"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Görsel efekt harikası bir Musa hikâyesi

Hz. Musa’nın hayatını, Mısır kraliyeti ve Ramses’le ilişkisini anlatan Ridley Scott filmi ‘Exodus: Tanrılar ve Krallar’, Kızıldeniz’in bölünmesi gibi sahneleri günümüzün şahane görsel efektleriyle işliyor. Başrolünde Christian Bale’in oynadığı film, prodüksiyonu ve görselliğiyle yüksek bütçesinin hakkını veren bir epik.

Görsel efekt harikası bir Musa hikâyesi

‘Alien’, ‘Gladiator’, ‘Blade Runner’ gibi klasikleşen filmlere imza atmış usta yönetmen Ridley Scott, yeni filmi ‘Exodus: Tanrılar ve Krallar’ı intihar ederek hayatına son veren yönetmen kardeşi Tony Scott’a adadı.
İntiharın günah sayılması ve filmin dini sularda yüzüp, Hz. Musa’nın hikâyesini anlatıyor olması hayli mânidar tabii.

BU TANRI TASVİRİ TARTIŞMA YARATIR


‘Exodus: Tanrılar ve Krallar’ her şeyden önce büyük bütçeli bir Hollywood yapımı.
Ele aldığı konu itibariyle kalabalık savaş sahneleri ve Kızıldeniz’in bölünmesi gibi görselliği merakla beklenen efektli sahnelerin tasarımı ön plana çıkıyor bu filmde.
Scott’un bu görselliği perdeye layıkıyla aktardığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Zaten kendisinden beklenen de buydu.
Hikâye ve anlatım, dini sularda yüzen bir film için oldukça karmaşık.
Tanrı’nın tasviri, Hz. Musa’nın diyalogları, seçimleri, son derece dünyevi bir insan olarak resmedilmiş olması tabii ki filmin tartışılacak konuları arasında olacaktır.

Görsel efekt harikası bir Musa hikâyesi

ÖNCE GENERAL SONRA PEYGAMBER


Kılıktan kılığa giren usta aktör Christian Bale’in canlandırdığı Hz. Musa’yı filmin başında Mısır Krallığı’nın bıçkın generali olarak görüyoruz.
Sarayda Ramses ile kardeş gibi büyüyen ve savaş yetenekleri ondan çok daha güçlü olduğu için hep ön planda tutulan Musa, kendisine rivayet edilen ‘liderlik’ kehanetini de ciddiye almıyor önceleri.
Ama başarılarıyla tehdit oluşturmaya devam etmesi ve İbrani soyundan geldiğinin söylenmesiyle kendini sürgünde bulması bir oluyor.
Sonrası bildiğimiz Hz. Musa olma yolculuğu.

Görsel efekt harikası bir Musa hikâyesi


IMAX OLURSA TADINDAN YENMEZ


Bol savaş sahnesi, ölü balıkla kaplanan sular, kurbağa istilası gibi hikâyenin getirisi olarak tahmin ettiğiniz sahneleri üç boyutlu olarak izlemek güzel.
Hele bir de IMAX şansınız varsa tadından yenmiyor.
Oyunculuklar açısından Christian Bale öyle ahım şahım bir etki bırakmıyor olsa da sorunsuz bir oyunculuk çıkarmış.
Ben daha çok II. Ramses’i canlandıran Joel Edgerton’ı beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.
‘Exodus: Tanrılar ve Krallar’, senaryosu ve sıra dışı Tanrı tasviri açısından tartışılacak, görselliği ve dev prodüksiyonu açısındansa alkış alacak bir film.

Görsel efekt harikası bir Musa hikâyesi

X