"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Amerikalı ailenin Güney Asya kabusu

‘Çıkış Yok’un pek çok mecradaki tanıtımlarında yazan “Amerikalı bir aile, okyanus ötesinde yeni bir ev satın alır. Aile henüz yeni evlerine yerleşmenin heyecanını yaşarken bölgede anlam veremedikleri yabancıların görüldüğüne şahit olurlar. Şimdi çaresizce kaçıp canlarını kurtarmanın yollarını arayacaklardır” cümlesini unutun. Çünkü, filmin konusunun bununla alakası yok.

Amerikalı ailenin Güney Asya kabusu

Aslı şöyle; Amerikalı bir aile, babanın işi nedeniyle Güney Asya’da adını bilmediğimiz bir ülkeye taşınmak zorunda kalıyor. Anne ilk baştan beri tedirgin, kızlar ise daha küçükler ve nereye gittiklerinin bile farkında değiller.

İlk günlerinde uçaktan inip otellerine yerleştiklerinde bölgenin bir halk ayaklanmasının eşiğinde olduğunu görürler.

Amerikalı ailenin Güney Asya kabusu

Hükümete ve ülkelerine gelen yabancılara karşı saldırıya geçen halk yakıp yıkmaya ve yabancıları öldürmeye başlar. Sonrası Amerikalı ailenin ölümden kaçışı tabii.

‘Çıkış Yok’, Owen Wilson ve Pierce Brosnan’lı oyuncu kadrosuyla ilk başta umut vaad etse de beklentilerin çok çok altında bir film. Senaryo sanırım tek bir sayfaya sığmıştır. O kadar basit ve vasat çünkü.

Amerikalı ailenin Güney Asya kabusu

Yönetmen John Erick Dowdle’ın amatör sahneleri daha ilk baştan filmden soğutuyor. Hele bir çatıdan diğerine atlama sahnesi var ki akıllara zarar.

‘Kaçış Yok’u mantık aramamanız gereken bir film olduğunu unutmadan izleyin. Ama en kötüsü filmde neredeyse tüm Asyalılar yakıp yıkan silahlı vahşiler olarak resmedilmiş. Mantık belli; bütün dualarımız bu vahşi Asyalılardan kaçan Amerikan ailesi için.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI