"Ömür Kurt" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Kurt" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Kurt

‘Annecim, babacım, aşkım, sevgilim’ demeyin

Çocuğunuza nasıl hitap ettiğiniz önemli. Eğer ona “Aşkım, sevgilim, annecim, babacım” gibi sözcüklerle hitap ediyorsanız, hata yapıyorsunuz demektir. Sebeplerini Uzman Psikolog Ramazan Şimşek anlattı.

Çocuğa hitap şekli neden önemli?

- Çocuklarımıza duyduğumuz hisler o kadar güçlü ki, seslenirken sadece isimlerini kullanmak bazen yetersiz geliyor. “Canım, bir tanem, yavrum, kuzum, hayatım, prensesim, paşam, aşkım” derken duygu o kadar yükseliyor ki, onlara “Annecim”, “Babacım” bile diyoruz. Çocuğunuza hissettirdiğiniz duygular, kelimelerden daha önemli, ama bu, kelimelerin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Çocuklar, hitap kelimelerini 4 yaşından itibaren fark etmeye başlıyorlar ve ilk fark ettikleri, kelimelerin doğruluğu oluyor. Ona “Annecim” diye seslendiğinizde, “Ben senin annen değilim ki!” sözünü mutlaka duyarsınız.

Aşkım, sevgilim gibi hitaplar peki?

- Çocuk yine bir süre sonra bu kelimelerin gerçek anlamını fark eder. Annesinin ya da babasının ‘aşkı’ olamayacağını, aşk ve sevgililik kavramlarının karşı cinsle ilgili olduğunu öğrenir. Bir diğer önemli nokta ise bu kelimelerin ‘aşırı’ yüceltici etkisinin olması. Bu abartı, çocuğun psikolojisine bir tür ‘şımarma’ şeklinde yansıyor.

Doğrusu nasıl olmalı?

- Doğrusu ona “Canım, yavrum, evladım” gibi kelimelerle hitap etmek. Bu sözcükler anlamı itibariyle hem doğruluk taşır hem de sevginizi ifade eder. Dolayısıyla, doğru hitap sözcükleri bunlardır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, çocuklar en çok kendilerine isimleri ile hitap edilmesini sever.

HADİ ANNE GİDELİM

PONPON KUKLA ATÖLYESİ

Çocuklar rengârenk iplerle kendi ponpon kuklalarını yapacak.

Yer: İstanbul/Zorlu Center / Tarih: Bugün

Saat: 12.00 / Fiyat: Ücretsiz / Tel: (0212) 444 94 96

GÖRÜNMEZ MÜZİSYENLER

Eğitmenler eşliğinde kendi müzik kutularını tasarlayacak olan çocuklar, sonrasında da kendi bestelerini yapacak.

Yer: İstanbul/Rahmi M. Koç Müzesi

Tarih: Bugün / Saat: 13.00 / Fiyat: 45 TL

Tel: (0212) 369 66 01

X