"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Lady Gaga’dan beklentilerim

2010 MTV Müzik Ödülleri’nde etten elbise giydiği için bu köşede eleştirdiğim Lady Gaga, geçenlerde de köpeğine küpe takıp, takılarla donattığı için hayvanseverlerin hedefi olmuştu.

Lady Gaga’nın bunları hayvanlara kastı olduğu için yapmadığı ortada.
Belli ki düşüncesiz davranıyor, öngöremiyor.
Ama aldığı tepkiler esaslı ve yabana atılacak gibi değil.
Lady Gaga, et elbiseden sonra hayvanseverliğiyle tanınan, vejetaryen Ellen DeGeneres’in programına katılmış, DeGeneres kendisini üzerinde sebzelerden yapılmış bir elbiseyle karşılamıştı.
Hayvanseverler de kendisine tepkilerini her platformda dile getiriyorlar.
Lady Gaga’nın bunca tepkiye sessiz kalması stratejik olarak yanlış.
Kendisi konserlerinde çok konuşan bir sanatçı.
Diyorum ki, acaba hayvanseverlere yapacağı açıklamayı İstanbul konserine denk getirir, tüm dünyaya hayvan hakları konusunda örnek olacak birkaç cümleyi burada kurar mı?
16 Eylül’de İTÜ Stadyumu’nda ben de bunu bekleyeceğim.
Haydi Lady Gaga, şaşırt bizi.


Lady Gaga’nın kıyafet rekoru

Lady Gaga, Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball turnesi kapsamında Türkiye’ye, 144 kişilik ekip ve 21 TIR malzeme ile geliyor.
16 Eylül’de İTÜ Stadyumu’nda, Pozitif Live ve Live Nation Global Touring işbirliği ile gerçekleşecek konserde renkli görüntülere şahit olacağız.
Lady Gaga sahnesinin kurulumu ve tasarımı için 21 bin 346 saat harcanmış.
Sahne şovu sırasında dev bir bahçe ve 15 dev ağaç, 146 metrelik bir hortumla şişirilecek.
Performansını 14 dansçı ve 5 grup üyesi ile birlikte sergileyen Lady Gaga’nın en önemli özelliklerinden biri de 30 saniye gibi rekor sürede kıyafet değiştirmesi...
14 gardıropla gezen sanatçı, sahnede göz açıp kapayana kadar bambaşka birine dönüşecek.
4 platin plak sahibi Lady Gaga’nın Billboard 200 listesine 1 numaradan giriş yapan son albümü ARTPOP’un dünya turnesinin Avrupa ayağının bu ilk konserinde Alejandro, Bad Romance, Poker Face, Born This Way ve son albümünden dinlenme rekorları kıran G.U.Y, Lady Gaga hayranlarının eşliğini bekliyor.


Hayvan besleyenlere şiddete ceza

Bundan dört yıl önce kurduğumuz, küçük bir ekip ama büyük özverilerlerle devamını sağladığımız HAÇİKO Derneği, sahada, ormanlarda, sokakta, barınaklarda olduğu kadar hukuki alanda da hayvanlara ve onlara değer verenlere hizmet ediyor.
Derneğimizin avukatı Serdar Uluç’un bu ay ilgilendiği davalardan birinde, hayvanlar üzerinden kadına şiddet vardı. Sibel Hızar derneğimize başvurarak, yan arsadaki kedi ve köpekleri beslediği için kendisine şiddet uygulayan, tartaklayan, tehditler savuran komşusuna dava açılmasını istedi.
HAÇİKO tarafından açılan davanın sonucunda, sokak hayvanlarının yaşamlarını destekleyen Sibel Hızar’ı engellemeye çalışan komşuya 100 gün birim karşılığı adli para cezası verildi. Ayrıca kendisinin 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına hükmolundu.
Sokak hayvanlarını beslerken sizi engellemeye çalışanlar olursa, siz de bize başvurup haklarınızı arayabilir, onları şikayet edebilir ve ceza verilmesini sağlayabilirsiniz.
Sibel Hızar’ın ve tüm hayvan dostlarının sokak hayvanlarını özgürce beslemesinin takibi derneğimizce yapılmaya devam edecek.


Yılmaz Morgül kaç yaşında?

2000’lerde doğmak yazım hayli meşhurken, bir başka yaş hesaplamasına girmeye niyetim pek yoktu ama Yılmaz Morgül’ü duyunca dayanamadım.
Morgül geçen gün televizyona 29 yaşında olduğunu iddia etti.
Nasıl yani dedirten bir hesaplama!
Buna göre Morgül, Elveda İstanbul şarkısını 9 yaşında çıkarmış oluyor.
Daha da ilginci Morgül’ün 2005 yılında da 29 yaşında olduğunu iddia etmiş olması.
29 yaş ünlülerin eşikte kalma yaşıdır.
30’lu sayılardan korkup 29’a kilitlenirler.
Ama Morgül, eğer hissettiği yaştan bahsetmiyorsa bu 29’da duraklama işini biraz abarttı.

X