"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Neden sahursuz olmaz?

Sahura kalkmadan oruç tuttuğunuzda kan şekeri dengeniz bozulur, metabolizmanız arıza verebilir.

Sağlıklı kalabilmenin vazgeçilmez bazı kuralları var ve biz o kurallara mutlaka uymak zorundayız. Kurallardan bazıları da beslenmeyle ilgili.
Mesela şu kural çok önemli:
Yetişkin biri, günde en az iki öğün beslenmek, öğünler arasındaki süreyi de en fazla
16-18 saat ile sınırlamak zorunda.
Günü tek öğünle geçiştirmek sorun yaratabilir. Bu mühim kural, ramazanda oruç tutarken de dikkate alınmak zorunda.
İşte bu nedenle sahursuz tutulan oruçlar sağlıklı olmuyor.
Sahura kalkmadan uzun süre aç kaldığınızda kan şekeri dengeniz bozuluyor, metabolizmanız arıza verebiliyor.

BİR SAHUR MENÜSÜ

1. SEÇENEK
◊ Yumurta (omlet veya sebzeli menemen olabilir)
◊ Peynir
◊ Ceviz, fındık veya badem
◊ Kepekli veya tam buğday unundan yapılmış ekmek veya pide
◊ Meyve

2. SEÇENEK
◊ Çorba
◊ Sebze yemeği
◊ Yoğurt
◊ Kepekli veya tam buğday unundan yapılmış ekmek veya bulgur pilavı
◊ Şekersiz meyve kompostosu

3. SEÇENEK
◊ Yumurta
◊ Haşlanmış soğumuş patates (1 yumruk kadar)
◊ Peynir
◊ Ceviz, fındık veya badem
◊ Meyve

4. SEÇENEK
◊ Yumurta
◊ Kepekli lavaş ile tost
◊ Şekersiz meyve kompostosu
◊ Dyt. Nilüfer
BAYRAM

Ramazanda da egzersiz yapabilirsiniz

İftarı takip eden saatlerde (iftardan 1 saat sonrasında) yapacağınız orta tempolu yürüyüşler ramazan ayı boyunca sağlıklı yaşamın “aktivite ayağı” olarak sistemde kalabilir ve çok doğru bir egzersiz seçeneğidir.
Oruç tutarken özellikle sabah ya da öğle saatlerinde yaptığınız ağır beden çalışmalarını ertelemeniz, en azından hafifletip iftar öncesi ya da sonrasına bırakmanız gerekir.
Nedeni şu: İftar öncesi yapacağınız aktivitelerin ardından bir şeyler içmeniz (su) ve yemeniz aç karna egzersiz yapmanın oluşturacağı olumsuz etkileri minimuma indirecektir.
Eğer gençseniz, sağlam ve güçlü bir vücudum var diye düşünüyorsanız, sahurda bol proteinli (yumurta, yoğurt) ve iyi karbonhidratlı (tam ekmek, bakliyat) güçlü bir öğünle oruca başlamışsanız orta tempoda bir yürüyüşü sabah saatlerinde de yapmanız mümkün.
Gündüz yapacağınız aşırı fiziksel aktivitelerin su kaybına yol açabileceğini ve bundan da bedeninizin pek hoşlanmayacağını lütfen unutmayın.

Romatizma haplarına dikkat edin

Farkında mısınız bilmiyorum ama çok fazla ağrı kesici kullanıyoruz. Üstelik bunları nasıl kullanacağımıza da dikkat etmiyoruz.
Özellikle romatizmal ağrılar olduğunda olayı daha da abartıyoruz. Oysa bunlar toksik etkileri fazla, yan etkileri sık görülen ilaçlar. Peki ne yapmalıyız?
Bu konuda mühim sayılabilecek 5 uyarıyı aşağıdaki kutuda özetledim. Lütfen dikkatli okuyun. Ayrıca bu ilaçları doktorunuz önermeden, komşu, eş-dost tavsiyesi ile yutmayın. Doktorunuz önerdiğinde bile en kısa süreyi ve en düşük dozu hedefleyin.
Basit romatizmal sorunların glukozamin, kondroitin, tip2 kolajen takviyeleri, kurkumin (zerdeçal), boswelia ve benzeri ürünlerle de iyileştirilebileceğini bir kenara not edin.

Romatizma hapı yutuyorsanız...

1. Romatizma ilaçlarını çoklu değil, tek olarak yani tek başına kullanın. İlacı düşük dozda kullanmak da mantıklı olabilir.
2. Mide ve bağırsak sorunlarınız varsa önce basit ağrı kesicileri deneyin. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, mide koruyucu özelliği bulunan ilaçlarla birlikte kullanmaya özen gösterin.
3. Romatizma ilacına yeni başladıysanız, bir hafta sonra doktorunuzla tekrar görüşün. Eğer belirtileriniz hafiflemediyse başka alternatiflerin devreye girmesi gerekebilir.
4. Romatizma ilaçları, sadece belirtileri gidermeye ya da hafifletmeye yarar. Bu ilaçlar tam tedavi, kökten bir çözüm sağlayamaz.
5. Kalp, karaciğer veya böbrek yetmezliği benzeri sorunlarınız varsa ilaç kullanırken daha da dikkatli davranmanız gerekir.

Anti-kramp önlemlerde ilk 5

Sık tekrarlayan gece kramplarından yakınıyorsanız şu önerilerden faydalanmayı düşünün:
◊ Krampların tekrarlandığı kaslara gece yatmadan evvel sıcak uygulaması yapmayı deneyin. Bu amaçla termofor, ıslak sıcak havlu, sıcak su şişeleri ya da sıcak taşlardan yararlanabilirsiniz. (Ama dikkat edin, cildinizi yakmayın.)
◊ Yeterince su içmeye özen gösterin. Asla susuz kalmayın. Kalsiyum ve magnezyum miktarı yüksek mineral zengini doğal sular için.
◊ Yatmadan önce bacak kaslarınızı gevşetici hareketler yapmayı deneyin. Masaj ve ovma hareketlerinin önleyici gücünden de yararlanın.
◊ Akşamları alkol kullanmayı bırakın.
◊ Magnezyumdan zengin beslenin. Gerekiyorsa magnezyum, alfa lipoik asit ve benfotiamin desteklerinden istifade edin.

Bunlar mühim işaretler

◊ Uzayan öksürükler, nefes darlıkları ve kanlı balgam akciğer kanseri için uyarıdır.
◊ Bir süredir geçmeyen ses kısıklığı problemi gırtlak kanseri şüphesini akla getirmelidir.
◊ Bulantı ve iştahsızlık mide kanseri için işaretlerdir.
◊ Ayak tabanıve tırnak ucundaki benler mutlaka incelenmeli.
◊ Yutma güçlüğü yemek borusu kanseri için çok önemli bir belirtisi olabilir.
◊ Onkologlar karın, kasık bölgesi ve göbeğin altında şişkinlik, ağrı probleminden muzdarip olanları; yemek sonrası karında şişkinlik ve sertlik probleminden şikâyetçi olanları yumurtalık tümörlerine karşı uyarıyorlar.

Beyaz un ve şekerin10 ‘marifeti’

◊ İnsülin direnci ve şeker hastalığı
◊ Göbek bağlama
◊ Karaciğer yağlanması
◊ Trigliserid yükselmesi
◊ Kanser riskinin artması
◊ Unutkanlık, erken bunama
◊ Tekrarlayan hipoglisemi atakları
◊ Bağışıklık sisteminin zayıflaması
◊ Damar sertli-
ğinin artması ve kalp-damar hastalıklarına zemin hazırlaması
◊ Ürik asit yükselmesi

X