"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

Şehirsel mevzular arası trekking

SİNGAPUR-İSTANBUL KARŞILAŞTIRMASI

Zorlu Center’ın lüks kozlarından Raffles Otel sessiz sedasız kapılarını açtı. Singapur’daki ilk Raffles Otel’i iki yıl önce gidip görmüş ve hayran olmuştum. O yüzden İstanbul’daki otel nasıl olmuş diye özellikle merak ettim.
Bizdeki Raffles elbette Singapur’daki kolonyal mimariye sahip o tarihi Raffles gibi değil. Fazlasıyla modern çizgide ve bu yüzden de herhangi bir otel gibi. Hatta Singapur Raffles’ın o meşhur, fıstık kabuklarının yere atıldığı Long Bar’ının İstanbul versiyonu “Bu mudur?” dedirten türden.
Tüm bunlara rağmen İstanbul Raffles’ın şampanya barı meraklısının gözünden kaçmayacak denli zengin bir içeriğe sahip.
Keza böylesi İstanbul için bir ilk. Şampanya barın tek fena yanı, pek az şişenin kadeh olarak içilebiliyor oluşu...


UBER’LE ÜBER TUHAF DENEYİMLER

Yurtdışında oldukça yaygın olan, hatta bazı şehirlerde (misal: Frankfurt) taksicilerin protestosuna neden olmuş Uber uygulaması bizde de başlamış. Bir gece dışarı çıkarken deneyeyim dedim. Bulunduğum konuma yakın bir araç çağırdım.
Beyaz bir Mercedes geldi. Şoföre trafik durumunu sordum, tüm bilgileri verdikten sonra “Nereden gitmek istersiniz?” diye sordu, gayet kibardı.
Araçtan indikten iki dakika sonra ise mailime Uber’in gönderdiği ayrıntılı fatura geldi (ödemeyi kredi kartınızdan alıyorlar). Taksim’den Ulus’a 49 lira tutmuştu. Uber kilometre kadar trafikte geçirilen zamanı da faturaya yansıtıyor. Mesela ben yolda 11 dakika geçirmişim, o 11 dakikayı 11 lira olarak almış. Taksiden 1.5 kat daha pahalı Uber. Gerçi ücret, çağıracağınız aracın türüne de bağlı. Eğer lüks bir araç çağırmazsanız fiyat düşüyor. Buraya kadar iyi hoş... Aynı gece eve dönerken arkadaşlarla yeniden Uber çağırdık ve bu kez sistemlerinin tam çalışmadığına şahit olduk.
İki araç çağırmıştık Ulus 29’a. İlk araç Ulus 29 yerine Levent civarındaki İstanbul Golf Kulubü olarak görmüş konumumu. Nasıl oluyorsa artık! Yanlış yerde dolanıp durduğu
için araç çok geç geldi. Gelen şoför, “Benim telefonumda sizin konumunuz burası görünmüyordu, ne yapabilirim?” diye özür diledi, ama nafile. Çağırdığımız ikinci araca ise gözümüzün önünde başkaları bindi!
Ve Uber’den telefonumuza dalga geçer gibi bir mesaj geldi: “Aracınız iptal edilmiştir, lütfen tekrar çağırınız...” Haliyle sinirlendik, “Tüm dünya şehirlerinde çalışan bir sistem Türkiye’de neden tam çalışmıyor?” diye söylendik.
Kısacası: Uber iyi bir uygulama olabilir, ama bu tür sorunları halletmezlerse yakında herkesi çıldırtırlar.
Benden söylemesi...


Sezen Aksu müziği bırakabilir mi


Sezen Aksu Bursa konserinde önümüzdeki yıldan sonra müziğe devam etmeyeceğini açıklamış. Peki Aksu müziği bırakabilir mi?
Bence o bıraksa bile müzik onu bırakmaz.
Çünkü onca beste yapmış birinin zihni bir anda melodisiz akmaya devam edemez.
O yüzden illa ki beste yapmaya devam eder diye düşünüyorum.
Belki konserlere ara verir, daha çok dinlenir. Ama tamamen müziği bırakmak? İşte o zor.
Dediğim gibi, dinleyiciden önce zihnindeki deli kızın türküsü buna izin vermez be Sezen...

X