"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Kesinlikle yapmamanız gereken 14 moda diyet-2

Absürt ama en aklı başında insanı bile ayartabilecek ikna edici cümlelerle her yıl bir yenisi piyasaya sürülen, kimi “ağız kokusu yapmadan zayıflatıyor”, kimi “kolesterolün, tansiyonun kökünü kurutuyor”, kimi de “üç günde 5 kilo verdiriyor” gibi dayanılması zor vaatlerle önerilen, ne var ki değil uygulamak, el bile sürülmemesi gereken “uçuk kaçık” diyetlerin ilk bölümünü dün yayınladık. Diğerleri aşağıda. Benim tavsiyelerimi ise perşembe okuyacaksınız.

(Huffington Post’ta K. Aleisha Fetters imzasıyla yayınlanan yazı, Yaşasın Hayat diyetisyenlerinden Erinç Atay tarafından dilimize çevrilmiştir.)

7. LİMONATA DİYETİ

Bu diyet, yıllardır ortalarda dolanıyor ve birçok varyasyonu var. Hemen hemen tüm gün limon suyu, akçaağaç şurubu ve kırmızı biberin suya katılarak içildiği diyet çeşidi de dahil. Mount Sinai Adolesan Sağlığı Merkezi’nden araştırma, geliştirme ve uygulama müdürü Christopher N. Ochner, bu diyette diüretiklerin içildiğini ve verilen kilonun aslında su kaybı olduğunu söylüyor. Tekrar katı gıdalar yenilmeye başlandığında kaybedilen tüm kilolar geri alınıyor. Yaygın görülen yan etkiler; yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, dehidratasyon. Ayrıca bunun gibi son derecede düşük kalorili diyetlerde kilo kaybının kas kaybı da olabileceği belirtiliyor.

8. BEBEK MAMASI DİYETİ
Bu diyette düşünce şu; eğer bir bebek lapa şeyler yiyerek büyüyebiliyorsa sizin de bunu yemeniz zarar vermez. Ama şöyle bir sorun var; siz bebek değilsiniz! Dieters (Bebek maması markası. Bir kavanozda 20-100 kalori bulunuyor.) , yaklaşık 14 kavanoz ile kahvaltı ve öğle yemeği yapmanızı, akşam yemeğinizde de düşük kalorili yemek yemeniz gerektiğini söylüyor. Ochner ise “Az kalori alıp vücudunuzu yormamanız kolay olabilir, ancak kim gerçekten her gün bebek maması yemek ister ki?” diyor.

9. LAHANA ÇORBASI DİYETİ
Moda diyetlerin “büyük annesi” olan bu diyette bir haftada iki-üç gün, gün boyunca yağsız lahana çorbası, yanında ise düşük kalorili kuruyemiş, muz ve yağsız süt tüketiyorsunuz. Çok kısa sürede kilo kaybı görülüyor. Bu diyetle kilo verilmesi doğal, çünkü gün boyunca doymak için yoğun lif ve su alınıyor ama bu sadece hızlı kilo verme diyeti. Aynı zamanda lahana gaz, şişkinlik yapıyor. Ayrıca bu diyet, protein eksiği olduğundan vücudun ihtiyacını da karşılamıyor.

10. GREYFURT DİYETİ
Bu 80 yaş moda diyetinde yemekler, greyfurt veya greyfurt suyu üzerine odaklı. Bunun sebebi de greyfurt içeriğinin yağ avcısı enzimleri etkilemesi ve 12 günde 10 kilo verilmesini sağlaması. Uygulanan diyet, oldukça düşük kaloriye sahip. 800-1000 kalori arasında olduğu için hızlı kilo verdirebiliyor. Bazı tekrarlanmalarda çok sıcak veya çok soğuk besin tüketimi, alüminyum tavalarda pişirilmiş besinlerin tüketimini ve “protein öğünü”, “nişastalı yemek” öğünlerinin de 4 saatten az aralıklarla tüketimini yasaklıyor.

11. UYUYAN GÜZEL DİYETİ
“Eğer uyursanız, yiyemezsiniz.” Bu diyet, Elvis Presley’den etkilenilerek ortaya çıkarılmıştır. Bu diyette kişilerin günlerce sakinleştiricilerle uykuda kalması sağlanıyor. Ancak günlerce uyumak, hareket eksikliği ve besinden mahrum kalan bir vücutta kas bozulmalarına yol açıyor ve ölüm riski yaratıyor. Ochner’a göre ne kadar derine inersen, risk o kadar artar. Tabii her gün 2 kilo daha zayıf uyanabilirsin ama hiç uyanamayabilirsin de!

12. HCG DİYETİ
Bu diyette günlük ortalama 500 kalori gibi açlık sınırında bir alım oluyor, çünkü koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen güçlü bir iştah baskılayan hormon veriliyor. Ancak HCG’nin bunu sağladığına dair güvenilir bir delil yok. Burada aşırı kalori kısıtlaması olduğu için de kilo veriliyor. Bir sağlık kuruluşu, yasal olarak HCG enjeksiyonları verebilmesine rağmen, bunlar genellikle kadınlarda doğurganlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılıyor ve FDA tarafından kilo kaybı için de onaylanmamış. Sözde HCG içeren hesaplanmış homeopatik ürünler de piyasada dolaşıyor. Bunların hepsi yasa dışı.

13. TENYA DİYETİ
Ochner, “Bir tenyanın yutulmasıyla kilo kaybetmenin kötü bir yöntem olduğunu size anlatmam için doktora ihtiyacım yok!” diyor. Ama bazıları maalesef yapıyor. Bu kilo verme taktiği, yıllardır diyet konusunda umutsuzluk içinde olanlar tarafından uygulanıyor. İşte nasıl yapıldığı: Tanya solucanlarının yumurtaları yutuluyor, yemek yediğinizde bağırsaklarınızdaki tenya yediğiniz yemeği tüketiyor, yeteri kadar kilo verdiğinizde ise doktor size anti-bağırsak kurdu ilacı veriyor. Ancak bazı tenya yumurtaları vücudun diğer bölgelerine göç edebiliyor veya yaşamı tehdit eden diğer sorunlara neden olabiliyor. Henüz çıldırmadınız mı? İyi.

14. PAMUK TOPLARI DİYETİ
Bu yöntemde pamuk topları, portakal suyuyla ıslatılarak tüketiliyor. (Facebook ve Youtube sohbet odalarında doğmuş bir diyet tekniği olabilir.) İştahınızı bastırmak için inanılmaz tehlikeli bir yol. Besinler yerine içerisinde besin öğesi olmayan pamuk toplarını yutmak, bağırsak tıkanmalarına neden olabilir. Dahası, çoğu pamuk topları gerçek pamuktan yapılmış bile olmuyor, sentetik liflerden oluşuyor!

X