"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

Kitabı sevdirme yolları

Çocukken kitap kurdu olmama rağmen, oldum olası zorla kitap okutmaya karşı oldum.

Zoraki yapılan şeyin eğreti olduğunu, gerçek gelişimi sağlamadığını düşünenlerdenim. Hani okullarda bilmem kaç tane kitap okuma zorunluluğu var ya, onlardan da pek hoşlanmıyorum. Ama çabuk tüketen, hızlı yaşayan şu x, y veya z kuşağına da kitabı sevdirmenin, okutmanın da bir yolu belki de bu. ABD’nin önde gelen eğitim platformlarından ‘Edutopia’, aile ve eğitimcilere yönelik olarak ‘Çocuklarımıza kitapları sevdirmenin yollarını bir kitapçıkla anlatıyor. Oradan ufak tüyolar var, denemekte fayda var:

* Çocuklarınıza kitapları sesli okuyun.
* Çocukların ne okuduğunuzu bilmesine izin.
* Sınıfta siz yüksek sesle kitap okurken, çocuklardan hikaye ile ilgili bir resim çizmelerini isteyin.
* Kendi seçtikleri kitapları yüksek sesle okutun. Sınıfta tahtanın önüne bir okuma sandalyesi koyun ve bunu okuyucu sandalyesi olarak tanıtın.
* Evde ya da okulda okuma materyallerini nasıl çeşitlendirdiğiniz okumayı sevdirmede önemli.
* Çocukları okumaları yönünde cesaretlendirirken, hangi tip kitapları tercih ettiklerini de dikkate alın.
* Sınıf kütüphanenize önem verin.
* Aile ve öğretmenler, çocuklara rahat bir okuma ortamı yaratmalı.
* Grup halinde okuma yapın.
* Yeni çıkan kitapları tanıtın. Artık basım evleri çocukların ilgisini çekebilecek çok değişik tasarımlara sahip kitaplar yayınlıyor. Belli periyodlarla yeni çıkan kitapları çocuklarınıza tanıtabilirseniz.
* Çocuklara çok beğendikleri bir kitapla ilgili poster ya da örnek bir kapak tasarımı yapmaları için bir ödev verebilirsiniz.
* Aileler evde haftanın yazarını belirleyip, çocuklarını okumalar yapmaları yönünde teşvik edebilir.
* Daha üst sınıftaki öğrenciler için kitaplardaki tema, bölüm ve karakterle ilgili tartışma atölyeleri düzenleyebilirsiniz. Romandaki karakter analizinde ortaya, tartışmaya açık bir nokta atarak öğrencileri kitaplar hakkında daha yoğun düşünmeye sevk edebilirsiniz.
* Çocuğunuzla birlikte kitapçıları gezin. Bırakın raflarda kendi keşiflerini yapsınlar. Siz de zaman zaman onları kitap seçimleri konusunda yönlendirebilirsiniz. Kitapçı veya kütüphanede vakit geçirmeyi sevmeye başlarlarsa, hayat boyu kitap okuma alışkanlığına sahip olurlar.

 

X