"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

Yaz tatilinin sonu okulun başlangıcı: Eylül demek

Ve yine geldi hazan zamanının ilk ayı Eylül.

Eylül demek yaz tatilinin sonu, okulun başlangıcı demek. Mağazalarda rengarenk kırtasiye ürünlerinin vitrinleri süslemesi, çantaların tezgahlarda asılarak öğrencilere göz kırpması demek. Ailelerde ufak ufak hesapların yapılmaya başlanması, alınacak defter, kitapların listesinin hazırlanması demek.
Ya çocuklar için Eylül ayı ne ifade ediyor? Kimine yeni başlangıç, yeni arkadaş, yeni heyecan. Kimine sabah erken kalkmayla mücadele, akşam erken yatmamak için anneyle tartışma. Düzenin bozulması, uzun uyku saatlerinin azalması, aynı tip giysilerin giyilmesi, bir ayak kapıda, annenin kahvaltıyı ağıza tıkaması, telefondan okul saatleri içinden uzun süre ayrı kalma ve daha bir sürü şey.

Eylül onların kurtuluşu demek!

16 milyon öğrencinin bir kısmı pazartesi ders başı yaparken yaz tatilinin rehavetinden belki böyle ayrılacak. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan çocukların büyük kısmı da Eylül’ün gelişini birçok yaşıtına göre daha heyecan ve umutla bekledi. Çünkü 6-17 yaş arasındaki çocuklar 12-15 saat aralığında çalışırken Eylül onların bu koşullardan kurtuluşu demek.
Özellikle Günedoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde binlerce çocuk, ne okula uyum programına katıldı, ne de okulların başladığı ilk hafta sıralardaki yerini alacak. Buna tanıklık yapan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci de bu durumu şöyle aktarıyor:
“Bazı okullarda az öğrenci olması nedeniyle sınıflar birleştirilerek dersler yapılıyor. Yüzüncü Yıl İlkokulu’nda da ders başladı ama çocukların tarlalarda olduğu için sınıflar boş kalıyor.”

Engelliler için Eylül, pencereden akranlarını seyretmek demek

Eylül ayı bazı çocuklar için de hüzün demek. Akranları birbirinden farklı formalarıyla, sırtlarında çantalarla kimi yürüyüp, kimi servis aracına binerken bazı engelli yaşıtları onları camdan seyrederek okul hayali kurar. Bedensel ya da zihinsel engelli olsa da bir türlü onlara uygun okul bulunamaz, bulunsa da ya gittikleri okulun velileri tepki gösterir, ya da anneler ellerinde raporlarla kapı kapı dolaşarak çocuklarını kabul edecek okul ararlar. Sözün özü Eylül kimine mutluluk, kimine hüzün getirir.

X