"Ömür Kurt" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Kurt" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Kurt

İlk iki yıl süt, büyüyünce kuruyemiş

Besin alerjisi, çocukların gelecekte birçok sağlık sorunuyla karşılaşmasına sebep olabilen önemli bir rahatsızlık. Üstelik Türkiye’de besinlere alerjisi olan çocukların sayısı hızla artıyor. Bu konuda farkındalık yaratmak için 15-21 Mayıs tarihleri, Besin Alerjisi Farkındalık Haftası olarak kabul edildi. Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan ile konuştuk.

Besin alerjisi nedir?
Besin proteinlerine karşı vücudun bağışıklık sistemi aracılığıyla verdiği alerjik tepkidir. Bebeklik döneminde inek sütü ve yumurta gibi hayvansal protein içeren besinlerin verilmesini takiben ortaya çıkan deri, sindirim sistemi ve solunum sistemi bulguları ile fark edilir.

İlk iki yıl süt, büyüyünce kuruyemiş

Ne gibi sorunlara yol açar?
Bebeklerin bir kısmı alerjiye neden olan besini almak istemez. Ayrıca kusma, karın ağrısı, karında gerginlik ve şişlik, ishal, dışkıda mukus ve kan bulunması, huzursuzluk gibi bulgular görülebilir. Deride kızarıklık, kaşıntı veya ürtiker (kurdeşen) ve yüzde, dilde, dudaklarda şişliğe rastlanabilir. Bunların yanında hırıltı, burun akıntısı, öksürük gibi solunum sistemi bulguları ortaya çıkabilir. Bazı çocuklarda besin alerjisi, anafilaksi olarak isimlendirilen ve ölüme kadar gidebilen şiddetli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Ne yapılmalı?
Alerji bulgularından biri ya da birkaç tanesi görülen bebeklerde ebeveynlerin, bir uzmana giderek bebeği muayene ettirmeleri ve gerekli testlerin yapılmasını takiben doğru beslenme planını uygulamaları önemli. Çocuk düzenli takip altında olmalı. İlk 1-2 yaş içinde en sık alerjiye neden olan besinler inek sütü, yumurta akı, buğday unu, soya, daha sonraki yaşlarda ise fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu kuruyemişler ve deniz ürünleridir. Tedavideki en önemli nokta, alerjiye neden olduğu belirlenen besin ya da besinlerin bebeğe verilmemesi. Anne sütü alan bebeklerde, anneye de aynı besinlerin verilmemesi gerekir, çünkü bebekler anne sütü yoluyla da alerjik besin maddesini aldıklarında bulgular ortaya çıkabilmekte. Uygun beslenme sağlanamadığında bebeklerde büyüme ve gelişme problemleri ortaya çıkabilmektedir.


HADİ ANNE GİDELİM
Sarıyer’de buluşalım

İlk iki yıl süt, büyüyünce kuruyemiş

Bugün Işık Baykurt ile birlikte Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Fakir Baykurt’u ve çocuk edebiyatını konuşacağız. Büyük küçük herkesi bekleriz. / Yer: İstanbul-Sarıyer Keçiburnu Haydar Aliyev Parkı - Tarih: Bugün / Saat: 13.00 - Fiyat: Ücretsiz / Tel: (444) 1 722

Oyun hamuru atölyesi / Yer: Adana-Park Adana / Tarih: Bugün/Yarın Saat: 13.00 / Fiyat: Ücretsiz / Tel: (0322) 333 20 00

Rafadan Tayfa / Çocukların çok sevdiği Rafadan Tayfa ekibi, eğlenceli bir gösteriyle sahnede. / Yer: Trabzon-Kocatepe Kahveevi Tiyatro Salonu
Tarih: Bugün / Saat: 13.00/15.00 / Fiyat: 39 TL / Tel: (0246) 222 23 22

Çocuklar, Anneler Günü hediyesi yapacak / Atölyede çocuklar, Eric Carle’nin ‘Minik Tohum’ adlı hikâyesini dinleyecek. Ardından da Japon ekoloji yazarı Masanobu Fukuoka ile anneleri için minik tohum topları yapacak. / Yer: İstanbul-Oyuncak Müzesi - Tarih: Yarın / Saat: 11.00 / Fiyat: 35 TL - Tel: (0216) 359 45 50


FOTOĞRAFINI ÇEK GÖNDER
Siz de ailece hafta sonu keyfinizin fotoğrafını çekin, #HürriyetÇocuk etiketi ile Instagram’da paylaşın, bu sayfada yayımlayalım.

İlk iki yıl süt, büyüyünce kuruyemiş
Selen Topal ve kızı Bade...


HAFTANIN KİTABI
‘Böcek Çocuk’ ortaokul çocukları için hazırlanmış muhteşem bir roman. Bu kitabı okuyan çocukların düş dünyası gelişecek. / Yayınevi: Çınar Yayınları
Yazar: Vladimir Tumanov - Tür: Roman / Sayfa: 228 / Fiyatı: 18 TL

İlk iki yıl süt, büyüyünce kuruyemiş
X