengini Omega-3
* D vitamini
* B 12 vitamini
* Folik asit

X