"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Hey Onbeşli'nin hikayesi

O kadar çok ve farklı konuşuldu ki, açıklamam şart oldu; Çanakkale Savaşı’nın, savaşın ayırdığı gençlerin, Hüseyin ve Hediye’nin hikayesi Hey Onbeşli.

Birbirlerini seven, aşık olan ama savaş zamanı ayrılmak zorunda kalan iki genç Hüseyin ve Hediye.
Çanakkale Savaşı zamanında seferberlik ülkenin dört bir yanından gençleri isterken sıra 1315 doğumlulara kadar geliyor.
18 yaşındaki gençler evlerini, ailelerini arkada bırakıp savaşa gidiyorlar. Hüseyin de bunlardan biri, geri dönmek üzere sözleşip nişanlısı Hediye’ye veda ediyor.
Yıllar geçiyor, Hediye bekleyip duruyor ama Hüseyin’den haber yok.
Hüseyin’in geri gelmeyeceğini düşünüyorlar ve genç kızı 60 yaşındaki Emin Efendi’ye veriyorlar.
Bir yıl sonra ölüyor Emin Efendi.
Hediye de dul kalınca, eşkıya tarafından kaçırılıyor, adı kötü kadına çıkıyor.
Dedikodulara dayanamayan Hediye alıp başını gidiyor.
Ve bir gün savaştan sağ kurtulan Hüseyin dönüyor köye.
Hediye’yi soruyor, “Gitti” diyorlar.
Hüseyin de alıp başını gidiyor.
Onların nereye gittiğini bilen çıkmıyor.
Biz İmre Haydaroğlu’nun çektiği Hey Onbeşli klibinde savaşın ve bu iki gencin hikayesini anlatmaya çalıştık.
Özellikle Tokatlılardan gelen uyarıları dikkate alıp, hassasiyet yaratacağını düşündüğümüz erkek dansçıların sahnelerini kurgu aşamasında eledik, çıkardık.
Klipte ağırlığı asker hikayesine verdik.
Savaşa giderken ağlayan, sızlayan bir millet değiliz, askerimizi davul zurnayla uğurlarız, moralimizi şarkılarla yükseltiriz, bu nedenle türkünün Emirhan Cengiz imzalı düzenlemesinde enerjiyi yüksek tuttuk.
Daha önce farklı sanatçılar tarafından ağıt, oyun havası, hatta reggae tarzında da söylenen türkünün sözlerindeki o isyankar, sert havayı yakalamak için de elektro gitarları, rock tınılarını öne çıkardık.
Böyle türkülerin, hikayelerin yeni düzenleme ve anlatımlarla gündemde kalması, şimdiki kuşaklarla tanıştırılması önemli.
Hediye’ye, Hüseyin’e, vatan için savaşmış herkese, şehitlerimize, şu anda vatani görevini yapan askerlerimize, ordumuza saygılarımızla.

Takvimdeki ünlüler

“Dernek kurmak, yürütmek, sürdürmek zordur, boşver, yapma” demişlerdi.
Bana zaten bir şeyi “yapma” desinler, inadına yapar, ölümüne arkasında dururum. Hele bir de ucunda iyilik, fayda varsa önümde durulmaz.
Sokak hayvanlarına yardım ve hayvan haklarına dikkat çekmek için HAÇİKO’yu kuralı dört yıl oldu.
Tahmin edersiniz, düzenli bir geliri olmayıp da bolca gideri olan bir derneği ayakta tutmak kolay değil.
Çok şükür dört yıldır bir gün bile ara vermeden faaliyette kalabildik.
Gelir kaynakları yaratırken sizlerin desteği de her zaman bizimle oldu.
Şimdi de hem gönüllülerimizin hem de HAÇİKO dostu ünlülerin paylaştıkları fotoğraflardan oluşan bir masa takvimimiz var satışta.
Alper Kul, Aşkım Kapışmak, Ece Erken, Elif Kaya, Ferhat Göçer, Kutsi, Nouma ve Tansel Öngel’in hayvanlarla birlikte çektirdikleri fotoğrafların ve kendilerine ait cümlelerin de yer aldığı HAÇİKO masa takvimini D&R’lar, kitapçılar ve www.hacikoshop.com adresinden satın alabilirsiniz.
Bu takvimde yer alarak bize destek olan herkese ve sanatçı dostlarımıza sevgiler, teşekkürler.
Onlar yıl boyu masalarınızı süslerken siz de bu takvimi alarak sokak hayvanlarının yaşam savaşını desteklemiş olacaksınız.
Yazıyı Aşkım Kapışmak’ın HAÇİKO takviminde yer alan cümlesiyle bitirmek istiyorum; “Ne zaman bir hayvan görürseniz şunu hatırlayın, biz hayvan sevdikçe iyileşeceğiz. Ne zaman bir insan görürseniz de unutmayın, o insanın değeri, hayvan sevgisiyle ölçülür.”

I am NOT an IT

PETA’nın yeni sloganına bayıldım “I am NOT an IT”.
Buradakinin bizde köpekleri aşağılamak için kullanılan “it” kelimesi ile bir alakası yok tabii. “Ben bir it değilim” demiyor cümle.
“Ben bir nesne değilim” diyor.
İngilizce’de erkekler için “he”, kadınlar için “she” kullanılırken, cansız varlıklara “it” deniliyor. Köklü bir dil olan İngilizce’nin köpeklere yaptığı bu ayrımcılığı ve haksızlığı iyi yakalamış PETA.
İngilizce’de kediler için genelde “she” kullanılırken (kedilerin sürekli olarak kadınlarla karşılaştırılmalarından olsa gerek), köpeklerde özellikle ev köpeği değilse “it” tercih ediliyor.
Ayrımcılık akılda ve dilde başlar, sorunları kökünden çözmek gerekir.
PETA’ya bravo.

X