"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Yükseklik tutkusu

Cambaz ip üstünde oynuyor. Biz de bunu IMAX deneyimiyle, üç boyutlu halinde izliyoruz.

Yükseklik tutkusu

Yükseklik korkunuz varsa yandınız tabii. Çünkü söz konusu olan öyle sıradan bir ip cambazı da değil.

1974 yılında İkiz Kuleler’in arasına gerdiği telin üzerinde yürekleri ağıza getirmiş olan Fransız ip cambazı Philippe Petit’in hikayesi karşımızdaki.

Bu gerçek hikaye yıllar önce James Marsh’ın Teldeki Adam belgeseline de konu olmuştu. Bu kez hikayeyi sinemaya aktaran isim Robert Zemeckis.

Kurmaca bir anlatımla ve üç boyutlu bir görsellikle.

Yükseklik tutkusu

Phillippe Petit rolünde Fransız aksanını gerçekten iyi kotaran ve rolüne yakışan bir isim var; Joseph Gordon-Levitt. Ne var ki hikayenin Özgürlük Heykeli üzerindeki suni görüntüsüyle rahatsız eden birinci şahıstan anlatımı en baştan bir yabancılaşma hissi getiriyor. Gordon Lewit’in anlatımı, üçkağıtları ve sakarlıkları karakterinin karikatürize bir hal almasına yol açıyor.

İlk yarısında bir türlü ilerlemeyen hikayenin en keyifli anları Dünya Ticaret Merkezi kuleleri arasında yürümeyi kafasına koyan Petit’in hocası Papa Rudy ile birlikte geçirdiği anlar.


Yükseklik tutkusu
Papa Rudy rolünde usta isim Ben Kingsley’yi izlemek de ayrı bir keyif tabii. Petit’in hocasıyla ilişkisi güzel kurgulanmış olsa da aynı şeyi Fransız kız arkadaşı için söylemek mümkün değil. Tehlikeli Yürüyüş’ün en heyecanlı olması gereken yeri, final bölümü, yani İkiz Kuleler arasındaki yürüyüşü. Kabul etmek gerekir ki burası iyi kotarılmış. Yürekleri ağıza getirmeyi, izleyeni yükseklikten ödü kopar hale getirmeyi başarıyor. Zaten sanırım burada üç boyut yardımıyla izleyiciyi uçuralım, nefesini keselim de gerisi önemli değil kafasına girmişler. Yoksa filmin geri kalanının bu kadar es geçilmesinin başka ne açıklaması olabilir!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI