"Ömür Kurt" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Kurt" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Kurt

Çim biçme makinesi ebeveynliği

Uzun yıllardır tartışılan ‘helikopter ebeveynlik’ kavramının yerini şimdi ‘çim biçme makinesi ebeveynliği’ kavramı aldı. Anne baba, helikopter ebeveynlikte çocuğunun her şeyini helikopter gibi denetlerken, çim biçme makinesi ebeveynliğinde çocuğunun önündeki tüm engelleri temizliyor. Peki, ama bu durum çocukları nasıl etkiliyor? Uzman Psikolog Cevher Sönmez’e sorduk.

Çim biçme makinesi ebeveynliği

Çim biçme makinesi’ ebeveynleri kavramından ne anlamalıyız?
- Eskiden ‘helikopter ebeveynlik’ vardı, şimdi ise ‘çim biçme makinesi’... Bu kavram her ne kadar Batı’dan ülkemize ithal edilmiş olsa da bizde de karşılığı var. Çim biçme makinesi tutumu sergileyen ebeveynler, çocuklarına olan düşkünlükleriyle bilinir, onlar adına karar alma gibi özelliklere sahip oluyorlar. Bu kavram, neredeyse ergenlik dönemine girmiş çocuğunun bile ayakkabısını bağlayan, siparişleri yarım bırakır diye onun yerine markete giden, başına bir şey gelir diye kendisine eşlik eden anne babaları ifade ediyor.

Bu ebeveynlik yaklaşımı neden çim biçme makinesine benzetiliyor?
- Çünkü bu ebeveynler mükemmeliyetçi yapıya sahip, kaygı düzeyleri yüksek kişiler. Adeta bir çim biçme makinesi gibi çocuklarının önlerindeki tüm engelleri temizliyorlar. Kendilerini, çocuklarının rollerini üstlenerek onların görevlerini yerine getirmek zorunda hissediyorlar. “Aman mikrop kapmasın, çocuğum hastalanmasın”, “O daha çocuk, yanlış kararlar alabilir ya da yanlış bir şeyler yapabilir” vb. düşünceler taşıyorlar. Üzücü olan şu ki ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor.

Peki bu durum nelere sebep olur?
- Çocukların kendi başlarına karar verme, karşılaştıkları sorunlarla baş edebilme gibi önemli becerilerini kısıtlar. Özgüven ve sorumluluk bilinci kazanması önünde engel teşkil eder. Oysaki çocuklar, ebeveynleri tarafından kabul görmek, dikkate alınmak ister. Çocuklarımızın gerçek potansiyeline tanık olmak istiyorsak; onlara güvenip bir şeyleri yapabilecekleri hissiyle yaklaşmak zorundayız.

Anne ve babalara öneriler

· Çocuklarınız emekliyorsa yürümeyi öğretmek için yardım edebilirsiniz;
ancak yürüyen çocuğun koşma kararını kendisine bırakın.
· Korku ve kaygı yerine çocuğunuza güven ve şans verin.
· Tutumumuzun esnek ve çözüm odaklı olmasına özen gösterin.
· Çocuklara ne yapacaklarını değil; nasıl yapacaklarını öğretin.
Bu, onlara yapılacak en büyük iyilik olur.
· Kurcalamasına, araştırmasına, sorgulamasına ve hata yapmasına olanak tanıyın.
· Onu olduğu gibi sevin, kabul edin ve önemseyin.

Hadi gidelim

Maşa ile Koca Ayı
Çocuklar onların maceralarına bayılıyor. Maşa ile Koca Ayı, yepyeni bir oyunla tiyatro sahnesinde.
Yer: Trabzon - KATÜ AKM
Tarih: Yarın / Saat: 14.00
Fiyat: 33 TL
Tel: (0462) 377 40 25

Çim biçme makinesi ebeveynliği

Neşeli notalar
Şarkılarıyla gönüllerde taht kuran Gönül Yeprem, yepyeni bir ritm atölyesiyle çocuklarla buluşuyor. Çocuklar marakas, ritm çubukları, tefler ve beden dilini kullanarak eğlenceli zaman geçirecek.

Yer: İstanbul -
Oyuncak Müzesi
Tarih: Yarın
Saat: 11.00
Fiyat: 50 TL
Tel: (0216) 359 45 50

Çim biçme makinesi ebeveynliği

Haftanın kitabı

‘Plan Paytak’ çocukların dünyanın sorunlarını fark etmesi için yazılmış harika bir öykü...
Yayınevi: Çınar Yayınları
Yazar: Gökçe Ateş Aytuğ
Tür: Öykü / Sayfa: 44
Fiyatı: 7 TL

Çim biçme makinesi ebeveynliği

Fotoğrafını çek, gönder

Siz de ailece hafta sonu keyfinizin fotoğrafını çekin, #HürriyetÇocuk etiketiyle Instagram’da paylaşın, bu sayfada yayımlayalım.

Deniz ve Sıddık
Aktaş’ın kızı Elisa Avzem.

Çim biçme makinesi ebeveynliği

X