"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Umut zirvesi

Bu yıl Venedik Film Festivali’nin açılışını yapan Baltazar Kormakur imzalı ‘Everest’, izleyenlerin hepsini büyülemişti. Üç boyutlu olarak IMAX’te izlenmesini tavsiye edeceğim film izleyiciyi resmen dağın tepesine götürüyor.

Atmosfere öyle bir giriyorsunuz ki bir süre sonra sanki dördüncü boyut da eklenmişçesine rüzgarı, soğuğu bile hisseder hale geliyorsunuz.

Umut zirvesi

Dünyanın zirvesine, Everest’e tırmanmak, oraya bayrak asmak ya da “başardım” işaretiyle fotoğraf çektirmek için yola koyulan dağcılar Nepal’e vardıklarında önce önbilgilendirmelerden geçiyorlar. Tam bu sırada, bizi ilgilendiren karakterleri tanıyoruz. İki aylık hamile eşine “görüşmek üzere” diye veda eden ekip başı Rob Hall (Jason Clarke), eşi ve çocuklarıyla arasının pek iyi olmadığını, yola çıkarken onlara haber bile vermemesinden anladığımız Texaslı Beck Weathers (Josh Brolin), daha önceki Everest’e tırmanma denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmış olan ve bunları birer takıntı haline getirmiş olan postacı Doug (John Hawkes), alkolle arasına mesafe koyamayan Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) bunlardan bazıları. Biz bu karakterlere yakınlaşırken ekibinin karşılaştığı yoğun kar yağışı ve yapılan basit hatalar büyük felaketin başlangıcı olur. Konusunu, 1996 yılında Everest’te meydana gelen gerçek bir hikâyeden alan filmin yönetmeni Kormakur, gerçeğe uygun senaryoyu, müthiş bir teknik altyapının desteklediği görsellikle süslemiş.

Umut zirvesi

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI