"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Birlikte büyüme hikâyesi

‘Benim Komşum Bir Melek’, huysuz ihtiyar ve hayatına giren küçük çocuğun etkileşim, değişim, iyileşme ve birlikte büyüme hikâyesi. Bu tür filmlerde kilit noktalar var: Hikâyenin iyi anlatılmış, karakterlerin ilgi çekici çizilmiş ve hakkı verilerek oynanmış olması. Bu film bütün şartları yerine getiriyor.

Birlikte büyüme hikâyesi

Yaşlı adamın hayatına giren küçük bir çocukla birbirlerini iyileştirme hikâyesini anlatan ‘Benim Komşum Bir Melek’te Bill Murray’in canlandırdığı huysuz adamımız Vincent.
Kimseyi sevmiyor, kimse de onu sevmiyor aslında.
Sürekli arıza bir adam çünkü; alkolik, huysuz, bir de mütemadiyen para kaybettiği at yarışı tutkusu var.
Birlikte olduğu genç Rus hayat kadınından bebek beklemekte.

Birlikte büyüme hikâyesi

Alkolik kumarbaz azize dönüşürse

Hayatı böyle akıp giderken bir gün yan evine bekâr bir anne olan Maggie ve 12 yaşındaki oğlu Oliver taşınıyor.
Daha ilk tanışma anında tüm huysuzluğunu gösteriyor Vincent. Maggie alttan alıp durumu düzeltmeye çalışıyor, uyumlu bir kadın ne de olsa.
Çalıştığı hastanede uzun saatler mesai yapmak zorunda kalan Maggie, Oliver’ın bakımı için mecburen huysuz ihtiyarla anlaşmak zorunda kalıyor.
Yeni mahallesi ile okuluna alışmakta güçlük çeken Oliver, yakınlığı, biraz serseriliği ve baba boşluğunun dolgusunu bu adamda buluyor.
Alkolik kumarbaz Vincent’ın Oliver’ın gözünde azizlik mertebesine erişimini izliyoruz film boyunca.
Filmin yönetmenliği ve senaristliği Theodore Melfi’ye ait.
Başrolde Vincent olarak döktüren Bill Murray var, ona sağlam performanslarla Melissa McCarthy ve küçük oyuncu Jaeden Lieberher eşlik ediyorlar.
Amerika’da yaşayan Rus uyruklu Daka karakterine hayat veren oyuncu, Naomi Watts. Watts, Rus aksanına çalışmak için YouTube videoları izlemiş ve Rus spasında vakit geçirmiş.

Sizin hayatınızı değiştiren kim?

Ayrıca film, çeşitli festivallerde ve ödül törenlerinde ödüllere aday gösterilirken en son Altın Küre ödüllerinde ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (Bill Murray) ödüllerine aday oldu.
Bu tür filmlerde kilit bir nokta var: Hikayenin iyi anlatılmış, karakterlerin ilginç ve ilgi çekici çizilmiş, hakkı verilerek oynanmış olması. Bu film bütün şartları yerine getiriyor. Hatta Bill Murray’in müthiş performansıyla fazlasını bile yapıyor.
‘Benim Komşum Bir Melek’ten çıktıktan sonra hem iyi bir film izlemiş olmanın keyfini yaşayacak hem de aynı Oliver’ın okul ödevindeki gibi hayatınız boyunca tanımış olduğunuz, sizi ve hayatınızı değiştiren azizin kim olduğunu ve neler yaptığını düşünmeye başlayacaksınız.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI