"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Kahkaha dolu mahalle masalı

“Rıza kahraman olmak ister, Ayperi ise kahramanını bulmak!” Leyla ile Mecnun’un senaristi Burak Aksak’ın yazıp yönettiği, BKM Film yapımı, sezonun bol kahkahalı filmi ‘Bana Masal Anlatma’ sıcak bir mahalle komedisi.

Kahkaha dolu mahalle masalı

Suriçili dolmuş şoförü Rıza (Fatih Artman), doğup büyüdüğü mahallede, esnafın ve mahallelinin gözbebeği olan bir gençtir. Rıza’ya bildiği her şeyi unutturup ezber bozduran ise Ayperi (Hande Doğandemir) olacaktır.

Delikanlı, kalbi iyilikle dolu, kızlar konusunda şeytanın bacağını kıramamış, çekingen dolmuş şoförü, Rıza.

Kız ise, elini attığı her şeyi değiştirip güzelleştiren masal kahramanı, hayran olunası Ayperi…

Kahkaha dolu mahalle masalı

Filmde, Fatih Artman, Hande Doğandemir, Devrim Yakut, Tarık Ünlüoğlu, Cengiz Bozkurt, Erdal Tosun, Berat Yenilmez, Sadi Celil Cengiz, Cihan Ercan, Burcu Biricik, Ercan Yazgan ve Ani İpekkaya rol alıyor.

BKM’nin yeni yıldaki ilk projesi ‘Bana Masal Anlatma’, kurumun komedi filmleri koleksiyonunun en başarılı örneklerinden biri. Film ‘Leyla ile Mecnun’ mizahının dilini BKM’nin potasında başarıyla eritip, bu anlayışı beyazperdeye doğru bir dille aktarıyor.

Kahkaha dolu mahalle masalı

Burak Aksak ilk sinema deneyiminden yazar ve yönetmen olarak alnının akıyla çıkmış.

Ekranın iki genç ve ünlü ismi Hande Doğandemir ve Fatih Artman, 21. yüzyılda geçen bir masalın kahramanlarını canlandırırken üzerlerine düşen görevi hakkıyla yerine getiriyorlar.

Filmin başrolü bu iki genç isim gibi görünse de BKM’nin pek çok projesinde yer almasına alıştığımız birbirinden başarılı isimler hem ana karakterler olarak hem de konuk oyuncu olarak filmin hemen her sahnesinde seyircinin keyifli bir masal izlemesine katkı sağlıyorlar.

Kahkaha dolu mahalle masalı

Devrim Yakut, birbirine çok yakın karakterleri canlandırıyor gibi görünse bile nevi şahsına münhasır bir anne karakteri yaratarak hikâyenin önemli bir kısmını omuzluyor.

Erdal Tosun, Berat Yenilmez ve Cengiz Bozkurt Suriçi Mahallesi’ndeki esnaf tiplemeleriyle gerçekten o mahalleye gittiğinizde karşınıza çıkacak kadar inandırıcılar.

Üstelik bu inandırıcılıkları filmin bir masal kahramanını içermesindeki absürdlüğe rağmen bozulmuyor.

Kahkaha dolu mahalle masalı

Sadi Celil Cengiz, Cihan Ercan ve Burcu Biricik, genç seyircinin ekranda da sinemada da keyifle izledikleri projelerden birini daha yaratmışlar.

Gökçe Bahadır ve Gürkan Uygun masalın içinde geçen başka bir aşk masalının tadını damakta bırakmakta. Filmde konuk oyuncu olarak yer alan bu iki isim, filmin ana hikâyesinin ve baş kahramanımız minibüs şöförü Rıza’nın meslek seçimindeki duygularına izleyiciyi ikna ediyorlar.

Kahkaha dolu mahalle masalı

Yılmaz Erdoğan ise hem konuk oyuncu hem de BKM’nin ortağı olarak ev sahibi şapkasıyla yer alıyor. Film ana kadrosunun yanı sıra Yılmaz Erdoğan, Tarık Ünlüoğlu, Gökçe Bahadır ve Gürkan Uygun gibi dört ünlü isimle birlikte, konuk oyuncularından da bir starlar kadrosu yaratmış. ‘Bana Masal Anlatma’ hikâyesi, oyunculukları ve perdeden yansıttığı atmosferiyle bir dönem Türk sinemasını omuzlayan sıcak mahalle komedilerinin başarılı bir 2015 versiyonu.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI