"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Tırnaklarınızdan mesaj var

Şekli bozulmuş, deforme olmuş, rengi değişmiş, çatlamış, pörsümüş, kırılmış tırnaklar, estetik açıdan hoş görünmediği gibi bir sağlık sorununa da işaret ediyor olabilir.

Güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olmak herkesin arzusu. Şekli bozulmuş, deforme olmuş, rengi değişmiş, çatlamış, pörsümüş, kırılmış tırnaklar estetik açıdan hoş görünmediği gibi bir sağlık sorununa da işaret ediyor olabilir. Bana göre tırnaklardaki olumsuz değişimleri yalnızca “estetik kaygı”larla değerlendirmemek, bunların bazı hastalıkların ilk ve tek işareti de olabileceğini hatırda tutmakta fayda var.
Örneğin demir eksikliği kansızlığının ileri dönemlerinde, tırnaklar ciddi biçimde deforme olabilir, kırılır, soyulur. Çay kaşığı şeklinde çukurlaşır ki bu değişim “kaşık tırnak” diye tanımlanır. Biotin eksikliği, çinko ve kalsiyum metabolizması değişiklikleri, A vitamini noksanlıkları ya da protein yetersizliği gibi durumlarda da tırnaklarda değişimler görülebilir.
Sorunlu tırnaklara destek için hiçbir araştırma yapmadan (mesela bir mantar enfeksiyonunu ekarte etmeden) doğrudan besin takviyelerine yönelmek, tırnakları güçlendirmek adına vitamin, mineral ve benzeri ürünler kullanmak, yerinde bir davranış değildir. Doktorunuz belirli bir maddenin eksikliğini kesin olarak tespit edip önermedikçe bir eczane ya da vitamin satıcısından “tırnak desteği” alıp kullanarak soruna çözüm aramanızın yararı olmaz.

NE YAPMALI?

Uzmanlara göre, tırnaklarınız için yapabileceğiniz en iyi şey onlara zarar vermemek, tırnaklarınızın aşırı kuruması veya yumuşamasına, kırılgan hale gelmesine fırsat tanımamak, onları travmalardan korumak, oje çıkaran asetonlu ürünler dahil kimyasallarla tahrip etmemeye çalışmaktır.
Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek, uçlarını düzeltmek, tırnak yataklarını iyice yıkayıp temizlemek de etkili önlemlerdir. Sağlıklı tırnaklara sahip olmanız için bugün sizi kısa bir bilgi turuna çıkarmak istiyoruz. İşte tırnaklar hakkında bazı doğrular ve yanlışlardır.

BİR NOT

BİOTİN TIRNAKLAR İÇİN UYGUN BİR DESTEK Mİ?

Biotin yalnızca tırnaklar için değil, deri ve onun tüm uzantıları yani saç, kaş, kirpik için de önerilen bir destektir. Belki tırnaklarınızı daha hızlı uzatamaz ama kırılgan tırnaklarınızı güçlendirir. Tırnaklarda ayrılma ve soyulma olmasını engellediğini, buna bağlı olarak da düzenli biotin takviyesi alındığında sağlıklı, uzun tırnaklara sahip olunabildiğini gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmalardan yola çıkarak önerilen ürünlerin çoğunda biotine ek olarak yeterli miktarlarda kalsiyum ve silisyum da bulunduğunu ekleyelim.
Biotinin yüksek dozda ve uzun süre kullanımında oluşabilecek yan etkiler hakkında anlamlı sonuçlar veren klinik çalışmalar yoktur. Bu veri eksikliği durumunda, bir üst sınır belirlenmemiş olmasına rağmen biotin kullanımının mutlaka doktor kontrolünde yapılmasını öneriyoruz. Kanda H vitamini olarak biotin seviyesinin ölçülebilir olması, destek tedavisinin gerekliliği ve süresine ışık tutacaktır.

AKLINIZDA OLSUN

NEMLENDİRİCİLER TIRNAKLARIMI KORUR MU?

Havanın soğuk ve kuru olması, tırnakların ayrılmasını ve çatlamasını kolaylaştırır. Uzmanlar özellikle kış aylarında her zaman ellerinizi yıkadıktan sonra derinizi nemlendirmek için bir el kremi kullanmanızı ve bu kremi tırnaklarınıza, tırnak diplerine, etlerine sürmenizi öneriyorlar. Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven giymenizde de yarar var.
Temizlik işlerini yaparken kullandığınız deterjanların ve bulaşık sabunlarının tırnaklarınızı kurutabileceğini, çatlaklar oluşturabileceğini hatırlatalım. Herhangi bir sabun veya temizlik maddesi ile bir tabak yıkayacak veya bir pencere bile silecek olsanız, iç kısmı pamuk astarlı olan eldivenlerden kullanmanız tırnak sağlığınıza destek olacaktır.

BİR SORU

DAHA FAZLA PROTEİN ALIRSAM TIRNAKLARIM GÜÇLENİR Mİ?

Protein eksikliği tırnakların zayıflamasına ve yavaş uzamasına yol açabilir bu nedenle bazı kaynaklarda proteinden zengin içeriği olan “tırnak dostu” yiyecek ve içeceklerin reklamı yapılır. Fazladan protein almanın tırnaklarınızı güçlendirdiği bir şehir efsanesidir. Elbette bunu dengeli ve nitelikli bir beslenme planı uygulayan, günde hanımlar için kilo başına 0.8 gr, beyler için kilo başına 1 gr protein almaya özen gösteren kişiler için söylüyoruz.

NOT ALIN

TIRNAK DESTEKLERİNDE NE VAR?

* Biotin
* Çinko
* Histidin
* Manganez
* Pantenol
* D vitamini

X