"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Biz bu çocuğu nasıl besleyeceğiz?

Biz bu çocuğu nasıl besleyeceğiz?

‘Aç Kalpler’ çocuk sahibi olmanın yarattığı karmaşa, yetiştirme tarzları farklı anne-babaların kabusâ dönen hayatları ve veganlık üzerine son derece çarpıcı ve sarsıcı bir film.
Filmin senarist ve yönetmeni İtalyan sinemacı Saverio Costanzo bu dördüncü filmiyle geçen yıl Venedik Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu’nun da olduğu dört ödülle birden dönmüştü.
Başrollerini Adam Driver ile Alba Rohrwacher’ın paylaştığı ‘Aç Kalpler’ ilginç bir ortamda tanışıp ilk görüşte âşık olduktan kısa bir süre sonra evlenen Jude ve Mina’nın hayatlarındaki dramatik değişimleri konu alıyor.
İlk bebeklerinin heyecanını yaşayan çiftin yaşamı bebeğin doğumuyla birlikte kâbusa dönüşüyor.
Mina’nın çocuk doğmadan önceki sahnelerde göremediğimiz hayat tarzı annelik dönemini esir alıyor. Kendi inandığı doğrularla çocuğunu yetiştirmek isteyen Mina pek çok noktada kocası Jude ile ters düşüyor.
Asıl mesele çocuğunu hayvansal gıdalardan uzak tutması...
Mina bebeğe hayvansal ürünler yedirmezken, doktorlar Jude’a çocuğunun bu şekilde beslenemeyeceğini söyleyince karı koca arasındaki uçurum daha da büyüyor.
‘Aç Kalpler’ çocuk yetiştirmenin doğruları ve yanlışları üzerine düşündüren bir film.
Doğru olan, çocuk kendi kararlarını verene kadar anne-babanın ortak bir yetiştirme tarzında uzlaşması tabii. Peki ya bu mümkün değilse? Ya fikir ayrılıkları uzlaşılamaz noktadaysa? İşte ‘o zaman neler olur’un cevabı ‘Aç Kalpler’de çarpıcı ve ürkütücü bir şekilde veriliyor.
Filmde annenin ısrarcı olduğu veganlık konusu ise apayrı bir tartışma konusu tabii.
‘Aç Kalper’ sonrası üzerinde en fazla konuşulacak konulardan biri olabilir.

X