"Ömür Kurt" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Kurt" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Kurt

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

Yedi yaş altı ve yetmiş yaş üstü insanları bir araya getiren ‘nesiller buluşması’ İstanbul Moda’daki Koşan Kaplumbağa Anaokulu tarafından hayata geçirildi. Anaokulu öğrencileri her hafta mahallelerinde bulunan Nezih Huzurevi’ni ziyaret ediyor, oradaki yaşlılardan masallar dinliyor. Okulun müdürü Pedagog Neslihan Sağır’la bir araya geldik, hem projeyi hem de projenin çocuklara ve yaşlılara katkılarını konuştuk.

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

Nereden aklınıza geldi çocukları huzurevine götürmek?

Bir gün ilginç bir şey fark ettim: 80 yaşındaki insanlarla konuşmak bizi zorluyor. Yaşlıların zamanla yarışmak gibi bir derdi olmuyor. Bizim gibi aynı anda kırk iş halletmeye çalışmıyorlar. Anlatacaklarını yavaş yavaş anlatıyorlar. Biz ise onları “Hadi hadi, sadede gel” dercesine dinliyoruz. Anne olunca anladım ki çocuklar da zamanı bizden çok farklı yaşıyorlar. 80 yaşındaki anneannemle oğlum, zaman anlayışı konusunda oldukça benziyorlar. Ve en güzeli bir araya geldikleri zaman çok eğleniyorlar. O halde neden onları bir araya getirmeyelim, dedik; ‘nesiller buluşması’ yapmaya karar verdik.

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun
Pedagog Neslihan Sağır

Çocukların huzurevine gelmesi onlarda nasıl bir farkındalık yaratıyor?

Bizim amacımız 7 yaş altı ve 70 yaş üstü insanları bir araya getirmek. Çocukların ve yaşlıların birbirleriyle olan iletişiminin sağladığı değerlerden yola çıkarak hikâyeler aracılığıyla çocukların yarattıkları sanatsal üretimlerle görsel bellek oluşmasını istiyoruz. Mahallemizde bulunan yaşlılar evine yaptığımız ziyaretlerle de mahalle kültürünü devam ettiriyoruz. Böylece çocukların her hafta gerçekleştirdiği ziyaretlerle mahalle ile bağları güçleniyor. Yeni insanlarla tanışıp, onların farklı hikâyelerini dinliyorlar. Hikâyelerden yola çıkarak yaptıkları üretimle hayal dünyaları güçleniyor. Üstelik yaşlıların öyküleriyle heyecanlanıyor, yaşlıların kaldıkları huzurevlerini tanıyor, ziyaret kültürü geliştiriyorlar.

Yaşlılar neler hissediyor peki?

Çok mutlu oluyorlar. Onların en çok ihtiyacı olan şey ziyaret edilmek, hatırlanmak. Küçücük çocukları karşılarında görünce heyecanlanıyorlar. Çocukları dizlerinin dibine alıp başlıyorlar öykülerini anlatmaya, masallardan söz etmeye… Çocuklar onlara ilginç sorular soruyor, onlar da sevinçle yanıtlıyor.

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

Peki, ne kadar devam edecek bu buluşmalar?

Yaz dönemi için planlamıştık bu yıl. Nezih Huzurevi’ndeki buluşmaları bu dönem için tamamladık, ancak ziyaretlerimiz başka yerlere de devam edecek. Ayrıca bu buluşmaları belgesel haline getirmeyi de planlıyoruz ki konunun önemini daha geniş kitlelerle de paylaşabilelim.

Anne babalara ve eğitimcilere önerileriniz neler?

Mutlaka sık sık huzurevlerini, yaşlı bakım evlerini çocuklarıyla birlikte ziyaret etsinler. Bölgelerindeki veya mahallelerindeki huzurevleriyle iletişime geçerek haftada bir ‘nesiller buluşması’ gerçekleştirebilirler. Böylece hem yaşlılar çok mutlu olacak hem de çocukların psiko-sosyal gelişimleri desteklenecek. Ayrıca yardımlaşmanın, paylaşmanın, dinleme kültürünün, yüz yüze iletişimin önemini de kavrayacaklar.

KORKU KİTAPLARI ÇOCUKLAR İÇİN ZARARLI MI?

Çocuk kitapları konusundaki tartışmalar durulmuyor. Korku kitapları çocukları olumsuz mu etkiliyor? Yazar Göktuğ Canbaba açıklıyor…

HADİ ANNE GİDELİM

En güçlü kim?

Çok güçlü olmak isteyen bir çocuğun öyküsünü anlatan oyun çocuklara asıl gücün iyilikte olduğunu gösteriyor.

Yer: İstanbul-Trumpland
Tarih: Bugün
Saat: 13.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0212) 348 78 67

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

Tahta oyuncak boyama atölyesi

Bu atölyede çocuklar iki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar pek çok tahta oyuncağı hayallerindeki gibi boyayacaklar.

Yer: İstanbul-Oyuncak Müzesi
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 10.00
Fiyat: 45 TL
Tel: (0216) 359 45 50

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

Koş Koş hazine peşinde

Çocuklar şarkılı müzikli bir tiyatro oyununa davetli. Oyunun sonunda çocuklar video oyunlarıyla çevrili hayatlarından çıkıp başucu dostları olan kitaplarla tekrar buluşacak.

Yer: İstanbul-Fenerbahçe Düşyeri
Tarih: Bugün
Saat: 14.00
Fiyat: 25 TL
Tel: (0216) 700 10 83

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

Genç şefler mutfakta

Mutfakta zaman geçirmeye bayılan çocuklar bu kez dünya lezzetlerinden sushi yapımını öğrenecek.

Yer: İzmir-Çeşme Köy
Tarih: Bugün
Saat: 13.00
Fiyat: 150 TL
Tel: (0537) 432 35 58

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

Rafadan Tayfa

Çocukların çok sevdiği Rafatan Tayfa ekibi, eğlenceli şarkıları, şakaları ve birbirinden keyifli atışmalarıyla bu kez Balıkesirli çocuklarla buluşuyor.

Yer: Balıkesir-Ayvalık Amfitiyatro
Tarih: Bugün
Saat: 21.00
Fiyat: 40 TL
Tel: (0266) 312 10 21

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

HAFTANIN KİTABI

Beş kitaptan oluşan ‘Bayan Şeftali ve Alya’ serisi iyilik, sevgi, dostluk, yardımlaşma ve doğaya saygı gibi pek çok kavramı keyifle işleyen bir seri. İlkokul çağı çocukları keyifle okuyacak.

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Yazar: Çiğdem Sezer
Tür: Öykü
Sayfa: 24
Fiyat: 15 TL

Bana bir masal anlat, içinde mutluluk olsun

X